Radio Kapitał

W Patronite od 30.06.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 297

liczba Patronów: 238

44 patronów
830 zł miesięcznie
2 290 zł łącznie
Radio Kapitał to pierwsze radio społecznościowe w Polsce, tworzone przez muzyków, artystki, DJki, aktywistów i społeczniczki. Społeczność twórców i twórczyń liczy już ponad 250 osób i działa całkowicie oddolnie. Na naszej antenie nie usłyszysz reklam. Radio tworzy lokalna i twórcza kolektywna siła.

O Autorze

o nas

Radio Kapitał to społecznościowa, internetowa stacja radiowa, która nadaje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To nowoczesna platforma społecznego i artystycznego dialogu, prezentująca autorskie audycje o kulturze, społeczeństwie, historii, literaturze, sztuce oraz muzyce w najróżniejszych gatunkach. Radio Kapitał to także odpowiedź na potrzebę stworzenia niezależnej i niekomercyjnej przestrzeni ekspresji, oddolnego działania – nie dla zysku, lecz dla osobistej satysfakcji i społecznej korzyści. Ten innowacyjny w skali ogólnopolskiej projekt kulturalny wyrasta z bogatej tradycji radiofonii, wyznaczając jednocześnie nowe horyzonty dla medium radia.

Radio Kapitał tworzy kilkaset osób, które z zapałem i zajawką spełniają marzenie o pierwszym polskim radiu społecznościowym, o inkluzywnym i niezależnym medium. Ramówka i archiwum pękają w szwach, a to dopiero początek radiowej przygody!

Zaczęliśmy nadawać 29 czerwca 2019 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od tego czasu społeczność radiowa urosła do rozmiarów, których chyba nikt się nie spodziewał. W tej chwili Studio Eksperymentalne Radia Kapitał mieści się w “Szkole” przy ulicy Emilii Plater 31 - nowej kulturalnej przestrzeni na mapie Warszawy. Kolejne studia radia niebawem powstaną także w Poznaniu i w Łodzi.
Chcemy rosnąć dalej, a do tego potrzebujemy społecznego wsparcia. Parę słów na ten temat ??
Dzięki akcjonariatowi na start i benefitowej imprezie anty-sylwestrowej udało nam się stworzyć stronę internetową i wypracować system, "insfrastukturę" organizacyjną radia. 

Jak piszemy we wnioskach o granty instytucjonalne: internetowe radio społecznościowe łączy w sobie wszystko to, o czym marzyli wynalazcy globalnego Internetu: bezinteresowność, chęć dzielenia się wiedzą, inkluzywność, poziome i rozproszone zarządzanie, pasję i twórcze myślenie uczestników oraz współtwórców audycji. Mamy nadzieję, że nasze starania o dotacje zaowocują w ciągu kolejnego roku działania Radia Kapitał. Jednak na razie, by kreować inkluzywne, niezależne medium potrzebujemy wsparcia społeczności.

Nadawanie wymaga stałej pracy kilku osób oraz opłacenia kosztów praw autorskich, oprogramowania i utrzymania studia. Nawet niewielkie regularne wpłaty umożliwią nam rozwój. W kolektywie moc!

 

kontekst

Ważnym kontekstem powstania Radia Kapitał jest tradycja europejskich stacji radiowych, tzw. “community radio”, czyli tworzonych przez społeczność. Są one oddolną, niezależną i niehierarchiczną platformą ekspresji dla lokalnych inicjatyw, a także animują aktywność środowisk twórczych. Najbardziej znane radiostacje tego typu, które zainspirowały nas do stworzenia Radia Kapitał, to NTS Radio w Londynie, Noods Radio w Bristolu, Lyl Radio w Lyonie, Cashmere Radio w Berlinie, Quantica Radio w Lizbonie, Ida Radio w Tallinie, Punctum Radio w Pradze, Red Light Radio w Amsterdamie czy Lahmacun Radio w Budapeszcie. Stowarzyszenie Radio Kapitał postanowiło odpowiedzieć na potrzebę stworzenia takiej stacji radiowej w Warszawie – pierwszej nie tylko w stolicy, ale i w całej Polsce.

społeczność

We współtworzenie Radia angażują się rozmaite środowiska działające w obszarze kultury, muzyki i aktywizmu, inicjatywy oddolne, kluby, klubokawiarnie, wydawnictwa i inne, ale również osoby prywatne – entuzjastki radia, dźwiękowcy, dziennikarki i krytycy, DJe i DJki, artystki, nauczyciele akademiccy oraz studenci i studentki.

kapitał w liczbach

Radio Kapitał to stale rosnąca społeczność twórców i twórczyń. Każdy i każda może zgłosić się do nas i spróbować swoich sił w radiu. W tej chwili nasz kolektyw liczy ponad 300 osób, tworzących 250 autorskich audycji nadawanych 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Nasze archiwum też pęka w szwach - na naszej stronie internetowej możesz odsłuchać (za darmo!) ponad 1600 archiwalnych audycji, a liczba ta każdego dnia rośnie.

W kolektywie siła!

 

  

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem