Radio Kapitał

W Patronite od 30.06.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 481

Liczba Patronów: 362

Zostań Patronem
Kup na prezent
47 patronów
970 miesięcznie
27 840 łącznie
Radio Kapitał to pierwsze radio społecznościowe w Polsce, tworzone przez muzyczki, artystów, didżejki, aktywistów. Społeczność twórców i twórczyń liczy już ponad 250 osób i działa całkowicie oddolnie. Na naszej antenie nie usłyszysz reklam. Radio tworzy lokalna i twórcza kolektywna siła!

O Autorze


o nas

Radio Kapitał to niezależna internetowa stacja radiowa, która nadaje 24/7. Tworzymy kolektywną, niekomercyjną platformę artystycznego i społecznego dialogu – nie dla zysku, ale dla wspólnej korzyści i satysfakcji.

Tutaj usłyszysz autorskie audycje na tematy kulturalne i społeczne, dotyczące aktywizmu i problemów społecznych, ochrony środowiska, stanu kultury współczesnej. Gramy najróżniejsze gatunki muzyki – od brytyjskiego popu przez brazylijską bossa nova po indonezyjską muzykę gamelanową.

Radio Kapitał to bezpieczna przestrzeń, gdzie nie ma miejsca na dyskryminację czy jakąkolwiek formę cenzury. To jest platforma niezależnego działania. 
Kilkusetosobowa społeczność autorów i autorek audycji sprawia, że razem tworzymy coś niezwykłego – tworzymy pierwsze prawdziwe radio społecznościowe w Polsce.

społeczność autorów i autorek Radia Kapitał

zespół radiowy

Obsługą ponad 250 audycji i 4000 odcinków, funkcjonowaniem i rozwojem radia na co dzień zajmuje się redakcja. Jesteśmy czteroosobowym zespołem: Darek Pietraszewski opiekuje się ramówką, Olka Dąbrowska prowadzi media społecznościowe, Vład Błyzniuk rozwija archiwum i stronę internetową, a Natalia Madeyska odpowiedzialna jest za promocję i współprace zewnętrzne. Pomaga nam w tej sprawie 16 praktykantów i praktykantek, którzy działając w radiu, uczą się alternatywnych metod pracy i zarządzania kolektywnego, poznają polskie środowisko aktywistyczne i muzyczne. Dodatkowo pracę redakcji wspiera specgrupa – zespół osób, które prowadzą własne audycje w Radiu Kapitał i mają bezpośredni wpływ na jego rozwój, angażując się w bieżące projekty robocze. Każda chętna osoba może dołączyć do zespołu radiowego w dowolnym momencie.

wspólne zdjęcie zespołu redakcyjnego

forma działalności

Jesteśmy stowarzyszeniem zwykłym, co wiąże się z działaniem niekomercyjnym – na rzecz realizacji stawianych sobie celów, a nie dla zysku. Nasze główne cele regulaminowe to upowszechnianie dóbr kultury, sztuki i edukacji oraz prowadzenie społecznościowej rozgłośni radiowej pod nazwą "Radio Kapitał".

koszty działania radia

Aby nasza rozgłośnia mogła nadawać, musimy co miesiąc opłacać koszty techniczne. To jednak nie wystarcza – konieczna jest codzienna praca osób, które zajmują się jego funkcjonowaniem. Obecnie członkowie zespołu radiowego wykonują tą pracę praktycznie za darmo. Naszą sytuację znacznie utrudnia pandemia, która czyni niemożliwym zbieranie pieniędzy przez organizowanie wydarzeń. Ponadto, wielu z naszych autorów i autorek zmuszonych jest nagrywać swoje audycje w warunkach domowych – radio na razie nie posiada własnego studia, a użyczone studio w Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest zamknięte do odwołania. To wszystko sprawia, że Twoje wsparcie jest kluczowe dla istnienia Radia Kapitał.

cele budżetowe

Środki z Patronite chcemy w pierwszej kolejności przeznaczyć na zapewnienie wynagrodzenia (w wysokości 3750 zł brutto) czterem koordynatorom, codziennie zajmującym się funkcjonowaniem radia. Ich praca oraz comiesięczne koszty techniczne (około 2 tys. zł) to minimum, abyśmy mogli nadawać. Po osiągnięciu minimalnej sumy 20 000 zł miesięcznie będziemy rozwijać radio jeszcze aktywniej – razem będziemy spełniali kolejne marzenia RK:

 • Zamierzamy kupić lepszy sprzęt studyjny oraz zatrudnić realizatora dźwięku dla zapewnienia najwyższej jakości Twoich ulubionych audycji.
 • Chcielibyśmy wynająć własny lokal na radiowe studio i miejsce pracy redakcji, która obecnie działa całkowicie zdalnie.
 • Będziemy rozwijać studia RK w innych miastach – Łódź, Wrocław, Poznań…
 • Mamy zamiar wrócić do organizacji wydarzeń muzyczno-kulturalnych, koncertów i otwartych warsztatów, kiedy tylko sytuacja pandemiczna pozwoli na to. 
 • Planujemy założenie własnego czasopisma, stworzenie aplikacji mobilnej, uruchomienie strony internetowej w języku angielskim oraz otwarcie sklepu internetowego z radiowym merchem
 • W planach za kilka lat jest nawet uruchomienie drugiego kanału emisyjnego!

dołącz do grona wspierających!

Imiona Patronów i Matron umieszczamy na liście partnerów i partnerek radia na naszej stronie internetowej. Wspierający mają możliwość wybrzmieć na internetowych falach radia – nagrania Waszych głosów tworzą nasze jingle, a Waszą ulubioną muzykę odtwarzamy w specjalnym paśmie. Czekają na Was także kolekcjonerskie przedmioty zaprojektowane przez Zofię Koftę – “cegiełki” w postaci Złotych Akcji radia oraz koszulki ze złotym sitodrukiem, wykonane w 100% z organicznej bawełny Fairtrade.

czarna koszulka, złota akcja, zakładka do książki – nagrody Patronite

idea i misja radia

Radio Kapitał jest nowoczesną platformą społecznego i artystycznego dialogu. Tworzymy przestrzeń dla wolności wypowiedzi i swobody twórczej. Edukujemy, działamy lokalnie, prezentujemy niezależną muzykę popularną i niszową. Naszym celem jest mówić i grać to, co wartościowe. W naszym eterze nigdy nie usłyszysz reklam.

Jesteśmy ludźmi z pasją – bądź to muzyka, nauka, sztuka czy aktywizm. Tworzymy inkluzywną przestrzeń, otwartą na inne osoby bez względu na płeć, orientację seksualną, pochodzenie, wyznanie, sprawność fizyczną czy wiek. We wspólnym działaniu łączymy środowiska kulturalne i aktywistyczne, lokalne inicjatywy i instytucje kultury, ale również osoby prywatne – radio tworzą m.in. didżejki z Girls To The Front, artyści wrocławskiego Canti Spazializzati, dziennikarki Krytyki Politycznej i krytycy Glissanda, nauczyciele akademiccy z UW, studenci i studentki z całej Europy, entuzjaści muzyki, sztuki i zaangażowania społecznego. 

W radiu kierujemy się bezinteresownością, twórczym myśleniem, dzieleniem się pasją i wiedzą. Tworzymy przestrzeń do wspólnego, ale niezależnego działania. Radio Kapitał jest odpowiedzią na potrzebę stworzenia w Polsce pierwszego radia społecznościowego, wzorem innych niezależnych rozgłośni takich jak NTS Radio w Londynie czy berlińskie Cashmere Radio.

historia rozwoju

Nadajemy od 29 czerwca 2019 roku. Dzięki akcjonariatowi na start i benefitowej imprezie anty-sylwestrowej udało nam się stworzyć stronę internetową i wypracować "infrastrukturę" organizacyjną. Działamy w pełni online, ale regularnie organizujemy wydarzenia na żywo – współtworzymy polską scenę aktywistyczno-klubową. Główne studio radiowe urządziliśmy w Staromiejskim Domie Kultury (rynek Starego Miasta 2, 00-272 Warszawa). Wspólnie działamy w wielu miastach – w 2020 roku powstały studia Radia Kapitał w Łodzi i we Wrocławiu, inne miasta planują niebawem dołączyć do sieci studiów RK. 

bez wsparcia nie ma radia

To od Twojego wsparcia zależy, czy Radio Kapitał będzie mogło działać dalej. Nie chcemy przestawać nadawać, bo wierzymy w kapitał kulturowy tej społeczności. Naszym głównym celem jest, aby zawsze niekomercyjnie, bez reklam nadawać wartościowe audycje i dobrą muzykę. Nasza wspaniała społeczność – zarówno twórców jak i słuchaczy – zasługuje na właśnie taką platformę. Dziś utrzymanie naszej rozgłośni stanowi wyzwanie, któremu sprostać możemy jedynie dzięki Twojemu wsparciu. Wierzymy, że razem z Tobą możemy dalej współtworzyć unikalną przestrzeń, jaką jest Radio Kapitał!

Patronite

Zespół Radia Kapitał to Olka Dąbrowska, Darek Pietraszewski, Natalia Madeyska, Vład Błyzniuk, Adam Jankowski, Grzegorz Laszuk, Tosia Ulatowska, Zofka Kofta, Ernesta Malina, Dominika Paleczna, Diana Krawiec, Kaja Górska, Łukaszka Staszkiewicz, cudowny zespół stażystek i stażystów oraz bliska sercu specgrupa.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
SAMIR ABOU HASAN
SAMIR ABOU HASAN
Próg: 20 zł
Rad Resz
Rad Resz
Próg: 20 zł
Edward Kstropf
Edward Kstropf
Próg: 10 zł
Vład Błyzniuk
Vład Błyzniuk
Próg: 20 zł
Mateusz Jarosław
Mateusz Jarosław
Próg: 50 zł
Michał Bonja
Michał Bonja
Próg: 20 zł