Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Magazyn Gromady w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Nagłaśniamy problemy pracownicze, propagujemy zrzeszanie się.
Pierwszy reportaż filmowy poświęciliśmy walce pracowników zrzeszonych w związku zawodowym w Kauflandzie. Pytamy w nim działaczy związkowych o taktyki, które stosuje Kaufland w celu blokowania strajków, negocjacji płacowych i kontroli warunków BHP.
Z badaczami społecznymi rozmawiamy o kondycji związków zawodowych i prawie do strajku.
Link do reportażu:
https://www.youtube.com/watch?v=bZPzGSEndas
Chcemy następnie stworzyć serię materiałów wideo o problemach i działaniach polskich pracowników z innych przedsiębiorstw i branż. Publikację fragmentów filmów i wywiadów połączymy z promocją uzwiązkowienia wśród niezrzeszonych pracowników, udostępniając adresy kontaktowe do organizatorów związkowych.
Opowiemy o realiach życia w polskim kapitalizmie z perspektywy branż wschodzących, takich jak handel, oraz z sektorów, które czeka transformacja lub wygaszenie. Chcemy nagłośnić systemowe przeszkody dla poprawy warunków życia w Polsce i jednocześnie pokazać szansy dla demokratyzacji gospodarczej i organizacji świata pracy.
Dyskutujemy o demokratycznych alternatywach dla kapitalizmu.
Nagramy też wywiady z badaczami społecznymi i ekonomistami na temat kluczowych problemów współczesnego systemu gospodarczego. Będziemy uprawiać postępową politykę historyczną, budując świadomość historii walk społecznych i emancypacyjnych osiągnięć przeszłości.
Piszemy o radykalnych zmianach i masowej historii.
Do naszego magazynu zapraszamy zarówno doświadczonych autorów, jak i młode badaczki i działaczy społecznych. Opublikowaliśmy dotychczas artykuły, wywiady i reportaże o nacjonalizmie, współczesnej Europie, związkach ruchu klimatycznego i pracowniczego oraz walkach z neoliberalizmem. Następne numery poświęcimy migracjom, reformom czasu i organizacji pracy, podziałom klasowym w Polsce, historii rewolucji i ruchów społecznych oraz wielu innym problemom!
O NAS
Redaktor naczelny
Łukasz Ostrowski
Absolwent Wydziału Filozofii UW, student Wydziału Nauk Politycznych UW, działacz związkowy.
Dyrektor artystyczny
Łukasz Stylec
Dyrektor artystyczny „Gromad”. Założyciel Stowarzyszenia 01 Gallery, zajmującego się angażowaniem osób wykluczonych społecznie w działalność artystyczną oraz tworzeniem archiwum polskiej sztuki pogranicza. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Współprowadzi pracownię artystyczną 01 Art Space.
Zespół redakcyjny
Sonia Burdyna
Ukończyła studia z filozofii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie studentka socjologii. Działa w Inicjatywie Pracowniczej: w Warszawskim Kole Młodych i w Zespole ds. Klimatu i Ekologii. Na uczelni prowadzi koło naukowe Otwarty Uniwersytet im. Karola Modzelewskiego. Interesuje się współczesnym światem pracy, zagadnieniami związanymi z kryzysem klimatyczno-ekologicznym i „zieloną transformacją” oraz ruchami społecznymi.
Zuzanna Antonowicz
Studentka Wydziału Filozofii UW. Zajmuje się teorią polityczną.
Zuzanna Jędrzejowska
Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, działaczka Warszawskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, wolontariuszka Otwartego Jazdowa.
Zespół artystyczny
Maja Soś
Maja Soś - absolwentka Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz kursu filmowego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Zawodowo zajmuje się fotografią i tworzeniem krótkich form wideo.
Zachęcamy do czytania i oglądania magazynu oraz wspierania naszych działań!
Strona: Strona Główna - GROMADY
Facebook: https://www.facebook.com/Magazyn-Gromady
Instagram: https://www.instagram.com/magazyn.gromady/
Twitter: https://twitter.com/Magazyn_Gromady
Ilustracji użyczyli: Karol Gawroński, Szymon Umiński
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.