Przygotuj się do talent poolingu w 2025 roku!

Obrazek posta

Ciężko jest nawigować po obecnym rynku pracy. Mimo spowolnienia gospodarczego, aktywność rekrutacyjna pozostaje wysoka, a znalezienie odpowiednich kandydatów wcale nie jest łatwe. Z jednej strony rekruterzy mierzą się z dużymi ilościami aplikacji, z drugiej strony znalezienie kandydata spełniającego wymagania firm wymaga często aktywnego pozyskiwania kandydatów. Ale bieżący sourcing przynosi coraz gorsze efekty, bo tempo i ilość komunikatów skierowanych do kandydatów wzrasta. Być może rozwiązaniem może być talent pooling. Sprawdź jak się do niego przygotować.

 

Czym jest talent pooling i w jaki sposób może pomóc Ci usprawnić działania rekrutacyjne?

Talent pooling to proces identyfikowania i angażowania potencjalnych kandydatów w rozmowę z rekruterem zanim firma oficjalnie ogłosi rekrutację na dane stanowisko. Zamiast rozpoczynać poszukiwania dopiero w momencie pojawienia się wakatu, budujesz relacje ze specjalistami z wyprzedzeniem, zwiększając szansę na ich udział w procesie rekrutacji. Wiele przykładów wskazuje na to, że kandydaci utrzymujący regularny kontakt z firmą powyżej 6 miesięcy przed zatrudnieniem, dłużej pozostają w firmie po otrzymaniu oferty pracy. Wydaje się więc, że taka “rekrutacja z wyprzedzeniem” jest w najlepszym interesie każdego pracodawcy.

Uwaga: talent pooling to nie to samo, co prowadzenie rekrutacji. Pamiętaj, że tworzenie ogłoszenia na nieistniejące stanowisko i udawanie, że firma rzeczywiście jest gotowa na zatrudnienie jest w najlepszym razie nieetyczne, a w najgorszym sprzeczne z prawem.

 

Zalety talent poolingu:

  • Skrócenie czasu rekrutacji: Mając bazę kandydatów, możesz szybko obsadzić stanowisko przechodząc od razu do zaproszenia ich do procesu selekcji.
  • Lepiej dopasowani kandydaci: Budując relacje z kandydatami, masz możliwość lepszego poznania ich umiejętności, doświadczenia i dopasowania do kultury organizacyjnej. Z drugiej strony oni również lepiej poznają organizację, przekonując się czy jest dla nich właściwym miejscem pracy.
  • Zmniejszenie kosztów rekrutacji: Unikasz kosztów związanych z ogłoszeniami o pracę i korzystaniem z agencji rekrutacyjnych.
  • Wzmocnienie employer brandingu: Aktywne budowanie relacji z kandydatami buduje pozytywny wizerunek Twojej firmy jako atrakcyjnego pracodawcy.
  • Dostęp do szerszej grupy kandydatów: Talent pooling pozwala dotrzeć do osób, które aktywnie nie poszukują pracy, wobec czego potrzebują więcej czasu na rozważenie zmiany. 

 

Wyzwania związane z talent poolingiem:

  • Wymaga czasu i zaangażowania: Budowanie i utrzymywanie relacji z kandydatami wymaga regularnej komunikacji i aktywności.
  • Konieczność dbałości o aktualność danych: Baza kandydatów musi być stale aktualizowana, aby informacje były wiarygodne.
  • Zarządzanie oczekiwaniami kandydatów: Należy jasno komunikować, że kontakt w ramach talent poolingu nie gwarantuje natychmiastowego zatrudnienia i że nie jest to proces rekrutacji - warto od razu komunikować kiedy spodziewamy się powstania wakatu.

 

Jakich informacji potrzebujesz, by zacząć talent pooling?

Aby skutecznie wdrożyć talent pooling, potrzebujesz precyzyjnych informacji z planu zatrudnienia. Oto kluczowe dane:

  • Data planowanego zatrudnienia: Określa ramy czasowe, w których musisz zgromadzić odpowiednią liczbę kandydatów. Pamiętaj, by podczas wyliczeń uwzględnić okres wypowiedzenia potencjalnych kandydatów (1 lub 3 miesiące)
  • Nazwa stanowiska: Pozwala na określenie profilu poszukiwanego kandydata. Warto porównać zakres obowiązków w różnych firmach, by lepiej zrozumieć czym różni się stanowisko w Twojej firmie od tego samego stanowiska u innego pracodawcy.
  • Poziom roli w organizacji: Wpływa na zakres obowiązków, wymagane kompetencje i oczekiwania finansowe. 
  • Zespół, w którym pojawia się wakat: Umożliwia dopasowanie kandydata do kultury zespołu i specyfiki pracy, ale też lepsze przedstawienie ich kandydatom.
  • Lokalizacja: Określa miejsce pracy i ewentualne możliwości relokacji.

 

Jakie narzędzia pomogą Ci w talent poolingu?

Współczesne technologie znacząco ułatwiają proces talent poolingu. Oto kilka przydatnych narzędzi:

  • System ATS (Applicant Tracking System): Niezbędny do przechowywania danych kandydatów zgodnie z RODO, zarządzania ich profilami i monitorowania interakcji. Niektóre systemu umożliwiają personalizację wiadomości i automatyzację komunikacji z kandydatami (np. maile z systemu, newslettery).
  • Platformy social media (LinkedIn, Twitter, Facebook): Pozwalają na identyfikację i nawiązywanie kontaktu z potencjalnymi kandydatami.
  • Narzędzia do automatyzacji (Zapier, Make): Umożliwiają tworzenie skomplikowanych reguł dla automatyzacji pomiędzy różnymi narzędziami.

 

Z jakim wyprzedzeniem należy rozpoczynać talent pooling?

Odpowiednie wyprzedzenie jest kluczowe dla sukcesu talent poolingu. Zbyt późne rozpoczęcie działań może sprawić, że nie zdążysz zgromadzić odpowiedniej liczby kandydatów. Inspirując się przykładem, przeanalizujmy sytuację, w której data rozpoczęcia pracy to 1 lipca. Liczymy wszystko "do tyłu":

Oferta pracy: Zakładając miesięczny okres wypowiedzenia kandydata, ofertę musisz złożyć najpóźniej 30 maja.

Proces rekrutacyjny: Przyjmując, że Twój standardowy proces rekrutacyjny trwa 3 tygodnie, musisz rozpocząć go około 9 maja.

Talent pooling: Aby talent pooling miał sens i dał Ci czas na budowanie relacji z kandydatami, powinieneś rozpocząć go minimum 3 miesiące wcześniej, czyli najpóźniej 9 lutego.

Pamiętaj, że im trudniejsze do obsadzenia stanowisko, tym wcześniej powinieneś rozpocząć działania w ramach talent poolingu. Warto również uwzględnić specyfikę branży i dostępność kandydatów na rynku pracy.

 

Talent pooling to inwestycja w przyszłość Twojej firmy i po postu strategiczne podejście do pozyskiwania kandydatów.. Dzięki niemu będziesz gotowy na wyzwania rynku pracy w 2025 roku i zyskasz przewagę konkurencyjną.

 

Zobacz również

Co rekruter powinien wiedzieć o AI?
Zaawansowane operatory Boolean Search
Co znaczy partnerska relacja z Hiring Managerem?

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...