Fundacja Powszechnego Czytania

W Patronite od 01.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2096

Liczba Patronów: 1772

Zostań Patronem
Kup na prezent
5 patronów
83 miesięcznie
6 247 łącznie
Eliminujemy wykluczenie społeczne. OBECNIE ZBIERAMY NA KSIĄŻKI DLA DZIECI UCIEKINIERÓW z UKRAINY! Dzięki wpłatom dzieci będą dostawały książki, chcemy w ten sposób zapewnić im namiastkę normalności; dać narzędzie obniżania stresu (bo czytanie bardzo skutecznie niweluje stres!). Pomóż nam!

O Autorze

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku i stawia sobie za cel podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, który od lat jest na niepokojąco niskim poziomie – w świetle licznych światowych badań stanowi to niebezpieczeństwo dla przyszłej konkurencyjności naszego kraju na arenie międzynarodowej.

 

Czytanie likwiduje przepaści wynikające z pochodzenia socjoekonomicznego. Czytanie dla przyjemności niweluje różnice statusowe – bo buduje kompetencje przyszłości.

Naszą ZASADĄ jest wyrównywanie szans wszystkich obywateli na udaną przyszłość.

Jeśli sprawimy, że dziś dzieci zaczną więcej czytać – jutro Polska będzie miała lepszych naukowców, inżynierów, biznesmenów i artystów. 

Naszym MARZENIEM jest właśnie taka Polska – z nauką, przemysłem, biznesem i sztuką na najwyższym poziomie. 

Czytanie = lepsze wyniki w nauce = lepsze wykształcenie = lepsza praca = lepsza płaca = większy portfel zakupowy + wysoko rozwinięta gospodarka.

Naszym CELEM jest Polska innowacyjna, nowoczesna i silna.

 

Pomysłodawczynią i współzałożycielką FPC jest Maria Deskur, wieloletnia szefowa wydawnictwa Egmont, autorka pomysłu i współtwórczyni sukcesu brandu „Basia”. Inicjatorka słynnej serii „Czytam sobie”, ekspertka ds. badań nad wpływem czytania na rozwój i metodologii upowszechniania czytania, szefowa wydawnictwa Słowne. 


Dziś Polacy czytają 2x mniej niż Czesi, Niemcy, Francuzi czy Anglicy.

Jak to zmienić? To jest właśnie nasza misja. 

 

DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA

- Akcja Książka Na Receptę pod honorowym patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Edukacji i Ministerstwa Kultury.

- Ratownicy czytelnictwa, to parasolowy program skierowany do nauczycieli-ekspertów w dziedzinie upowszechniania czytania. Uruchomiony jesienią 2021, stawia sobie za cel stworzenie silnego środowiska pro-czytelniczego w polskich szkołach. 

- #TerazCzasNaCzytanie - kampania, którą odpowiedzieliśmy na początek pandemii i zamknięcie dzieci w domach wiosną 2020 roku.

Uruchomiliśmy wolontariat #młodzidzieciom, w którym nastolatki czytały książki dla młodszych

Jesienią 2020 roku, przy drugim lockdownie, wznowiliśmy działania, by znowu pomóc rodzicom pamiętać, że ekran w nadmiarze jest dla dzieci niedobry!

Więcej tu: https://fpc.org.pl/podsumowanie-dzialan-w-pandemii/

- Supermoc książek - pierwszy w Polsce poradnik upowszechniania czytania. 

Opublikowaliśmy go dzięki współpracy z Miastami literatury UNESCO- Krakowem i Wrocławiem, Fundacją Olgi Tokarczuk i Polską Izbą Książki.

Co udało nam się zrobić? Mamy na koncie: 

2 nagrody
2 uniwersytety współpracujące
8 instytucji ministerialnych
20 fundacji współpracujących liczni eksperci i ambasadorowie wspierający

Czego na razie nie mamy? 

Pieniędzy na dalszy rozwój naszych projektów. 

 

 Upowszechnienie czytania w Polsce, gdzie obecnie niewiele ponad 10% dorosłych czyta regularnie, jest zadaniem trudnym i wielowątkowym. Jednocześnie – od tego, jak sobie poradzimy z tym tematem, zależy nasza przyszłość. Dlatego działajmy wspólnie! Dlatego - warto nas wspierać! 

Dla naszych Patronów przygotowaliśmy kilka form podziękowania. Każde wsparcie jest dla nas cenne, tak samo jak budowanie społeczności złożonej z osób, którym los czytelnictwa w Polsce, przyszłość młodych obywateli oraz rozwój społeczeństwa nie jest obojętny! 

Chcemy stworzyć społeczność patronów, w której będziemy wymieniać się naszymi przemyśleniami, wspierać w budowaniu codziennych nawyków czytania oraz docierać z książką tam, gdzie jeszcze pojawiają się one zdecydowanie za rzadko! 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Magdalena Dębowska
Magdalena Dębowska
Próg: 10 zł
Stella Olejnik
Stella Olejnik
Próg: 5 zł
Wlodek Albin
Wlodek Albin
Próg: 5 zł
Agnieszka Pacuszka
Agnieszka Pacuszka
Próg: 5 zł
Katarzyna Wilk
Katarzyna Wilk
Próg: 58 zł