Julia Wollner / "Lente"

W Patronite od 18.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 876

Liczba Patronów: 810

Zostań Patronem
15 patronów
355 miesięcznie
405 łącznie
Prowadzony przeze mnie magazyn “Lente” to najbardziej śródziemnomorskie miejsce w sieci! Piszemy o południowej kulturze i stylu życia, pozwalając przenieść się nad Mare Nostrum bez kupowania biletu. Zapraszam do dołączenia do naszego grona, do spotkania z kolebką naszej kultury oraz z samym sobą.

O Autorze

Buon giorno, buenos días, καλημέρα, שלום!

Nazywam się Julia Wollner.
 

Julia WollnerJestem dziennikarką, doktorem filologii włoskiej (specjalność: literaturoznawstwo) i redaktor naczelną  „Lente”  – magazynu w całości poświęconego kulturze krajów śródziemnomorskich.
 

Lente na Patronite


Powstał on z przekonania, że Śródziemnomorze to nie tylko pojęcie geograficzne, ale także mentalność i styl życia. Można go przyjąć i praktykować również w głębi kontynentu, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Więcej na ten temat przeczytać można we wstępie do wydanej przeze mnie antologii śródziemnomorskiej Metamorfozy w artykule Nasze Morze w nas.

Ja i kilkunastoosobowa Lente-redakcja zachęcamy Cię do wybrania świadomego stylu życia, a także nakłaniamy do refleksji nad pięknem sztuki, literatury i przyrody. Zapraszamy do poznania tradycji i obyczajów innych krajów: od Italii po południową Francję i Hiszpanię, od Bałkanów po Grecję i Turcję, od Egiptu po Izrael. Inspirujemy do zwolnienia, porzucenia pędu codzienności. Zgodnie z dewizą rzymskiego cesarza Augusta, chcemy się spieszyć, żyjąc intensywnie, ale powoli, smakując każdą chwilę.
 

Lente na Patronite


Tytuł naszego przedsięwzięcia łączy w sobie kilka ważnych idei. Wyrazu lente jako pierwsi używali starożytni Rzymianie, dla których stanowił on przysłówek oznaczający tyle, co “spokojnie, łagodnie, powoli, bez pośpiechu”. Tak właśnie chcemy żyć – delektując się chwilą, ciesząc codziennością, doceniając piękno drobnych gestów.

Dzisiaj w językach romańskich lente oznacza natomiast soczewkę, szkło powiększające. Implikuje skupienie i świadomość korzeni, ale przypomina też, że celem naszego projektu jest wzięcie pod lupę południowej kultury, uważne przyjrzenie się tradycjom i obyczajom. Radosna i ufna otwartość na poznanie Innego.
 

Lente na Patronite


Lente to wreszcie część słynnej i jakże pięknej śródziemnomorskiej maksymy: festina lente (‘spiesz się powoli’). Przypisuje się ją wspomnianemu już rzymskiemu cesarzowi Augustowi; wiadomo, że chętnie używał jej także włoski ród de’ Medicich. W naszym mniemaniu ‘spiesz się powoli’ znaczy tyle, co: działaj, łącząc ostrożność ze spontanicznością. Utrzymuj równowagę, o którą w dzisiejszych czasach coraz trudniej.

Dzięki Tobie, drogi Patronie, "Lente" to także my, redakcja magazynu "Lente", oraz Wy – grono miłośników Śródziemnomorza, dobrej lektury, codziennych rytuałów. Zapraszając Cię we wspólny rejs, zachęcamy: bądź kapitanem swojego statku. Odważ się płynąć pod prąd, ale i ciesz wiatrem, który popycha Twoje żagle.

Razem z nami spiesz się smakować życie. Powoli.

⚓ lente-magazyn.com

 

Lente


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Joanna Janicka
Joanna Janicka
Próg: 25 zł
Stella Strug
Stella Strug
Próg: 50 zł
Teresa Dębicka
Teresa Dębicka
Próg: 25 zł
Szymon Chojnowski
Szymon Chojnowski
Próg: 25 zł
Artur Białosiewicz
Artur Białosiewicz
Próg: 10 zł
Katarzyna  Sterymska
Katarzyna Sterymska
Próg: 10 zł