Radio Kapitał

W Patronite od 30.06.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 244

Liczba Patronów: 234

Zostań Patronem
64 patronów
1 620 miesięcznie
7 550 łącznie
Radio Kapitał to pierwsze radio społecznościowe w Polsce, tworzone przez muzyczki, artystów, didżejki, aktywistów. Społeczność twórców i twórczyń liczy już ponad 250 osób i działa całkowicie oddolnie. Na naszej antenie nie usłyszysz reklam. Radio tworzy lokalna i twórcza kolektywna siła!

O Autorze

o nas

Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści. Ten innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny wyrasta z bogatej tradycji radiofonii, wyznaczając jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia.

Radio Kapitał tworzy kilkaset osób, które z zapałem i zajawką spełniają marzenie o pierwszym polskim radiu społecznościowym, o inkluzywnym i niezależnym medium. Ramówka i archiwum pękają w szwach, a to dopiero początek radiowej przygody!

Zaczęliśmy nadawać 29 czerwca 2019 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od tego czasu społeczność radiowa urosła do rozmiarów, których chyba nikt się nie spodziewał. Powstało Studio Eksperymentalne Radia Kapitał, które mieści się w Szkole przy ulicy Emilii Plater 31 – nowej kulturalnej przestrzeni na mapie Warszawy. Główne studio radiowe znajduje się w Muzeum nad Wisłą, wybrzeże Kościuszkowskie 22. W ostatnich miesiącach rozpoczęły działalność również studia Radia Kapitał we Wrocławiu i w Łodzi.

Internetowe radio społecznościowe łączy w sobie wszystko to, o czym marzyli wynalazcy globalnego Internetu: bezinteresowność, chęć dzielenia się wiedzą, inkluzywność, poziome i rozproszone zarządzanie, pasję i twórcze myślenie uczestników oraz współtwórców audycji. Mamy nadzieję, że nasze starania o dotacje zaowocują w ciągu kolejnego roku działania Radia Kapitał. Jednak na razie, by kreować inkluzywne, niezależne medium potrzebujemy wsparcia społeczności. 

Dzięki akcjonariatowi na start i benefitowej imprezie anty-sylwestrowej udało nam się stworzyć stronę internetową i wypracować system, "infrastukturę" organizacyjną radia. 

Nadawanie wymaga stałej pracy kilku osób oraz opłacenia kosztów praw autorskich, oprogramowania i utrzymania studia. Nawet niewielkie regularne wpłaty umożliwią nam rozwój. W kolektywie moc!

kontekst

Ważnym kontekstem powstania Radia Kapitał jest tradycja europejskich stacji radiowych, tzw. “community radio”, czyli tworzonych przez społeczność. Są one oddolną, niezależną i niehierarchiczną platformą ekspresji dla lokalnych inicjatyw, a także animują aktywność środowisk twórczych. Najbardziej znane radiostacje tego typu, które zainspirowały nas do stworzenia Radia Kapitał, to NTS Radio w Londynie, Noods Radio w Bristolu, Lyl Radio w Lyonie, Cashmere Radio w Berlinie, Quantica Radio w Lizbonie, Ida Radio w Tallinie, Punctum Radio w Pradze, Red Light Radio w Amsterdamie czy Lahmacun Radio w Budapeszcie. Stowarzyszenie Radio Kapitał postanowiło odpowiedzieć na potrzebę stworzenia takiej stacji radiowej w Warszawie – pierwszej nie tylko w stolicy, ale i w całej Polsce.

społeczność

We współtworzenie Radia angażują się rozmaite środowiska działające w obszarze kultury, muzyki i aktywizmu, inicjatywy oddolne, kluby, klubokawiarnie, wydawnictwa i inne, ale również osoby prywatne – entuzjastki radia, dźwiękowcy, dziennikarki i krytycy, didżeje i didżejki, artystki, nauczyciele akademiccy oraz studenci i studentki.

kapitał w liczbach

Radio Kapitał to stale rosnąca społeczność twórców i twórczyń. Każdy i każda może zgłosić się do nas i spróbować swoich sił w radiu. W tej chwili nasz kolektyw liczy ponad 300 osób, tworzących 259 autorskich audycji nadawanych 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Archiwum radiowe też pęka w szwach – na naszej stronie internetowej możesz odsłuchać (za darmo!) ponad 3000 audycji i liczba ta każdego dnia rośnie.

w kolektywie siła!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem