Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Castles.today w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNaszym marzeniem jest stworzenie najchętniej odwiedzanego serwisu prezentującego zamki i warownie rozsiane po całym świecie.
Cele jakie przyświecają projektowi to promocja historii oraz turystyki poprzez prezentowanie wysokiej jakości materiałów związanych z zamkami. Chcemy, aby czytając, oglądając zdjęcia, filmy, czy przeglądając wirtualne prezentacje, można było na chwilę oderwać się od życia codziennego i przenieść do czasów, w których księżniczki oraz rycerze spacerowali po komnatach i zamkowych murach.
Castles.today, w założeniu, to podręczne kompendium rzetelnej wiedzy dotyczącej tych monumentalnych budowli. Można znaleźć tu zamki z każdego zakątka świata i każdej epoki historycznej – od starożytnych fortów, rezydncji typu motte i średniowiecznych zamczysk po renesansowe i barokowe pałace, od słowiańskich grodów po mauretańskie twierdze i egzotyczne fortece z krajów Dalekiego Wschodu lub Nowego Świata. Prezentujemy także inne obronne budowle, takie jak: obronne kościoły, synagogi czy warowne klasztory… Każda z nich opisana jest w przystępny i atrakcyjny sposób – pełen ciekawostek związanych z ich historią, interesujących faktów dotyczących ich budowy i funkcjonowania oraz dziejów i wydarzeń, których były świadkami i uczestnikami, a także niezwykłych, czasem bardzo tajemniczych legend.
Projekt Castles.today rozpoczął się w 2013 roku. Dziś możemy pochwalić się serwisem internetowym o zamkach www.castles.today dostępnym w wielu wersjach językowych. Dzięki temu nasi czytelnicy mają dostęp do informacji w ich rodzimych językach. (Musimy tu się pochwalić że troszkę przez przypadek, ale także przez konsekwencję staliśmy się jednym z większych serwisów o zamkach dostępnym w języku rosyjskim a także ukraińskim.) Prowadzimy profile społecznościowe, a także posiadamy coś z czego jesteśmy bardzo dumni aplikację Castles.today dostępną na telefony z systemem Android
Przykładowy film z drona przygotowany dla naszego projektu:
Przykładowe opracowania zamku:
Niezaprzeczalnym świadectwem wielkiej wojennej sławy Chocimia, obecnie cichego prowincjonalnego miasta położonego w obwodzie czerniowieckim, jest wiekowa i majestatyczna cytadela umiejscowiona nad brzegiem Dniestru. Ta surowa i monumentalna warownia na przestrzeni swego wielowiekowego istnienia była «jabłkiem niezgody» pomiędzy Hospodarstwem Mołdawskim, Rzeczpospolitą Obojga Narodów i Imperium Osmańskim. Monarchowie tychże państw odbierali ją sobie nawzajem, a ona sama zasłużenie uważana była za jedną z najgroźniejszych budowli na ziemiach Bukowiny. Obecnie Historyczno-Architektoniczny Rezerwat «Twierdza Chocimska» jest nie tylko słynnym obiektem turystycznym, ale i pomnikiem kultury zajmującym należne miejsce na liście «Siedmiu cudów Ukrainy». ... całość można znaleźć pod adresem: http://www.castles.today/pl/zamki/ukraina/chocim/
Czy też jedna z legend:
Legenda ta związana z zamkiem historia o diable Borucie (tak, tak tym rezydującym na stałe w nieodległej Łęczycy). Według podania rycerz, który budował biesiekierską warownię założył się z czartem, że dokona tego bez użycia siekiery. Jeśli by mu się to udało Boruta miał obsypać najwspanialszymi skarbami tego świata. Rycerz bardzo uważał na to, aby żaden z robotników zatrudnionych przy budowie zamku, nie użył zakazanego narzędzia. W końcu warownia stanęła. Udało się! Uradowany chciał rozliczyć się z diabłem z zakładu. Jednak diabeł jak to diabeł, nie byłby sobą gdyby był do końca uczciwy... Okazało się bowiem, że chłop który zwoził kamienie potrzebne do budowy nazywany był Siekierka. Rycerz przegrał więc zakład. Za karę musiał oddać Borucie swoją duszę, a na dokładkę także zamek. Od tego zdarzenia miała się również wziąć nazwa miejscowości – Besiekiery (Bez siekiery) :-}
Teraz czas przyspieszyć nasz rozwój. Zamki czekały setki lat aby dobrze zostać zaprezentowane w naszym serwisie, nie możemy im pozwolić czekać dłużej :-}
Zespół, który realizuje zadania, na które zbieramy środki w systemie Patronite:
Organizator projektu:
Michał Nowakowski
W projekcie Castles.today od samego początku czyli od 2014 roku. Jest jego Twórcą i koordynatorem wszelkich prac projektowych.
Fascynuje go prowadzenie tego zamkowego projektu. Uwielbia wszelkie podróże, te krótkie i te na drugi koniec świata.
Prowadzeniem projektów zajmuje się zawodowo od ponad 20 lat, od kilku lat również jest mentorem oraz coachem.
Autorki zamkowych opracowań:
Kinga Kijewska
Współpracuje z Castle.today od 2019 roku. Jest autorką wielu opisów zamków w naszym serwisie oraz opracowała legendy, które opublikowaliśmy w naszym zbiorze "Zamkowe legendy. Zamki w Polsce".
Zamkami , grodami i życiem w średniowieczu pasjonuje się od dziecka. Stara się nie tylko odwiedzić ich jak najwięcej ale również zgłębić wszelkie sekrety dotyczące ich budowy, historii oraz ludzi, którzy byli z nimi związani.
Poza zamkami pasjonuje się pedagogiką Marii Montessori oraz coachingiem.
Autorka bloga "Podróż do przeszłości" , wolontariusz w Zamku Królewskim w Warszawie. Prowadząca oraz pomysłodawczyni "Warsztatów Zamkowych" - serii warsztatów dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, mającym na celu zainteresowanie dzieci historią i pokazaniu im życia prawdziwych rycerzy i księżniczek.
Aleksandra Ziober
Współpracuje z portalem Castle.today od 2022 roku i jest autorką wpisów na temat niektórych zamków z regionu Dolnego Śląska.
Uwielbia podróżować zarówno po Polsce, jak i Europie. Szczególnie interesują ją miejsca z ciekawą historią, ale nie stroni także walorów przyrodniczych odwiedzanych destynacji. Swoimi doświadczeniami dzieli się na autorskim blogu podróżniczym Historian’s Journeys, który prowadzi od kwietnia 2019 roku. Możecie tam znaleźć nie tylko refleksje autorki na temat odwiedzonych miejsc, ale także ich historię, która przekazywana jest w prosty i przystępny dla każdego czytelnika sposób.
Poza podróżami interesuje się historią. Od 2010 roku jest związana z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie aktualnie pracuje jako adiunkt. Dzięki temu łączy swoje dwie największe pasje – podróże i historie. Jej inne zainteresowania to fotografia, rysunek i jazda konna.
Neyla Terehova
Do projektu dołączyła w listopadzie 2014 roku. Jest autorką tekstów o ukraińskich i rosyjskich zamkach, twierdzach, kremlach. Ale z nie mniejszą przyjemnością pisze o fortyfikacjach innych krajów, zwłaszcza w najodleglejszych zakątkach świata, gdzie zwykły turysta ma trudności z dotarciem. Przede wszystkim to, co ceni w zamkach, to nie ich fotogeniczny wygląd, ale bogatą historię.
Podziwia dziedzictwo historyka i badacza Romana Aftanasiego, który całe swoje długie życie poświęcił na zbieranie informacji o zamkach, pałacach i majątkach, pozostawiając po sobie 11 tomów opisujących 1500 tych obiektów architektonicznych.
Marzy o wygraniu miliona euro na loterii, aby za te pieniądze ożywić z ruin przynajmniej jeden zamek.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.