Przed obrazem - muzeum w słuchawkach

W Patronite od 28.03.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1521

Liczba Patronów: 1238

Zostań Patronem
Kup na prezent
10 patronów
215 miesięcznie
380 łącznie
Przed obrazem to podcast, którego celem jest okiełznanie chaosu towarzyszącego zwiedzaniu dużych muzeów sztuki takich jak Luwr. Ze zbiorów każdego muzeum wybieram kilka obiektów, a następnie opowiadam o nich w poszczególnych odcinkach. Słuchane po kolei składają się w logiczną trasę zwiedzania.

O Autorze

Nazywam się Joanna Żelazińska. Jestem absolwentką Historii Sztuki na UW. Gdy znajomi pytali mnie, co będę robić po tych studiach, w żartach odpowiadałam: „Oprowadzać po Luwrze”.

 

Jakiś czas później faktycznie to robię!

 

Nie mieszkam w Paryżu, nie pracuję w Luwrze, po prostu nagrywam podcast w którym opowiadam o dziełach sztuki z kolekcji największych światowych muzeów (w tym Luwru). Zaprojektowałam go tak, aby dało się go wygodnie słuchać na miejscu przed obrazem. Stąd nazwa: “Przed Obrazem - muzeum w słuchawkach”

 

 

O projekcie 

 

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zwiedzanie dużych muzeów bywa męczące i ogromnie chaotycznie. Często nie wiemy, jaką trasą podążyć oraz na jakich dziełach się skupić. Zadania nie ułatwia presja czasu. Bywa, że na odwiedziny mamy zaledwie godzinę lub dwie. Czy w tak krótkim czasie da się cokolwiek zobaczyć? Oczywiście, że tak! Konieczny jest jednak wybór. Nie zobaczymy w tym czasie całej kolekcji (na to zwykle potrzeba tygodni), ale jest szansa, że zachowamy w pamięci spotkania z kilkoma prawdziwie wyjątkowymi dziełami sztuki.

 

Aby ułatwić słuchaczom selekcję wybieram z kolekcji każdego muzeum od 4 do 9 eksponatów i poświęcam im osobne odcinki podcastu. Są one ułożone tak, aby składały się logiczną trasę zwiedzania. Jednocześnie staram się, aby odcinki nie były zbyt długie. Wolę inspirować, zamiast przytłaczać słuchaczy nadmiarem fachowej wiedzy.  

 

Jak dotąd udało mi się oprowadzić słuchaczy po Luwrze, Musee d’Orsay, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeach Watykańskich, Wyspie Muzeów w Berlinie oraz Muzeum Narodowym w Gdańsku. We współpracy z Audioteką nagrałam również podcast “O co tyle krzyku”, w którym zdradzam kulisy sławy największych światowych arcydzieł.

 

Strona podcastu: https://przedobrazem.pl/

Wszystkie odcinki: https://www.spreaker.com/show/przed-obrazem

 

Podcast roku 2021 

 

W 2021 roku podcast zdobył drugą nagrodę w konkursie Podcast roku - konkurs im. red. Janusza Majki w kategorii “Debiutujący i pasjonaci”. Uzasadnienie jury brzmiało następująco:

 

“Za przenoszenie nas do miejsc, których być może nigdy nie odwiedzimy. Za zbliżanie nas do sztuki i wyjątkową opowieść o sztuce. Za uzmysławianie dramaturgii powstawania dzieł. Za niesamowity monolog, drobiazgowy research i dobry głos”

Dlaczego Patronite?

 

Jest jeszcze wiele muzeów, którym chciałabym poświęcić sezon podcastu. Na liście priorytetów znajdują się obecnie: 

 

  • Rijksmuseum w Amsterdamie 
  • Kunsthistorisches Museum w Wiedniu 
  • Museo del Prado w Madrycie 
  • Galeria Narodowa w Londynie
  • Galeria Uffizi we Florencji 

 

Od słuchaczy wiem również, że chętnie poznaliby lepiej kolekcje polskich muzeów. Szczególnie interesuje ich:

 

  • Muzeum Narodowe w Poznaniu
  • Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach w Krakowie 
  • Muzeum Narodowe we Wrocławiu

 

Spełnieniem moich marzeń byłby natomiast sezon z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. 

 

Wyjazdy do muzeów to bez wątpienia największy koszt realizacji podcastu. Wsparcie ze strony patronów i patronek pomoże mi w ich organizacji. Zyskam również więcej czasu na rzetelny research i opracowanie odcinków (jak na razie realizuję projekt po godzinach pracy etatowej). Nie jest nawet wykluczone, że będę mogła zdelegować część pracy (chociażby montaż). Do tego dochodzą koszty stałe takie jak opłacenie domeny i hostingu czy subskrypcje różnych bibliotek i programów (np. bazy muzyki i efektów dźwięków Epidemic Sound). 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 15 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Agata Drozd
Agata Drozd
Próg: 15 zł
Hanna Bańkowska
Hanna Bańkowska
Próg: 35 zł
Anonimowy patron
Próg: 15 zł