"Lente" w grudniu 2024

Obrazek posta

Nie mogło być inaczej: grudzień rozpoczął się u nas bardzo świątecznie. 9-letnia Lia Wollner namówiła swoją mamę na podcastowe opowieści o świętym Mikołaju. Czy Mikołaj żył naprawdę? Skąd pochodził? Czy ktoś go kiedyś namalował? I wreszcie co, u licha, ma on wspólnego z Morzem Śródziemnym? Posłuchaj i poznaj tę wyjątkową postać jeszcze lepiej: KLIK

Dla wielu okres świąteczny to wyjątkowo romantyczny czas. Nic dziwnego, że z rozmaitych książkowych nowości postanowiliśmy pochylić się właśnie nad publikacją Charlotte Higgins pt. Mity greckie opowiedziane na nowo – wszak Eros przemawia w niej do Psyche seksownym głosem! Recenzję Julii Wollner znajdziesz tutaj.

A skoro o Grecji mowa – zwieńczeniem naszych całorocznych rozważań o tożsamości była podcastowa rozmowa Julii Wollner ze znawcą tego kraju, Tomaszem P. Kozłowskim. Czy dzisiejsi Grecy czują się potomkami starożytnych Hellenów? Jakie mają inne historyczne punkty odniesienia? Co oznacza nazwa ich kraju i do jakich symboli odwołuje się ich flaga? Co należy wiedzieć o greckim języku, o tamtejszych dialektach, o stosunku do wszechobecnej angielszczyzny? To tylko niektóre wątki pojawiające się w tym fascynującym materiale. Audycja dostępna jest tutaj i na wszystkich platformach podcastowych.

Do podcastu przyda się coś smacznego, jak na przykład niezwykła świąteczna panna cotta, która smakuje nie tylko w grudniowie wieczory. Wyjątkową propozycję kulinarną Karoliny Wiercigroch znajdziesz w naszym dziale z przepisami.

W okresie międzyświątecznym poruszyliśmy bardzo trudny i skomplikowany temat Jugosławii. Agnieszka Jasińska pisze o tożsamości mieszkańców Bałkanów i o tym, dlaczego zebranie takiej społecznej mozaiki w jednym państwie nie mogło się udać.

Na koniec miesiąca znaleźliśmy się jednocześnie w dwóch miejscach: w Kraju Basków i w Paryżu. Wszystko to za sprawą wyjątkowego Baska, Cristobala Balenciagi. Choć od jego śmierci minęło już ponad 40 lat, Cristóbal Balenciaga pozostaje ikoną mody. Jego projekty prezentowano na czerwonych dywanach całego świata, a w jego kreacjach pokazywali się najwięksi. Sam twórca pozostał jednak postacią tajemniczą; do dziś wiadomo o nim niewiele. Część tajemnic można odkryć w poświęconym mu muzeum, które odwiedziła Renia Respondek, opisując swoje wrażenia na stronie "Lente".

A teraz wchodzimy już wspólnie w Nowy Rok! 

 

Zobacz również

"Lente" we wrześniu 2024
"Lente" w styczniu 2025
"Lente" w lutym 2025

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...