Avatar użytkownika

Przed obrazem - muzeum w słuchawkach

6
patronów
135 
miesięcznie
2 645 
łącznie
6
patronów
135 zł 2 645 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
5 zł to kwota, która wystarczy na zakup (bardzo) drobnego muzealnego gadżetu, ale Ty wolisz przeznaczyć ją na wsparcie mojego projektu. Jestem Ci ogromnie za to wdzięczna! Po zsumowaniu wielu takich wpłat powinnam być w stanie opłacić serwer, domenę i hosting podcastu. Kto wie, może nawet zostanie co nieco na zakup jakiejś branżowej książki?

Jeśli chcesz Twoje imię i nazwisko lub pseudonim może się pojawić na podstronie poświęconej patronom projektu: przedobrazem.pl/patroni.
15 zł miesięcznie
Stawiasz mi kawę - dzięki! Jeśli uzbieram więcej tego rodzaju wpłat, obiecuję wydać je na coś innego niż hektolitry kofeiny. Pomożesz mi opłacić książki i inne materiały, a być może nawet bilet do jakiegoś muzeum, z którego zrealizuję później kolejny sezon podcastu.

W ramach podziękowań raz w miesiącu dostaniesz ode mnie newsletter, w którym poinformuje Cię nad czym aktualnie pracuję i podzielę się znalezionymi przy okazji ciekawostkami. Doradzę również na jakie wystawy i inne wydarzenia kulturalne warto moim zdaniem zarezerwować czas.

Jeśli chcesz Twoje imię i nazwisko lub pseudonim może się pojawić na podstronie poświęconej patronom projektu: przedobrazem.pl/patroni.
35 zł miesięcznie
35 zł to już konkretna suma. Nie wiem jak Ci dziękować! Chociaż nie, właściwie mam kilka pomysłów:

Jeśli chcesz Twoje imię i nazwisko lub pseudonim może się pojawić na podstronie poświęconej patronom projektu: przedobrazem.pl/patroni.

Miesięcznie otrzymasz nie jedno, lecz dwa wydania newslettera. To drugie będzie poświęcone momentom przełomowym w historii sztuki. W każdym mailu będę przybliżać dzieła, które były punktami zwrotnymi w historii malarstwa. Zaczynamy od prehistorii i kończymy na XXI wieku.

Osoby, które później dołączą do patronów z tego progu otrzymają archiwalne wydania w formie e-booka.
50 zł miesięcznie
Taka kwota z pewnością wystarczy na bilet do muzeum. Dziękuję! Tym bardziej, że wizyty w muzeach są integralną częścią tego projektu. Od początku zakładałam, że będę opowiadać wyłącznie o tych muzeach, które odwiedziłam osobiście. Nawet jeśli miałam okazję zwiedzać daną ekspozycję, jadę tam jeszcze raz, aby upewnić się, czy trasa zwiedzania sugerowana w podcaście faktycznie ma sens.

W ramach podziękowania otrzymasz wszystkie bonusy z poprzednich progów.

Ponadto będę wysyłać do Ciebie pocztówki z moich muzealnych wypraw. Z myślą o Tobie wybiorę reprodukcję obrazu z kolekcji i napiszę na odwrocie kilka słów na jego temat.
100 zł miesięcznie
To gest na miarę Medyceuszy! Skoro tak bardzo kibicujesz, mojemu projektowi proponuję Ci spotkanie twarzą w twarz. Raz na pół roku rezerwuję dla Ciebie godzinę na Zoomie lub innej platformie. Jeśli planujesz wizytę w jakimś muzeum, mogę podpowiedzieć Ci, na które dzieła zwrócić szczególną uwagę oraz jakie lektury pomogą Ci w ich odbiorze.

Oprócz tego otrzymujesz wszystkie bonusy z poprzednich progów, a więc dwa wydania newslettera i pocztówki z muzeów.
1000 zł miesięcznie
Próg stworzony z myślą o partnerach biznesowych. Jeśli masz firmę i chcesz budować wizerunek mecenasa kultury, skontaktuj się ze mną, aby indywidualnie ustalić plan działań. Jestem otwarta na różne formy współpracy.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Przed obrazem - muzeum w słuchawkach w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Przed obrazem to podcast, którego celem jest okiełznanie chaosu towarzyszącego zwiedzaniu dużych muzeów sztuki takich jak Luwr. Ze zbiorów każdego muzeum wybieram kilka obiektów, a następnie opowiadam o nich w poszczególnych odcinkach. Słuchane po kolei składają się w logiczną trasę zwiedzania.

Nazywam się Joanna Żelazińska. Jestem absolwentką Historii Sztuki na UW. Gdy znajomi pytali mnie, co będę robić po tych studiach, w żartach odpowiadałam: „Oprowadzać po Luwrze”.

 

Jakiś czas później faktycznie to robię!

 

Nie mieszkam w Paryżu, nie pracuję w Luwrze, po prostu nagrywam podcast w którym opowiadam o dziełach sztuki z kolekcji największych światowych muzeów (w tym Luwru). Zaprojektowałam go tak, aby dało się go wygodnie słuchać na miejscu przed obrazem. Stąd nazwa: “Przed Obrazem - muzeum w słuchawkach”

 

 

O projekcie 

 

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zwiedzanie dużych muzeów bywa męczące i ogromnie chaotycznie. Często nie wiemy, jaką trasą podążyć oraz na jakich dziełach się skupić. Zadania nie ułatwia presja czasu. Bywa, że na odwiedziny mamy zaledwie godzinę lub dwie. Czy w tak krótkim czasie da się cokolwiek zobaczyć? Oczywiście, że tak! Konieczny jest jednak wybór. Nie zobaczymy w tym czasie całej kolekcji (na to zwykle potrzeba tygodni), ale jest szansa, że zachowamy w pamięci spotkania z kilkoma prawdziwie wyjątkowymi dziełami sztuki.

 

Aby ułatwić słuchaczom selekcję wybieram z kolekcji każdego muzeum od 4 do 9 eksponatów i poświęcam im osobne odcinki podcastu. Są one ułożone tak, aby składały się logiczną trasę zwiedzania. Jednocześnie staram się, aby odcinki nie były zbyt długie. Wolę inspirować, zamiast przytłaczać słuchaczy nadmiarem fachowej wiedzy.  

 

Jak dotąd udało mi się oprowadzić słuchaczy po Luwrze, Musee d’Orsay, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeach Watykańskich, Wyspie Muzeów w Berlinie oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku. We współpracy z Audioteką nagrałam również podcast “O co tyle krzyku”, w którym zdradzam kulisy sławy największych światowych arcydzieł.

 

Strona podcastu: https://przedobrazem.pl/

Wszystkie odcinki: https://www.spreaker.com/show/przed-obrazem

 

Podcast roku 2021 

 

W 2021 roku podcast zdobył drugą nagrodę w konkursie Podcast roku - konkurs im. red. Janusza Majki w kategorii “Debiutujący i pasjonaci”. Uzasadnienie jury brzmiało następująco:

 

“Za przenoszenie nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy. Za zbliżanie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o sztuce. Za uzmysławianie dramaturgii powstawania dzieł. Za niesamowity monolog, drobiazgowy research i dobry głos”

Dlaczego Patronite?

 

Jest jeszcze wiele muzeów, którym chciałabym poświęcić sezon podcastu. Na liście priorytetów znajdują się obecnie: 

 

  • Rijksmuseum w Amsterdamie 
  • Kunsthistorisches Museum w Wiedniu 
  • Museo del Prado w Madrycie 
  • Galeria Narodowa w Londynie
  • Galeria Uffizi we Florencji 

 

Od słuchaczy wiem również, że chętnie poznaliby lepiej kolekcje polskich muzeów. Szczególnie interesuje ich:

 

  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach w Krakowie 
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Spełnieniem moich marzeń byłby natomiast sezon z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. 

 

Wyjazdy do muzeów to bez wątpienia największy koszt realizacji podcastu. Wsparcie ze strony patronów i patronek pomoże mi w ich organizacji. Zyskam również więcej czasu na rzetelny research i opracowanie odcinków (jak na razie realizuję projekt po godzinach pracy etatowej). Nie jest nawet wykluczone, że będę mogła zdelegować część pracy (chociażby montaż). Do tego dochodzą koszty stałe takie jak opłacenie domeny i hostingu czy subskrypcje różnych bibliotek i programów (np. bazy muzyki i efektów dźwięków Epidemic Sound). 

 

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Przed obrazem - muzeum w słuchawkach w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Przed obrazem - muzeum w słuchawkach już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Agnieszka Gawlik
Agnieszka Gawlik
15 zł
Julia Nowak
Julia Nowak
5 zł
Hanna Bańkowska
Hanna Bańkowska
35 zł
Magdalena Choma
Magdalena Choma
15 zł
Anonimowy patron
15 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.