SpoilerMaster

W Patronite od 04.09.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 68

Liczba Patronów: 84

Zostań Patronem
236 patronów
6 430 miesięcznie
84 774 łącznie
Podcast do słuchania po seansie. Opowiadam o kinie bez strachu przed spoilerami, za to z pogłębioną analizą i kontekstami, na które brakuje miejsca w krótkich recenzjach pisanych "na tak" lub "na nie".

O Autorze

[Fot. Michał Helwak]

Cześć,

nazywam się Michał Oleszczyk, jestem konsultantem scenariuszowym i filmoznawcą; na co dzień wykładam na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego i w Warszawskiej Szkole Filmowej.

Moje recenzje filmowe można czytać m.in. na Filmwebie, w Dwutygodniku i na stronie RogerEbert.com.

SpoilerMaster to podcast do słuchania po seansie. W każdym odcinku dokonuję pogłębionej analizy jednego filmu, w której przedstawiam kontekst jego powstania, a także zagłębiam się w niuanse takie jak treść, strona wizualna, znaczenie społeczne i wydźwięk kulturowy.

Jeden odcinek SpoilerMaster to mniej więcej 60-minutowa pigułka wiedzy na temat danego filmu, dzięki której już nigdy nie spojrzycie tak samo na filmy, które znacie i lubicie.

SpoilerMaster wziął się ze zmęczenia "kulturą opinii", w której wszyscy żyjemy i która dla mnie osoboście stała się ostatnimi czasy wyjątkowo męcząca. Opinię mieć łatwo, zdobyć wiedzę jest o wiele trudniej.

Im jestem starszy, tym bardziej staję się dociekliwy: chcę wiedzieć, jak powstawały filmy, które cenię; co znaczyły w dniu premiery, a co znaczą dzisiaj; jacy ludzie je tworzyli i dla jakich ludzi okazały się ważne.

Premiery nowych odcinków SpoilerMastera następują co tydzień w piątki przed południem. W każdą środę zdradzam na moim fanpage'u, o jakim filmie opowiem za dwa dni. Każdy odcinek trwa mniej więcej godzinę, a w niektórych odcinkach mam gości specjalnych (krytyków, twórców, specjalistów z danej dziedziny).

SpoilerMaster to dwa typy odcinków: jeden poświęcony nowościom, a drugi poświęcony klasyce kina (#SpoilerMasterClassic). Koronawirus zamieszał trochę w proporcji tych typów, ale docelowo dążę do tego, by przeplatały się one cotygodniowo: raz nowość, raz klasyk.

Każdy odcinek SpoilerMaster poprzedzony jest dogłębnym researchem: aby nagrać jeden odcinek, zazwyczaj przygotowuję się od kilku do kilkunastu godzin, czytając materiały książkowe, prasowe, oglądając dodatki na płytach Blu-ray i DVD, zasięgając rady specjalistów, etc.

Ten research nie robi się sam: wykonuję go osobiście po godzinach, po nocach, nierzadko rezygnując ze snu i odpoczynku. Research kosztuje. Kosztują materiały, subskrypcje, książki, pisma, płyty. Kosztuje przede wszystkim czas, spędzany na działalności płynącej z pasji (i tym samym nie spędzony na zarobkowaniu). 

Do tej pory (wrzesień 2020) nagrałem w ciągu roku ponad 60 odcinków SpoilerMastera bez żadnego finansowego wsparcia. Była to radość, ale był to też logistyczny i czasowy hardkor, którego w wersji nieodpłatnej nie jestem w stanie kontynuować. Na pewno nie w takiej jakości i z taką częstotliwością, jak dotychczas.

Bardzo marzy mi się sytuacja, w której dzięki Waszemu wsparciu uzyskam większy komfort czasowy przygotowując odcinki, co nieuchronnie zaowocuje także podniesieniem ich jakości. Dlatego zwracam się do Was o pomoc za pośrednictwem serwisu Patronite.

SpoilerMaster jest dostępny do słuchania na Spotify, iTunes, YouTube i na innych platfromach podcastowych.

Fanpage podcastu znajduje się tutaj.

Będę wdzięczny za każde, choćby najmniejsze wsparcie. Do usłyszenia!

 

[Logo podcastu zaprojektował Vlad Sarkisov]


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Szymon Tomczuk
Szymon Tomczuk
Próg: 25 zł
Andrzej Turkowski
Andrzej Turkowski
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 499 zł
Konrad Głąbek
Konrad Głąbek
Próg: 10 zł
Ewa Mucha
Ewa Mucha
Próg: 25 zł
Piotr Krzemień
Piotr Krzemień
Próg: 10 zł