Hasło nagrody i hasło pochwały – dlaczego są ważne w pracy z psem?

Obrazek posta

Fachowo nazywa się je markerami, ale podczas spotkań z klientami wolę używać pojęć hasło pochwały i hasło nagrody.

Bywają trenerzy, z którymi się zetknąłem, że używają oni zamiennie obu tych pojęć i psa nagradzają wypowiadając zarówno hasło nagrody jak i hasło pochwały. Zapewne czynią to nieświadomie, w dobrej wierze, ale niestety w konsekwencji wprowadzają u psa zamieszanie i ciągłe domaganie się nagrody, a przecież pochwała i nagroda to zupełnie coś innego. Zarówno dla nas ludzi, jak i w psim świecie.

Wyjaśnijmy więc sobie, co jest czym:

  • Nagroda – pod tym pojęciem kryje się smaczek, wspólna zabawa zabawką z opiekunem (np. szarpak). Hasło nagrody wypowiadane jest wówczas, gdy opiekun za pożądane zachowanie psa chce mu dać nagrodę.
  • Pochwała – wszelkie inne hasła werbalne typu: „dobry pies”, „super pies” i inne podobne, które są zwykłą ustną pochwałą. Kwestia dotyku psa w tym momencie est uzależniona od konkretnego psa i stanowi indywiduum. Jeden pies, któremu zależy na dotyku i jego pożąda może traktować to, jako nagrodę, inny nie.

Z powyższego jasno więc wynika, kiedy stosujemy konkretne markery pochwały i nagrody. Używamy ich zamiennie, by pies nigdy nie był pewien, czy za dobrze wykonane zadanie spotka go nagroda (cenniejsze) czy tylko pochwała (mniej cenne). To pozwala zachować mu wysoką koncentrację i zaangażowanie w zadanie.

Pies kręcący głową Zdezorientowany pies będzie domagał się nagrody po usłyszeniu hasła ją zwiastującego.

Ile haseł nagrody stosować w pracy z psem?

Warto w tym miejscu zapamiętać jedną konkretną rzecz:

  • hasło nagrody musi być stałe i to samo, a po jego wypowiedzeniu natychmiast należy tę nagrodę psu dać (najczęściej jest to smaczek).

Warto więc mieć ją już przygotowaną w dłoni, by po wypowiedzeniu hasła nagrody, niemal błyskawicznie przekazać ją psu. Dzięki czemu nasz czworonóg bardzo szybko sobie utrwali konkretne hasło nagrody z czymś przyjemnym i na odgłos hasła natychmiast skieruje swój wzrok w naszym kierunku.

Optymalnym w tym przypadku jest kliker, ale nie zawsze mamy go ze sobą na spacerze i nie każdy go posiada. Warto więc wypracować sobie hasło nagrody, by zawsze móc nagrodzić psa we właściwy sposób za właściwe, czyli pożądane przez nas zachowanie.

Co w sytuacji, gdy „spalimy” hasło nagrody?

Starajmy się do tego nie dopuszczać i unikać nagminnego powtarzania wypracowanego hasła bez dawania psu nagrody. Jak już padło to hasło, za każdym razem pies musi dostać nagrodę i musi być to dla psa coś, co faktycznie ma dla niego jakąś wartość.

Stara, wysłużona zabawka nie będzie dla niego tak cenna, jak nowy szarpak, którego zapachu jeszcze nie zna. Tak samo będzie z nagrodą w postaci smaczku. Sucha karma, którą zjada w ramach codziennych posiłków z pewnością będzie mniej atrakcyjna od suszonych szprotek, których nie dostaje na co dzień.

W doborze nagrody kierujcie się tym, co Wy jako ludzie chcielibyście dostać: coś starego znanego, czy coś nowego, ciekawego? Odpowiedź jest oczywista.

pies szkolenie psa behawior

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...