Kiedy próbowałam wyszukać definicję AI, trafiłam na następujące zdanie:
"AI to nauka o tworzeniu inteligentnych maszyn, zwłaszcza inteligentnych programów komputerowych”.
I natychmiast poczułam, że nie dowiedziałam się absolutnie nic. Pomijam drobną niezręczność językową tego zdania po polsku. Ale taka definicja jest w pewnym sensie tautologią, bo przecież nie tłumaczy czym właściwie jest inteligentna maszyna czy program.
Jakie więc cechy musi spełniać program komputerowy, byśmy mogli uznać go za inteligentny?
1. Zdolność uczenia się, czyli zdobywania nowych informacji i umiejętności poprzez doświadczenie.
2. Zdolność do rozumowania, czyli logicznego myślenia i podejmowania decyzji.
3. Zdolność do identyfikowania i rozwiązywania problemów.
4. Zdolność do interpretowania informacji sensorycznych ze świata, czyli percepcja.
5. Zdolność rozumienia i przetwarzania języka naturalnego, czyli takiego, jakim posługujemy się na co dzień.
Jeśli korzystasz już z narzędzi AI, to z pewnością te cechy inteligentnych programów nie są Ci obce. Ostatecznie wiemy, że AI potrafi się uczyć, że może podejmować decyzje i rozwiązywać problemy. Ma też zdolność do percepcji, z której korzystamy na przykład przedstawiając narzędziom dokumenty w formie wizualnej (czyli kiedy "ładujemy" PDF do narzędzia), i wreszcie AI rozmawia z nami za pomocą języka naturalnego, bo właśnie tym jest prompt, a sama odpowiedź również jest zapisana w języku z którego korzystamy.
W repertuarze narzędzi rekrutacyjnych znajdziesz zarówno narzędzia AI, jak i te, które nie posiadają wszystkich cech AI. Przykładowo, część narzędzi oparta jest na algorytmach, które mogą same się uczyć i usprawniać swoje działanie. Jednak dopiero narzędzie spełniające wszystkie 5 cech możemy określić jako AI.
Automatyzacja jest w rekrutacji niezwykle powszechna. Nie wymaga ona wcale zastosowania sztucznej inteligencji, choć do tego, by dobrze ją wykonać trzeba z pewnością nieco inteligencji ludzkiej :)
Automatyzacja opiera się na użyciu algorytmów, czyli przepisów wskazujących jakie działania podjąć w danej sytuacji.
Algorytm: Zestaw reguł lub instrukcji, których komputer przestrzega w celu wykonania określonego zadania. Jest to precyzyjna sekwencja kroków, jak przepis.
To, co jest niezwykle ważne, to zrozumienie, że wprowadzenie automatyzacji pozwala programom replikować nasze decyzje, natomiast nie może prowadzić do autonomicznych decyzji podjętych przez narzędzie.
Przykładowo więc jeśli ustalisz reguły, na podstawie których Twój system rekrutacyjny (ATS) będzie wysyłał wiadomości mailowe kandydatom, możesz mieć pewność, że wyśle je zawsze dokładnie tak, jak określają to wskazane przez Ciebie zasady. Nie ma możliwości, żeby system nagle zdecydował, żeby wysłać wiadomość wykraczającą poza te reguły.
Inaczej ma się sprawa z AI. Ponieważ AI posiada zdolność uczenia się i zdolność rozumowania, może po wysłaniu 20 czy 200 wiadomości dojść do wniosku, że proces można usprawnić i zacznie działać inaczej, niż we wskazanym przez Ciebie algorytmie.
AI posiada pewne mocne strony, ale również pewne słabości. Porównując je do słabych i mocnych stron ludzi, możemy zdeydować, które zadania najlepiej oddelegować nowym cyfrowym asystentom, a które lepiej wykonać samodzielnie.
Mocne strony AI:
Szybkość i skala
Sztuczna inteligencja może przetwarzać ogromne ilości danych i podejmować decyzje znacznie szybciej niż ludzie. Można więc z łatwością zrozumieć marzenie o inteligentnych systemach rekrutacyjnych, które same przeglądają CV i decydują, których kandydatów zaprosić do kolejnych etapów procesu, a którym podziękować za udział. Pamiętaj jednak, że dopóki nie masz pewności co do trafności tych decyzji, nie obędzie się bez wyrywkowego sprawdzania, czy wszystko zostało na pewno zrobione poprawnie. Szybkość AI pozwala mu również na wykonywanie zadań takich jak research. Tu znowu trzeba mieć się na baczności, bo AI (tak samo zresztą jak i my) może popełniać błędy.
Dostępność 24/7
Narzędzia AI mogą pracować bez przerwy, bez konieczności brania urlopów i w teorii bez oczekiwania podwyżki (w praktyce cena narzędzi może przecież ulegać zmianie). To oznacza, że idealnie sprawdzą się na przykład w roli rozmówcy dla tych kandydatów, którzy chcą potwierdzić różne informacje dotyczące procesu czy stanowiska na jakie aplikują. Już od lat funkcjonują na naszym rynku chatboty, z których można skorzystać o każdej porze i bez obaw, że zawracając rekruterowi głowę ukażemy się w złym świetle.
Słabe strony AI
Brak empatii
Sztuczna inteligencja ma problem ze zrozumieniem niuansów ludzkich emocji. Z jednej strony narzędzia AI potrafią świetnie mimikować empatię poprzez wypowiadanie konkretnych formuł czy zadawanie pytań, z drugiej jednak strony jest oczywiste, że nie wynika to z realnego zrozumienia emocji. Właśnie dlatego kontakt z kandydatem, który ma budować zaufanie do organizacji, opiera się w całości na rekruterze, a nie na technologii.
Brak intuicji i zależność od danych
Sztuczna inteligencja opiera się na wysokiej jakości danych, aby uczyć się i dokonywać dokładnych prognoz. Jednocześnie ma obecnie trudności z kreatywnym rozwiązywaniem problemów. Tymczasem ludzie potrafią podejmować trafne decyzje w oparciu o zdecydowanie mniejszą ilość danych i to, co nazywamy intuicją. Oczywiście nie zawsze :) warto jednak pamiętać, że kiedy brakuje nam danych, by otrzymać trafną prognozę czy propozycję działań od AI, lepiej udać się do doświadczonego rekrutera czy rekruterki.
Podsumowując, AI może pomóc Ci usprawnić proces rekrutacji, musisz jednak zrozumieć choćby podstawy jego działania. Pamiętaj, że automatyzacja jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, bo będzie ona prowadziła do przyspieszenia działań zgodnie z Twoją instrukcją. AI może natomiast podejmować decyzje za Ciebie, to wymaga jednak treningu, tak samo jak w przypadku nowych pracowników.
Trwa ładowanie...