Avatar użytkownika

Pracownia Papieru

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Pracownia Papieru to mała manufaktura w której czerpię papier wg. tradycyjnych metod. Ręcznie wykonuję papiery w różnych formatach i kolorach oraz prowadzę warsztaty czerpania papieru.

 

Cześć.

Mam na imię Darek i od 20 lat robię papier, właściwie "czerpię" papier. Ręcznie, tak jak robiono to przez wiele stuleci.

Pierwsze próby ręcznego czerpania papieru rozpocząłem wraz z ojcem latem 1997 roku. Długi czas robienie papieru traktowałem jako hobby. Dość specyficzne, to prawda ale tylko hobby i zajęcie dodatkowe. Z biegiem lat moje zainteresowanie papierem przekształciło się w pasję i sposób na życie. Cieszy mnie to co robię, jednak życie z rękodzieła nie jest w naszym kraju łatwe. Mam i zawsze miałem tego świadomość jednak chcę rozwijać warsztat i zaplecze. W warsztacie używam wielu własnoręcznie zrobionych narzędzi w tym kilku plecionych sit żeberkowych o formacie do A4 i A3. Mam w planach zrobić większą kadź i sita na format papieru do A1 oraz mobilną pracownię aby organizować warsztaty czerpania papieru w różnych miastach.

Głównie robię papier przetworzony, wykonany całkowicie ręcznie techniką tradycyjną z naturalnymi, charakterystycznymi krawędziami, dostosowany do użycia ze wszystkimi narzędziami kaligraficznymi (łącznie ze stalówkami), druku na prasach manualnych (tzw. letterpress), druku offsetowego oraz cyfrowego, jak również do różnych technik malarskich w tym farb akwarelowych.

Prowadzę również pokazy oraz warsztaty czerpania papieru.

Wszystkich miłośników papieru i rękodzieła zapraszam na stronę internetową oraz media społecznościowe gdzie można zobaczyć więcej zdjęć moich papierów oraz migawki z warsztatów.

Dzięki Waszemu wsparciu mam nadzieję rozwijać warsztat oraz popularyzować ręczne sposoby produkcji papieru.

Darek Sobik