SKĄDINĄD. Podcast Tomasza Stawiszyńskiego

W Patronite od 01.06.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 52

Liczba Patronów: 58

Zostań Patronem
Kup na prezent
405 patronów
10 170 miesięcznie
264 685 łącznie
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, eseisty i filozofa, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013) oraz "Co robić przed końcem świata" (2021).

O Autorze

Skądinąd to podcast, w którym toczy się niespieszna, dygresyjna rozmowa na tematy fundamentalne i całkiem zwyczajne. 

Bez żadnych ograniczeń. I bez żadnych ortodoksji.

Dla wszystkich, którym to, jaki jest świat i to, że jest, wydaje się radykalnie dziwne, a zarazem radykalnie ciekawe.

Dla wszystkich, którzy starają się rozumieć. 

Można go znaleźć w serwisie iTunesSpotify, Google Podcasts, YouTube oraz na stronie www.stawiszynski.org

 

Będziemy się w nim wspólnie zastanawiać nad metafizyką, polityką, psychologią, teoriami spiskowymi, literaturą, współczesnością i zamierzchłą historią, świadomością, nieświadomością, śmiercią, bezradnością, starością, melancholią, dzieciństwem - i setkami jeszcze innych spraw.


Nazywam się Tomasz Stawiszyński, być może niektórzy z Państwa znają mnie z anteny Radia TOK FM, gdzie prowadzę m.in. sobotni Magazyn Radia TOK FM, Godzinę Filozofów oraz Kwadrans Filozofa - minieseje radiowe, które w formie tekstów ukazują się także na stronie internetowej radia.


 

Od lat zajmuję się popularyzowaniem filozofii i – nazwijmy to – publicznym filozofowaniem, czyli po prostu rozmawianiem, pisaniem i myśleniem. Robiłem to na łamach wielu czasopism, m.in. Dziennika, Newsweeka, Przekroju, a także na falach TVP Kultura. W latach 2013-2016 na antenie RDC prowadziłem program "Niedziela filozofów czyli potyczki z życiem".

Od 2016 roku prowadzę także - ostatnio wspólnie z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN - spotkania filozoficzne w Teatrze Powszechnym w Warszawie, organizowane pod egidą fundacji Strefa Wolnosłowa. 

Jestem autorem bestsellerowych książek "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (Carta Blanca/DW PWN, 2013),  "Co robić przed końcem świata" (Wydawnictwo Agora, 2021),  "Ucieczka od bezradności" (Znak, 2021), "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii" (Wydawnictwo Słowne Młode, 2022) oraz "Reguły na czas chaosu" (Znak, 2022. )

Znaczną część moich tekstów, audycji, wywiadów udzielonych i przeprowadzonych, opowiadań, a nawet wierszy, można znaleźć na mojej stronie internetowej.

Pojawiają się na niej regularnie także nowe, niepublikowane nigdzie materiały.




W powyższej rozmowie z Karolem Paciorkiem - co tu dużo mówić, kultowym polskim YouTuberem – opowiadam o swojej filozofii uprawiania filozofii w mediach ;) A także o różnych aspektach mojej pracy i drogi zawodowo-życiowej. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o mnie więcej – to jest dobry adres.

Jak opisałbym najkrócej swoje podejście?

Może tak. Za kompletną bzdurę mam krążące na rynku medialnym przekonanie, że teksty oraz audycje powinny być krótkie, proste i podane językiem maksymalnie okrojonym z wszelkich "trudnych słów", a tak w ogóle to dywagacje na tzw. poważne tematy nikogo nie interesują, bo ludzie chcą przede wszystkim treści ekscytujących i rozrywkowych.

Naprawdę – to jest kompletna bzdura!

Oczywiście, hermetyczny żargon, którym posługują się często humaniści - i nie tylko - bywa nieznośny, ale polszczyzna to język na tyle bogaty i piękny, że zbrodnią byłoby redukowanie go do kilku elementarnych komunikatów. A przede wszystkim, zbrodnią byłoby zakładać, że Słuchaczki i Słuchacze, Czytelniczki i Czytelnicy są ludźmi o wąskich horyzontach i niewybrednych potrzebach. 

Jest dokładnie odwrotnie, przekonałem się o tym nie raz.

I właśnie dlatego postanowiłem stworzyć Skądinąd.

Liczę, że ten podcast spotka się z Waszym uznaniem i sympatią :) 

Będę wdzięczny za każde finansowe wsparcie. 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Mariusz Myszkowski
Mariusz Myszkowski
Próg: 20 zł
Damian Zdanowski
Damian Zdanowski
Próg: 20 zł
Jacek Krajczok
Jacek Krajczok
Próg: 50 zł
Justyna Górniak
Justyna Górniak
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 20 zł