Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Marcin Perfuński w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się MARCIN PERFUŃSKI i jestem dziennikarzem chyba z powołania, skoro już w podstawówce założyłem, prowadziłem, pisałem i składałem samodzielnie szkolną gazetkę.
Przez kolejne kilkanaście lat przewędrowałem przez wszelakie redakcje, począwszy od prasy lokalnej, przez studio radiowe, agencję informacyjną, z ciągotami do telewizji, po koncern medialny i bycie freelancerem. To ostatnie bardzo mi odpowiada!
Osiągnąłem wiele sukcesów zawodowych, ale wszystkie bledną wobec najważniejszego. Otóż razem z moją żoną Anią założyliśmy rodzinę. Na razie urodziło się nam pięć córek: Marysia, Zosia, Weronika, Klara i Dominika. Na razie… 😉
Jako rodzic wielokrotnie doświadczałem swojej niedoskonałości, braku wiedzy czy też niedostatku umiejętności pedagogicznych. Jednak zamiast się zamartwiać czy samooskarżać, postanowiłem wziąć swoje sprawy we własne ręce. Zrozumiałem, że rodzicielstwo jest procesem, w którym potrzebne do niego kompetencje można nabywać w trakcie dorastania dziecka i budować w oparciu o wiele filarów.
Dlatego rozglądam się dookoła i szukam rodzicielskich inspiracji praktycznie wszędzie! Podglądam bardziej doświadczonych rodziców, czytam książki, słucham podcastów. Oglądam filmy, jeżdżę na konferencje, czytam badania naukowe i raporty. Wreszcie rozmawiam z ekspertami i zadaję im pytania, na które sam do tej pory nie znalazłem odpowiedzi.
Od jakiegoś czasu dzielę się tymi treściami w sieci - zarówno własnymi spostrzeżeniami i przemyśleniami, jak i wiedzą oraz mądrością innych. Robię to na wiele sposób, wieloma kanałami, w wielu formatach. Mam nadzieję, że znajdziesz wśród nich też taki, który odpowiada Tobie i że zaprzyjaźnimy się na dłużej. 🥰
To moje centrum zarządzania. Udało mi się zgromadzić na Facebooku fantastyczną społeczność, która traktuje rodzicielstwo serio i z przyjemnością o nim rozmawia. Tu toczą się najgłębsze dyskusje, stąd też kieruję do innych moich mediów społecznościowych. Jeżeli chcesz wiedzieć, co się u mnie aktualnie dzieje, to zdecydowanie zaglądaj tutaj.
Facebook jest też platformą, na której realizuję aktywności związane z edukacją, zwłaszcza alternatywną, której jestem ogromnym fanem. Z tej pasji powstała ogólnodostępna grupa "Edukacja Domowa w praktyce - narzędzia, inspiracja, motywacja", która liczy już 10 tys. członków. Zapraszam!
Zaczęło się od propozycji gościnnego webinaru dla Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog (dziękuję, pamiętam, doceniam!), a skończyło na niezliczonych live'ach we własnych mediach społecznościowych. Uwielbiam je! Podejmowanie aktualnych tematów, interakcja z widzami, możliwość reagowania na bieżące komentarze - to żywioł, który niesamowicie wciąga.
3. RADIO i PODCASTY
Od 2018 roku prowadzę audycję Strefa Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom, ale "mówienie do ucha" pokochałem już 30 lat temu. Wtedy nagrywałem amatorskie audycje na kasety, które rozdawałem znajomym, a dzisiaj robię to samo poprzez publikowanie podcastów - z tą różnicą, że mogą słuchać ich wszyscy!
4. TIKTOK
Medium, którego dynamiki na początku nie rozumiałem, ale teraz pochłonęło mnie bez reszty. Krótkie formy, szybki montaż, pigułka treści - w sam raz na natychmiastowe zaaplikowanie. To już nie tylko apka z młodzieżą tańczącą do znanych piosenek, ale potężna platforma do komunikowania i kształtowania postaw. Trzeba tu być!
5. INSTAGRAM
Aplikacja, która udowodniła, że czasami więcej treści da się przekazać obrazem niż słowami. Kiedyś to były same fotografie, a dzisiaj to także filmy, stories, rolki czy galerie. Choć apka oferuje filtry do edytowania obrazów, nie korzystam z nich. Staram się pokazywać rodzicielstwo bez upiększeń: nie tylko w pastelowych barwach, ale i w szarościach, bo czasami bywa i takie.
6. BLOG
Na 37. urodziny zrobiłem sobie prezent i 8 listopada 2014 założyłem blog www.SuperTATA.tv. W ten sposób powstała marka osobista, która towarzyszy mi do dziś zarówno online, jak i offline. Obecnie blog traktuję niczym lotniskowiec: lądują na nim najważniejsze teksty, które sprawdziły się w boju na innych medialnych frontach, a które warto ocalić dla potomnych.
Długo się przed nimi wzbraniałem, bo obawiałem się, że nie podołam. No wiecie: sam na scenie, wszyscy patrzą i na pewno czekają aż popełnię błąd... Masakra! Kiedy jednak po pierwszej prelekcji zebrałem gromkie brawa, a chwilę później posypały się zaproszenia do kolejnych - przepadłem! Stanąć przed wszystkimi i być niesionym emocjami słuchaczy (albo nimi kierować, ha!) to wyjątkowe doświadczenie.
8. GOŚCINNE WYWIADY
Zaczęło się z grubej rury, bo od telewizyjnej rozmowy na żywo w programie śniadaniowym. Po udanym debiucie kolejne wywiady w radiu, prasie, Internecie czy tv były kwestią czasu. Okazało się, że głos taty zaangażowanego w rodzicielskie sprawy jest słuchany i przyciąga odbiorców. Bywam także ambasadorem projektów parentingowych, o których opowiadam w mediach.
9. WARSZTATY
Okiełznanie pełnych energii dzieci jest wyzwaniem, ale daje też niesamowitą satysfakcję. Świetnym narzędziem do jej kanalizowania są wszelkie warsztaty, które dają dzieciom możliwość twórczej ekspresji. Takich warsztatów prowadziłem już wiele: w przedszkolach, w bibliotekach, w szkołach, w centrach handlowych, w kawiarniach... Da się je zorganizować wszędzie? Spróbujmy!
10. KONFERENCJE
Poprowadzenie dużego eventu dla kilku tysięcy osób albo kameralnego spotkania dla kilku? Proszę bardzo! Mam już takie doświadczenia za sobą. Niemal od początku współprowadzę Influencers Live Wrocław - najważniejszą w Polsce konferencję dla kilku tysięcy twórców cyfrowych. Ale potrafię też stworzyć intymną atmosferę między paroma uczestnikami.
11. INICJATYWY SPOŁECZNE
Jestem członkiem Rady Doradczej Rodziców NASK, czyli instytucji, która podłączyła Polskę do Internetu i monitoruje jego bezpieczeństwo. Zostałem też zaproszony do kapituły konkursu Świat Przyjazny Dziecku, który pilotowany jest przez Komitet Ochrony Praw Dziecka. Dołączyłem również do grona jurorów konkursu dla dzieci What's Your Story, który organizuje firma Trend Micro - globalny lider w dziedzinie cyberzabezpieczeń. We wszystkich tych inicjatywach uczestniczę charytatywnie. Od lat wspieram także program Asy Internetu (Google, Fundacja Szkoła z Klasą), bo zależy mi tym, by wyrosło mądre pokolenie, które będzie potrafiło wykorzystać nowe technologie dla wspólnego dobra.
11. COŚ JESZCZE?
Uważnie obserwuję to, co dzieje się w świecie mediów i komunikacji. Nie wszystko mi się podoba, ale zamiast narzekać, staram się odnajdywać w nim swoje miejsce. To przecież jest przestrzeń, w której spotykają się nasze dzieci. Jeżeli nie będzie w niej nas, dorosłych, to zostaną one pozostawione same sobie... Chociaż nie! Ja będę tam razem z nimi. A Ty?
• • •
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o moich planach, to przeczytaj zakładkę cele. A jeśli czujesz chemię z tym, co robię, to zapraszam Cię do wsparcia w wybranym progu. Na pewno znajdziesz taki, który odpowiada Twoim możliwościom.
Wszelkie pytania, na które nie znajdziesz tutaj odpowiedzi, kieruj pod ten mail: kontakt@supertata.tv
Z przyjemnością na nie odpowiem osobiście.
Serdeczności!
Marcin Perfuński
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.