Siostry Rzeki

W Patronite od 29.03.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1905

Liczba Patronów: 1503

Zostań Patronem
Kup na prezent
7 patronów
120 miesięcznie
8 260 łącznie
Siostry Rzeki
Błękitny kolektyw aktywistek i artystek. Bronimy dzikich i nieuregulowanych rzek Polski i Europy. Tworzymy kobiece kampanie społeczne, happeningi, akcje, protesty, warsztaty artystyczne i wystawy. Potrzebujemy Twojego wsparcia!

O Autorze

Płyniesz z Nami? 

Chcemy, aby każdy miał dostęp do czystej wody, dzikiej przyrody i pięknego krajobrazu. Dlatego bronimy ostatnich naturalnych rzek. Wspólnie z Fundacją Greenmind i Koalicją Ratujmy Rzeki działamy od 2018 roku. Robimy szum w obronie rzek, potoków, bagien, rozlewisk. Podczas happeningów śpiewamy, wołamy i wchodzimy do rzek, a woda niesie nasze głosy dalej i dalej...

Jeśli nie możesz wejść z nami do rzeki, bądź naszym dopływem dzięki Patronite.

 

Każda Siostra Rzeka reprezentuje swoją ukochaną rzekę, rzeczkę, rzeczułkę. Wśród nas są m.in. Wisła, Odra, Wisłoka, Biały Dunajec, Poniczanka, Bug, Silnica, Gróbka, Uherka, Gołczanka i wiele, wiele innych. Niebieska tabliczka z białym napisem i falami to nasz znak rozpoznawczy.
Wierzymy w aktywizm, siłę kobiet, siłę sztuki i moc działania razem. 

W 2020 roku wyróżniono nas, umieszczając wśród 100 wpływowych kobiet Forbes Woman za działania przeciwko dewastacji przyrody i wsparcie lokalnych społeczności w ochronie rzek. (link do Forbesa). Dołącz do nas! 

Dlaczego warto nas wspierać na Patronite?

 1. Głośno mówimy STOP dewastacji dzikiej przyrody. Wiele siły wkładamy w to, by nasz głos był słyszany i dotarł do wszystkich. Domagamy się zaprzestania regulowania i betonowania rzek oraz ich brzegów, budowy sztucznych zapór i zbiorników. 

 2. Wzburzamy fale sprzeciwu wobec polityki wspierającej lobby inwestorskie, ignorujące kryzys klimatyczny. 

 3. We współpracy z naukowcami i ekologami mówimy o tym, jak powinna wyglądać skuteczna ochrona zasobów wody w Polsce. Przypominamy, że regulacje rzek i duże sztuczne zbiorniki nie chronią nas przed powodziami i suszą.

 4. Inspirujemy do działania. Dajemy prostą instrukcję, jak zrobić protest w obronie rzek i dzikiej przyrody.

 5. Dzięki barwnym, nadrzecznym happeningom, relacjom w mediach tradycyjnych oraz mediom społecznościowym zwiększamy ekoświadomość dorosłych, młodzieży i dzieci. Edukacja to podstawa!

 6. Nasze kampanie społeczne, happeningi, akcje i protesty robimy w wolnym czasie, angażując własne środki i zasoby. Tworzymy ręcznie niezbędne rekwizyty (tabliczki, transparenty, banery, stroje kąpielowe i inne cuda). Z własnych pieniędzy kupujemy farby, pędzle, materiały, nici, cekiny, opłacamy łodzie i kajaki, noclegi oraz transport.

 7. Płyniemy w nurcie zero waste. Mimo ograniczonego budżetu w sposób twórczy nagłaśniamy konieczność ochrony dzikich rzek. Ale z Twoją pomocą może być nam łatwiej i piękniej!

 8. Robimy dokumentację foto/video. Prowadzimy własną stronę internetową www.siostryrzeki.pl oraz działamy w mediach społecznościowych. To dużo pracy! Stając się naszą Matronką lub naszym Patronem, pomożesz nam wypłynąć na szersze wody.

Każda złotówka ma wpływ! 

Wiemy, że wiele/wielu z Was chciałoby dołączyć do naszych protestów w obronie polskich rzek, ale z różnych powodów nie możecie w nich uczestniczyć. Pamiętajcie jednak, że możecie pomóc w inny sposób! Wystarczy zrobić nawet najmniejszy przelew, taki od serca, aby przyłączyć się do wspólnej walki o dziką przyrodę. W tym obszarze powódź nam nie grozi. A jeśli, to TAKIEJ powodzi się nie boimy!

W kolektywie Siostry Rzeki płyniemy już od 3 lat. I chcemy działać dalej. Pomóż nam, by nasze przesłanie płynęło wartko i rozlewało się szeroko.

RATUJMY RZEKI RAZEM!
 

Siostry Rzeki - chcemy się Wam przedstawić i powiedzieć dla czego działamy razem.

 

 

Siostry Rzeki w działaniu:

2018
Happening Sióstr Rzek w obronie naturalnych rzek i nieregulowanej Wisły. Protest przeciwko planom budowy zapory w Siarzewie i realizacji drogi wodnej E-40 na Wiśle.
 

 

2019 -
Z petycją w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

 

 

 

 

2020 
Konsultacje społeczne: Chcemy mostu, nie zapory!
 

 

Protest Krów przeciwko budowie zapory w Myscowej

Protest Krów w Myscowej

 

2021 

Niech żyją mokre mokradła #obywateledlawody

 


Media o nas:

Oko.pres
ForbesWoman
Wysokie Obcasy
Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza


 

Kto z nami płynie?

Zawsze mamy wsparcie merytoryczne ekspertów i naukowców. Współpracujemy z Fundacją Greenmind, Towarzystwem na rzecz Ziemi, WWF Polska, Klubem Gaja, Klubem Przyjaciół Raby, Wodną Masą Krytyczną, Akcją Ratunkową dla Krakowa. Należymy do Koalicji Ratujmy Rzeki, a naszym domem jest CSW Wiewiórka z Krakowa.

 

Inicjatorką i pomysłodawczynią Sióstr Rzek jest artystka i aktywistka Cecylia Malik.

Wśród Sióstr Rzek płyną i tworzą między innymi: Agata Bargiel, Anna Chmiel, Anna Grajewska, Ania Górka, Małgo Grygierczyk, Monika Jarecka, Monika Konieczna. Monika Łabędzka, Anuszka Łachowska, Kasia Pilitowska, Paulina Poniewska, Dominika Serżysko, Grażyna Smalej, Zofia Szyrajew.

Warszawskie Siostry Rzeki: Urszula Dragan, Magda Drągowska, Małgorzata Fala

Lubuskie Siostry Rzeki: Justyna Budzyń

 

Nie byłoby wszystkich akcji i całej dokumentacji bez naszych Braci Potoków i Małych Strumyków. Przecież wiadomo - rzeki mają swoje większe i mniejsze dopływy, które zasilają je w wodę, dając im moc i potęgę. I tak płyną razem... Korzystając z okazji, w tym miejscu chcemy naszym dużym i małym dopływom powiedzieć WIELKIE DZIĘKI!

 


To co, płyniesz z nami?


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Paulina Poniewska
Paulina Poniewska
Próg: 10 zł
Ałła Greń
Ałła Greń
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł
Marta Górnikiewicz
Marta Górnikiewicz
Próg: 10 zł
Grażyna Smalej
Grażyna Smalej
Próg: 5 zł