Avatar użytkownika

Torba Reportera i Podcastera

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Kochamy audio! Dlatego tworzymy Torbę Reportera i Podcastera, w której zdradzamy tajniki produkcji dobrego audio. Skąd je znamy? Stoi za nami 45 lat doświadczenia pracy w radiu. Jak to możliwe? Działamy we dwie ;-).

Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk

Witaj, 

Torbę Reportera i Podcastera tworzymy od 2017 roku. To inicjatywa twórcza dwóch byłych reportażystek Polskiego Radia. Daj się zainspirować naszym podcastem i blogiem. Twórz z nami dobre, pełne empatii i ciekawych rozwiązań dźwiękowych podcasty, reportaże i inne produkcje audio. 

Chcesz wiedzieć, jak to się zaczęło? 

4 lata temu na ponad 12 miesięcy obie znalazłyśmy się poza Polskim Radiem (nie, wówczas nie były to powody polityczne). Spojrzałyśmy wtedy z dystansu na naszą pracę i dotarło do nas jak źle promowany i finansowany jest radiowy reportaż. Postanowiłyśmy to choć trochę zmienić i założyłyśmy

 

Blog to ponad 100 wpisów o reportażu, podcastach, storytellingu i sztuce rozmowy. O rok młodszy od bloga jest podcast Torby Reportera. Chciałyśmy, by inspirował on innych twórców, dziennikarzy, podcasterów, reporterów oraz wszystkich, którzy chcieliby robić profesjonalne audio. 

Trafiłyśmy w dziesiątkę, bo oto we wrześniu 2021 r. dostałyśmy nagrodę „Podcast roku" od miesięcznika „Media Marketing Polska" za projekt pionierski, nieszablonowy i oryginalny

W międzyczasie odeszłyśmy z pracy, bo miałyśmy dość uzależnienia radia od polityki. Szkolimy i produkujemy podcasty dla firm i organizacji pozarządowych, instytucji kultury. To zajmuje nam mnóstwo czasu, dlatego zwolniłyśmy tempo z przygotowywaniem darmowych wpisów i podcastów na bloga.

Niemniej z potrzeby serca prowadzimy na FB grupę edukacyjną: Podcast dla firm i freelancerów. Na naszym profilu Facebooku pojawiają się live'y z podcasterami i reportażystami o tym, jak robić dobre audio. To wszystko przygotowujemy w wolnym czasie, bo chcemy nadal pomagać w rozwijaniu podcastingu w Polsce. 

 

 

W planie mamy także rozmowy z twórcami audio z zagranicy oraz szykujemy oryginalny projekt podcastowo-reporterski, w którym czynny udział wezmą słuchacze. Chcemy także nakręcić poradnikowy cykl video o podcastach, do którego dostęp będzie bezpłatny tylko dla Patronów.

W zakładce „Cele" wyjaśniamy dokładnie, na co potrzebne jest wsparcie. Oczywiście i bez niego będziemy nadal tworzyć darmowe podcasty, live'y, wpisy. Tyle że nie tak często, jak to było dotąd.

Jesteśmy wdzięczne za każdą złotówkę. Bo ona oznacza: Tak, dziewczyny, róbcie Torbę dalej.

I jeszcze dwa słowa o nas:

Hanna Bogoryja-Zakrzewska- ma 30 lat doświadczenia radiowego, posiada wszystkie najważniejsze polskie nagrody za reportaże radiowe. Jej dziennikarskie śledztwo stało się impulsem do nakręcenia znanego filmu Galerianki.

Katarzyna Błaszczyk- ma 15 lat doświadczenia radiowego, kilkadziesiąt nagród za reportaże radiowe. Najdalej z mikrofonem była w Brazylii. 

Podcast jest jednym z naszych działań twórczych w ramach inicjatywy Torba Reportera i Podcastera, o której więcej TUTAJ