Stettin 3d

W Patronite od 21.01.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2604

Liczba Patronów: 2548

Zostań Patronem
Kup na prezent
1 patron
20 miesięcznie
120 łącznie
Stettin 3d - komputerowa rekonstrukcja przedwojennego Szczecina w formie spaceru VR. Zbieramy środki na projekt związany z wirtualną rekonstrukcją Starego Miasta w Szczecinie

O Autorze

Stettin 3d to rekonstrukcja historyczna przedwojennego Szczecina z lat 30 XX. w. zaraz przed zburzeniem. Dążymy do wykonania wirtualnego spaceru VR po szczecińskiej starówce, która nie przetrwała do dzisiejszych czasów. Rekonstruujemy też pojedyncze, kultowe zabytki Szczecina, których już nie ma. 

Czy marzyłeś kiedyś o wehikule czasu i przeniesieniu się do bezpowrotnie zniszczonego przedwojennego Szczecina? Miasta niegdyś pełnego krętych, malowniczych uliczek, okazałych staromiejskich kamienic, ulicznego handlu, kursujących między nimi klimatycznych tramwajów? Miasta o którego ówczesnej historii pełno dzisiaj tajemniczych legend i mitów?

Dzięki nowoczesnej technologii oraz prowadzonych od kilku lat przez zapalonych pasjonatów pracach już wkrótce część tego pięknie brzmiącego marzenia ma szansę się ziścić.

Przedstawiamy wam projekt Stettin 3d. Wizualizacje Szczecina z lat przedwojennych w formie interaktywnego spaceru w technologii VR. Za pomocą gogli 3d, bądź swojego komputera będziesz mógł przespacerować się ulicami z wiernie odwzorowanym układem ulic i budynków z epoki, na kilka lat przed tragiczną wojenną zawieruchą.

Obejrzysz miejsca, w których miały siedziby dawne szczecińskie kawiarnie, historyczną Kaskadę, Teatr Miejski czy Dom Koncertowy, w który obecnie znajduje się Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza. Poznasz kwartał kamienic, na miejscu którego dziś istnieje Muzeum Przełomów. Przejdziesz się klimatycznymi ulicami ówczesnego Starego Miasta, wsiądziesz do przedwojennego tramwaju z prototypową niską podłogą.

Przykłady już zrealizowanych przez nas rekonstrukcji obiektów:

 

 

 

I ETAP:

W pierwszym etapie projekt obejmie obszar reprezentacyjnego Koenigsplatz - obecnego pl. Żołnierza Polskiego, który zostanie zrekonstruowany na lata 1934-1937.

KOLEJNE ETAPY:

W dalszej przyszłości będziemy rozwijać projekt przede wszystkim o rejony Starego Miasta – rejon. Pl .Orła Białego, ul. Mariackiej, Rynek Węglowy, ul. Wyszyńskiego, planujemy pokazać także Szczecin z innych epok historycznych, lub pojedyncze ciekawe obiekty z innych dzielnic. 

PODSUMOWANIE:

Taki projekt to przede wszystkim duży nakład czasu i bardzo ciężkie wyzwanie. Naszym marzeniem jest zorganizować choć mały zespół ludzi, którzy czuwali by nad tym, być może nawet rozwinęli projekt o warstwę fabularną i wiele animowanych elementów. Chcielibyśmy choć w jakieś części móc wynagrodzić pracę tych ludzi. Idealnie byłoby także móc samemu w całości poświęcić się pracy nad tym projektem, bo wąski, wolny czas po pracy zawodowej to niestety zbyt mało. Myślę, że warto marzyć, zwłaszcza, że część prac jest już wykonana. Chcemy też uruchomić stronę internetową. Nawet jeśli główne cele się nie powiodą, zawsze będziecie mogli korzystać z publikowanych na bieżąco modeli - takich jak prezentowany tutaj model Domu Koncertowego i Teatru Miejskiego. 

Jesli chcesz nam pomóc w inny sposób czy o coś zapytać, zapraszamy:

stettin3d@gmail.com

AUTORZY:

 • Bartosz Lemke
 • Małgorzata Wrzosek

Podziękowania za dotychczasowe prace i wsparcie:

 

 • Maciej Kawalec (zasługi dla tworzenia pierwszych wersji projektu)
 • Archiwum Państwowe w Szczecinie (udostępnienie dokumentów historycznych)
 • Jerzy Detlaff (modele 3d)
 • Mariusz Wiśniewski (modele 3d)
 • Krzysztof Żywucki (modele 3d)
 • Bachinstitut
 • Arkadiusz Bis (pomoc i motywacja w pierwszych etapach idei)
 • Artur Patrzykowski – tworzenie obecnej strony internetowej
 • społeczność sedina.pl


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Artur Patrzykowski
Artur Patrzykowski
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł