Avatar użytkownika

Dalcedo - daleko na szlaku

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Fundacja Edukacji Naturalnej prowadzi projekt Dalcedo - obserwatorium dziedzictwa. Misją naszego projektu jest odkrywanie i popularyzowanie polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dziedzictwo to opisujemy w kluczu szlaków istniejących i przez nas opracowanych.
Fundacja Edukacji Naturalnej

Fundacja Edukacji Naturalnej wspiera samodzielne odkrywanie miejsc, poznawanie zjawisk i budowanie dobrych relacji. Zapraszamy do wspólnego przebycia drogi w ramach projektu Dalcedo, która pomoże nam odkryć własne dziedzictwo. Każdy musi ją przebyć osobiście, ale my chcemy być pomocnym towarzyszem podróży.

Link do strony naszej fundacji: https://fundacjaen.org.pl/

Dalcedo - obserwatorium dziedzictwa

Misją naszego projektu jest odkrywanie, monitorowanie i popularyzowanie, a docelowo ochrona miejsc o dużej wartości historycznej (np. Ostrów Lednicki), kulturowej (np. Spichlerze w Grudziądzu) i przyrodniczej (np. Puszcza Bukowa w Bieszczadzkim Parku Narodowym) z terenu całej Polski. Najbardziej interesują nas obiekty o dużej wartości, ale nieznane, zapomniane, ignorowane, podlegające degradacji zagrożone (np. meandry Bugu) lub wręcz będące w stanie ruiny (np. pałac w Różance). Takie, o których mało kto wie, które mijamy nie zwracając na nie uwagi, ale także te, których historia jest ukryta pod płaszczem współczesnej ich funkcji np. jako hotelu (Pałac Ciekocinko) lub biura. Interesują nas także wszelkie inicjatywy mające na celu uratowanie, utrzymanie obiektów lub nadanie im nowego życia (jak np. DymarkiŻelazna Kolebka w Nietulisku).

Za nasze publikacje nie pobieramy żadnych opłat od gestorów obiektów, by nie były formą ich reklamy – zresztą wiele z pokazywanych przez nas miejsc nie ma żadnych gestorów. Jesteśmy też niezależni od branży turystycznej oraz instytucji państwowych. Portal robimy jako wolontariusze, kosztem innych działań naszej fundacji. Zdjęcia pozyskujemy przez czasochłonną kwerendę innych publikacji, działając w ramach licencji Facebooka. Czasem korzystamy z życzliwości lokalnych pasjonatów. Ten tryb działania pozwala nam publikować posty co 1-2 tygodnie.

Wybrane przez nas miejsca opisujemy w formie szlaków łączących obiekty o podobnych cechach lub które łączy wspólnota miejsca. Pokazujemy szlaki już istniejące lub proponujemy własne. Zobaczcie, co już zrobiliśmy: https://www.facebook.com/Dalcedo.daleko.na.szlaku/

Lista opracowanych dotąd szlaków (każda ilustracje stanowi link do odpowiedniego postu; w każdym znajdują się informacje nt. miejsc oraz atrybucje poszczególnych zdjęć):

Krzemienny Krąg

  
 

Szlak Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Szlakiem Napoleona Ordy

Szlakiem dworów i pałaców
Północnych Kaszub

Ścieżkami Polesia Zachodniego