Dom Powstańców Warszawskich

W Patronite od 21.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie:

Liczba Patronów:

Zostań Patronem
Kup na prezent
0 patronów
0 miesięcznie
612 łącznie
Codziennie słyszymy: "Pamiętajcie o nas". Tak mówią Powstańcy Warszawscy, którymi opiekujemy się najczulej, jak możemy. W tych niełatwych dla każdego czasach codziennie decydujemy, czy poświęcimy czas na sprawy pilne czy ważne. Dzięki Wam ten wybór może być łatwiejszy.

O Autorze

Drodzy Patroni,

dziękujemy, że weszliście tu, by nas bliżej poznać. Zacznijmy od początku.

Dom (Wsparcia dla) Powstańców Warszawskich przy ul. Nowolipie 22 prowadzimy my, czyli Stowarzyszenie Monopol Warszawski (skąd taka nazwa, podajemy na końcu wpisu) w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. Otworzyliśmy go w budynku przy ulicy Nowolipie 22 po ekspresowym remoncie, który mógł się tylko udać szalonym entuzjastom, którzy nie widzą przeszkód, a jedynie zadania do rozwiązania. Dnia 30 września 2018 r. mogliśmy wreszcie zaprosić do wnętrza jego pełnoprawnych gospodarzy. Tak, nie gości tylko gospodarzy! Wtedy też dotarło do nas, że tym samym powstała właśnie pierwsza i jedyna taka placówka dedykowana Powstańcom Warszawskim w Polsce. Jej finansowanie zależne jest od Miasta Stołecznego Warszawy oraz darczyńców.

Zgodnie z przyjętymi standardami zadaniem takiej placówki jest zapewnianie opieki Powstańcom Warszawskim w postaci m.in. ciepłego posiłku, zajęć gimnastycznych, terapii psychologicznej,  poradnictwa czy możliwości wspólnej rozrywki i spotkań międzypokoleniowych. Ale dla nas byłoby to za mało, bo nazwa "dom" zobowiązuje, a opiekę nad Powstańcami Warszawskimi traktujemy jako przywilej. Co się przez ten czas wydarzyło, opisujemy na naszej stronie:

https://www.monopolwarszawski.pl/aktualnosci.html

W czasie pandemii postanowiliśmy, że nadal działamy. Pracownicy i wolontariusze dostarczają weteranom obiady, zakupy i leki do ich własnych domów. Pamiętają o upominkach na urodziny i święta. Organizują zbiórki na bieżące dodatkowe potrzeby, z jakimi dotąd się nie mierzyliśmy przy opiece stacjonarnej, np. wizyty domowe fizjoterapeutów czy towarzyskie spotkania online. Psycholog pełni dyżury telefoniczne. Codziennie sprawdzamy stan zdrowia naszych seniorów i pracujemy nad wdrożeniem systemu szybkiego reagowania na zagrożenie ich życia. Cały czas ścigamy się z czasem. Pracy jest bardzo dużo! Pod naszą opieką jest trzykrotnie więcej seniorów niż przed wybuchem pandemii.

Czujemy ogromną odpowiedzialność również za przekazywaną nam przez Powstańców Warszawskich spuściznę, tym bardziej, że proszą nas o to sami weterani. W obecnych napiętych warunkach, gdy codziennie ważą się ludzkie sprawy, zajmowanie się dokumentacją wydaje się mało ważne. Ale tak nie jest! Przekaz, jaki mają do zakomunikowania nasi dziewięćdziesięcioparolatkowie to coś, co zapada głęboko w serce niejednej osoby. Chcemy by było ich więcej.

Zależy nam, by w tym codziennym wyścigu móc przeznaczyć czas na bezpłatne udostępnianie wspomnień Powstańców Warszawskich na stworzonym już kanale Stowarzyszenia Monopol Warszawski w zakładce pn. "Moja Warszawa". Mamy już pocięte fragmenty wideo i audio, wybrane z nagranych materiałów. Teraz trzeba je m.in. skatalogować, opatrzyć komentarzem i napisami dla osób niesłyszących, a także spopularyzować. Kilka filmów jest już udostępnionych na YouTube. Dzięki Waszej hojności może trafić tam przeszło 400 materiałów wideo oraz audio. 

Powstała w ten sposób audio- i wideoteka będzie stanowić piękne, ale także różnorodne świadectwo życia ludzi doświadczonych przez niewyobrażalne zawirowania historyczne; może też śmiało posłużyć wszystkim tym kreatywnie myślącym i dbającym o zachowanie pamięci historycznej odchodzących pokoleń w nowoczesny sposób.

Oto próbka tego, czego możecie się spodziewać:

 


 

Stowarzyszenie Monopol Warszawski jest organizacją pozarządową i prowadzi działalność związaną z szeroko pojmowaną rewitalizacją społeczną i materialną. Aktywnie angażuje się w projekty kulturalne, artystyczne, promujące historię i dziedzictwo Warszawy, a także w przedsięwzięcia turystyczne, edukacyjne, inicjatywy społeczne i pomocowe.

Stowarzyszenie zwane często po prostu „Monopolem” – powstał w 2001 roku, a jego historia ściśle łączy się z obiektem Warszawskiej Fabryki Wódek „Koneser”. Stąd nawiązanie w nazwie poprzez słowo „monopol” do głównego profilu produkcyjnego zakładu, dla którego – w porozumieniu z dyrekcją przedsiębiorstwa – opracowana została wstępna koncepcja zagospodarowania części obiektów dla potrzeb rozwoju sztuki, kultury i turystyki. W ten sposób została ocalona od wyburzenia zabytkowa przestrzeń postindustrialna na Pradze i nadano jej nową funkcjonalność artystyczno-promocyjną. Dzięki temu prawobrzeżna Warszawa zyskała kolejną atrakcję dla mieszkańców stolicy i odwiedzających ją turystów.

https://www.monopolwarszawski.pl/statut.html

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Justyna Głuszczak
Justyna Głuszczak
Próg: 102 zł