Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Czarne Niebo w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Czarne Niebo to nowatorski kanał informacyjny stworzonym przez doświadczonych dziennikarzy z Polski, Ukrainy i Białorusi. W tych niepewnych czasach, kiedy informacja jest równie ważna jak szybka decyzja, Czarne Niebo oferuje sprawdzone i głęboko analityczne treści, które pomagają zrozumieć złożoność konfliktów regionalnych. Nasze programy nadajemy codziennie w serwisie YouTube na żywo i w videocastach. Najważniejsze informacje publikujemy na bieżąco w serwisie X (d. Twitter). Jesteśmy także na Instagrami i Facebooku.
Najciekawsze wywiady z videocastów prezentujemy w dedykowanych filmach, a fragmenty w Shortach. Pracujemy m.in. w języku polskim, ukraińskim, białoruskim, rosyjskim i angielskim. W zakładce filmy znajdziesz również Raporty specjalne.
Dla nas Czarne Niebo symbolizuje okoliczności w jakich się znaleźliśmy w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Również o naszym bezpieczeństwie decyduje dobra orientacja - w tym przypadku w świecie informacji.
W Czarnym Niebie sięgamy do źródeł informacji o wojnie, o Rosji, Ukrainie, Białorusi i relacjach tych krajów ze światem Euroatlantyckim, a przede wszystkim z Polską. Mówiąc o niebezpieczeństwach, nie chcemy straszyć, lecz uprzedzać przed planami i działaniami Putina i jego sojuszników. Dzięki temu zdobywamy czas na podejmowanie właściwych działań.
***
Opowieść o wojnie, o trudnych czasach niestety nie wzbudza entuzjazmu operatorów mediów społecznościowych. Mówimy bowiem o sprawach smutnych, ciężkich, brutalnych.
Słowa „wojna”, „śmierć”, „zbrodnia”, „terror”, ale nawet „broń” i „amunicja” z założenia ograniczają upowszechnianie naszych treści przez algorytmy. Ograniczają, a czasem uniemożliwiają również zarabianie środków z reklam. Sztuczny świat kreowany przez media społecznościowe nie chce znać prawdy o mordach, bombardowaniach, gwałtach dokonywanych przez putinowską armię, nie chce też słyszeć o więzieniach Łukaszenki i prześladowaniach polskiej mniejszości.
Dlatego tak ważne jest wsparcie naszych widzów i słuchaczy. Państwa zaangażowanie pozwoli nam opisywać rzeczywistość taką jaka jest bez stosowania autocenzury, bez eufemizmów.
Pozwoli nam na mówienie i pokazywanie prawdy bez poprawności politycznej, bez dostosowywania się do bieżącego kontekstu politycznego. Pozwoli nam także na rozbudowanie form przekazu.
Dlaczego warto wesprzeć Czarne Niebo?
Jesteśmy tam, gdzie rozgrywają się wydarzenia. Mamy studia we Lwowie i Kijowie, a nasi białoruscy współpracownicy pracują na emigracji w Polsce, Ukrainie i Litwie.
Regularnie wyjeżdżamy na linię frontu: już od 2014 roku spędziliśmy wiele dni ostrzeliwanym Bachmucie, Awdijwce, Marince, Konstantyniwce, Drużkiwce, Kramatorsku, Kupiańsku, Izjumie, Chersoniu, Zaporożu, Mikołajowie i w wielu innych miejscach.
Pracę dziennikarską łączymy z pomocą charytatywną: Wywoziliśmy Polaków na początku inwazji z częściowo oblężonego Kijowa, pomagaliśmy w dostarczaniu żywności, ubrań i leków na okupowane tereny wokół ukraińskiej stolicy. Wspieramy medyków i wolontariuszy.
Nasz zespół jest wielojęzyczny. W naturalny sposób wykorzystujemy to do tworzenia treści w języku białoruskim i ukraińskim. W języku ukraińskim mamy już pierwszą audycję radiową, za chwilę stworzymy podcast, w którym chcemy prezentować dla ukraińskiego odbiorcy zachodni punkt widzenia. Część naszych materiałów ukazuje się także w języku angielskim.
Tworzymy treści o pogłębionym, analitycznym charakterze, skierowane do wymagającego, dojrzałego odbiorcy. Nie mówimy o banałach, wiemy też, że nie dotrzemy od razu do milionów użytkowników. Zależy nam jednak, by dotrzeć do tych, którzy mogą skorzystać z naszej wiedzy i informacji.
Co jeszcze planujemy?
W ciągu zaledwie dwóch miesięcy dodaliśmy transmisje wideo do naszych audycji. Prezentujemy wywiady, relacje, różne materiały multimedialne.
Jesteśmy obecni na głównych platformach społecznościowych, ale rdzeniem projektu pozostaje kanał YouTube.
Chcemy rozwijać naszą obecność na tych platformach, uruchamiając nowe formaty informacyjne, publicystyczne i historyczne. Planujemy uruchomienie programu poświęconego trudnym epizodom historii polsko-ukraińskiej, z najważniejszym tematem zbrodni na Wołyniu. Chcemy opowiadać również o tych słabiej znanych kartach historii, jak sojusz Piłsudskiego i Petlury czy Białoruska Republika Ludowa.
Chcemy też dotrzeć do naszych starych i nowych odbiorców wykorzystując tradycyjną formułę książkową: „Czarne Niebo. Raport z Kijowa” to reportażowa opowieść Pawła Bobołowicza o wojnie toczącej się na Ukrainie. Książka jednak będzie rozbudowana o multimedia i nowoczesne formy przekazu dające dostęp do ekskluzywnych treści dla tych z Państwa, którzy pomogą w procesie jej wydawania.
Niestety, doświadczenia naszych korespondentów, obserwowanie i relacjonowanie wojny w Gruzji, a teraz na Ukrainie, znajomość reżimów Putina i Łukaszenki powoduje, że widzimy zbliżające się niebezpieczeństwo dla Polski. Dlatego też tworzymy nowy program, w którym będziemy chcieli opowiedzieć jak przygotować się na najgorsze, jak zadbać o swoich bliskich i o siebie w momencie najgorszym. Mamy nadzieję, że on nigdy nie nastąpi, a zdobyta wiedza przyda się w zwyczajnym codziennym życiu.
Czarne Niebo to więcej niż tylko informacja - to miejsce, gdzie historia jest pisana na żywo. Zapraszamy do dołączenia do naszej społeczności, wspierania naszej misji, by być na bieżąco z tym, co najważniejsze.
Zespół Czarnego Nieba (od lewej): Piotr Mateusz Bobołowicz, Józef Skowroński, Olga Semashko, Dmytro Antoniuk, Paweł Bobołowicz, Wojciech Jankowski, Artur Żak, Lech Rustecki
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.