Podaruj znajomemu subskrypcję Autora ZKF AdAstra w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyZielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra od prawie 40 lat gości w swoich progach fanów, działaczy, artystów oraz pisarzy - wszystkich, którzy aktywnie chcą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. To jedno z najstarszych stowarzyszeń na fantastycznej mapie Polski działające od fanów dla fanów.
Przez te wszystkie lata tworzyliśmy i rozwijaliśmy różne inicjatywy tradycyjnie. Obecnie w klubie działają sekcje: literacka, rpgowa, plaszówkowa, filmowa oraz anime. Dziś chcemy otworzyć się jeszcze bardziej i zrobić jeszcze więcej, by kolejne rzesze fanów mogły mieć miejsce do fantastycznego rozwoju, którego internetowe społeczności nie są w stanie zapewnić w pełni.
Pierwsze skojarzenie?
Za nami już 33 edycje! Jeden z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych festiwali fantastycznych w Polsce jest naszą sztandarową imprezą. Jeśli sami nigdy w niej nie uczestniczyliście - zapytajcie starszych członków fandomu. Z pewnością podzielą się z wami swoimi najlepszymi wspomnieniami z Zielonej Góry. Pisarze, rysownicy, komiksiarze, tłumacze, naukowcy - wkrótce będziemy gościć ich ponownie. Zaprosimy Was jak co roku, jesienią. A plany na kolejne edycje mamy wielkie!
Od ponad 10 lat Ad Astra nie tylko łączy, ale i inspiruje. Fantazje Zielonogórskie to więcej niż konkurs literacki - to wyzwanie. W jego ramach Zielona Góra staje się przestrzenią do twórczego zagospodarowania. Przeszłość, przyszłość, alternatywna rzeczywistość? Uczestnicy mają pełną swobodę tak długo, jak ich wyobraźnia orbituje wokoło miasta. Jeśli czujesz się na siłach, by podjąć wyzwanie i wkroczyć na ścieżkę literacką - czekamy na Ciebie! Kapituła konkursowa wyłoniona z najbardziej doświadczonych członków Sekcji Literackiej co roku ocenia nadesłane prace. Z najlepszych ukazuje się publikacja. To świetna okazja na pierwszy krok dla przyszłych autorów!
Raz w tygodniu Krzywy Komin otwiera się dla wszystkich! Każdy, kto chce, może przyjść i zagrać, gier planszowych do wyboru to ponad 600 tytułów. Poczynając od najpopularniejszych i znanych jak m.in. „Carcassonne”, „Splendor”, „Osadnicy z Catanu”, po niemniej ciekawe, ale trudniejsze tytuły jak np.: „Siedem cudów świata”, „Tzolkin”, czy „Azul”. Przyjść można samemu, ze znajomymi a nawet z całą rodziną - nasi klubowicze z chęcią przygarną Was do swoich stołów. To obecnie jedyne takie wydarzenie w Zielonej Górze!
Żeby wygrać, trzeba grać - głosiło stare hasło Lotto. W tym przypadku nie jest inaczej. W trakcie organizowanych przez nas Zielonogórskich Festiwali Gier można poznać i zagrać w rozmaite gry planszowe i towarzyskie, a każdy co bardziej zapalony gracz ma możliwość na wygraną. Konkursy i turnieje czekają na każdego, kto jest gotów podnieść rękawicę!
Wspierają nas:
To darmowe wydarzenie organizowane dwa razy w roku - online oraz fizycznie. Główną atrakcją jest możliwość poznania innych graczy oraz systemów poprzez uczestniczenie w sesjach. Nie jest istotne doświadczenie – każdy może wziąć udział. Dodatkowo Stowarzyszenie współpracuje z wydawcami gier RPG. Ich obecność na evencie pozwala nie tylko poszerzać wiedzę o narracyjnych grach fabularnych, ale również poznać tajniki samej pracy nad podręcznikami czy materiałami dodatkowymi. Podczas trwania Zielonogórskiego Dnia Gier Fabularnych na uczestników czekają też konkursy, podczas których każdy dostanie możliwość otrzymania najnowszych podręczników i scenariuszy RPG oraz akcesoriów.
Kto z nas nie marzył o tym, aby w dzieciństwie być dzielnym dowódcą i generałem znanym z kart historii? Strategiczne gry bitewne, gdzie armie fantastycznych modeli ścierają się w boju, na rozległych makietach są świetną okazję, aby miło spędzić czas i choć przez chwilę przenieść się na pole bitwy.
Jako klub mamy długą historię organizowania turniejów gier figurkowych. Jednym z najważniejszych takich wydarzeń jest przygotowanie m.in dwóch Drużynowych Mistrzostw Polski w grze 9th Age, które zgromadziły setki graczy czy też Mistrzostw Polski w grze Falmes of War.
Watcon powstał jako inicjatywa oddolna fanów mangi i anime, przez lata będąc "najsłodszym" konwentem w Polsce. Na początku mała kameralna impreza przerodziła się w naprawdę znaczące wydarzenie. Warto podkreślić, że Watcon idealnie uzupełnia Bachanalia Fantastyczne, koncentrując się m.in. na kulturze japońskiej, mandze oraz anime.
Po okresie pandemii jest to jedna z czołowych inicjatyw, którą ZKF Ad Astra chce przywrócić do życia. Z jednej strony pragniemy zachować ducha pierwowzoru - ciepłej i słodkiej imprezy o domowym charakterze. Z drugiej strony chcemy, by Watcon stał się pełnoprawnym dopełnieniem konwentem, podczas którego spotkają się fani, twórcy, pisarze, komiksiarze oraz rysownicy.
Zombie Walk to gra miejska organizowana przez klub wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze, w której wcielacie się w obrońcę lub zombie atakującego miasto. Podczas eventów uczestnicy przychodzili przez centrum miasta "strasząc" wszystkich przechodniów i zachęcając do przyłączenia się do całego pochodu. Całość kończą wydarzenia w tzw. bazie, gdzie na uczestników czekają inne atrakcje. Nieodłącznym ich elementem jest m.in. konkurs strojów.
Od momentu założenia ZKF Ad Astra minęło już wiele lat. W tym czasie klub zorganizował m.in. 33 edycje Bachanaliów Fantastycznych, jednego z najstarszych konwentów fantastyki, który co roku odwiedzają osoby z całego kraju. Z kolei w 2004 oraz 2008 roku ZKF Ad Astra był gospodarzem Polconu, w owym czasie najważniejszego festiwalu fantastyki w Polsce, podczas którego przyznawana jest prestiżowa nagroda literacka im. Janusza Zajdla.
Stowarzyszenie często uczestniczyło także, jako partner innych większych eventów, np. zaprezentowało swój program podczas Dni Województwa Lubuskiego czy też zielonogórskiego Winobrania. Podczas tych działań wielokrotnie współpracowało z lokalnym samorządem, Uniwersytetem Zielonogórskim lub też Lubuskim Urzędem Marszałkowskim. Klub od 10 lat organizuje także konkurs literacki Fantazje Zielonogórskie, który każdorazowo zakończony jest wydaniem papierowej antologii.
Wysiłki członków ZKF Ad Astra znalazły uznanie wśród mieszkańców naszego województwa. W 2009 roku stowarzyszenie otrzymało nagrodę Marszałka Województwa Lubuskiego – Złoty Dukat Lubuski oraz ŚLĄKFĘ (za Polcon 2008) od Śląskiego Klubu Fantastyki. W 2014 roku Gazeta Lubuska przyznała organizacji tytuł Nasze Dobre Lubuskie za cykl wydawniczy Fantazji. Z kolei w 2016 roku klub otrzymał nagrodę w konkursie grantowym Lechstarter. Zaś w 2017 roku Gdański Klub Fantastyki uhonorował nas nagrodą im. Krzysztofa „Papiera” Papierkowskiego. Obecnie stowarzyszenie aktywnie działa w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp., Płocku oraz Włocławku.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.