Ekonomia i cała reszta

W Patronite od 23.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 163

Liczba Patronów: 103

Zostań Patronem
Kup na prezent
223 patronów
3 790 miesięcznie
58 350 łącznie
W materiałach udostępnianych za darmo na YouTube oraz platformach podcastowych rozmawiamy o rzeczach ciekawych, na które w mediach głównego nurtu jest za mało miejsca. Tłumaczymy żargon na język zrozumiały dla większości. Obalamy mity. A czasem nawet szargamy świętości – w ekonomii i całej reszcie.

O Autorze

Ekonomia i cała reszta (EiCR) popularyzuje wiedzę z dziedziny nauk społecznych. Chcielibyśmy, aby świat stał się dla wszystkich trochę bardziej zrozumiały, a nasi odbiorcy zdobywali narzędzia samoobrony intelektualnej przed manipulacją i demagogią. Do marca 2023 roku, czyli przez 22 miesiące aktywności osiągnęliśmy niemało: opublikowaliśmy 76 materiałów wideo dostępnych swobodnie na YouTube, a w wersji audio – na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i innych podobnych platformach streamingowych. To łącznie ponad 35 godzin oglądania i słuchania. Dodatkowo wyprodukowaliśmy 11 odcinków specjalnych, dedykowanych dla Patronów wspierających nas kwotą 20 zł i więcej. Mimo działania w niewielkiej niszy zgromadziliśmy już świetne grono 200 osób, które co miesiąc wspierają nas kwotą niemal 3,5 tys. zł. To jednak ciągle początek naszej drogi. Mamy nadzieję, że powędrujesz nią razem z nami.

Połowa Polaków nie ma świadomości, że płaci VAT. Prawie wszyscy uważamy się za klasę średnią – w tym większość przedstawicieli klasy wyższej. Opinie o tym, skąd mamy inflację, zależą od politycznych sympatii: zwolennicy opozycji obwiniają o nią rząd, stronnicy koalicji rządzącej – czynniki zewnętrzne. Większość sądzi, że w Indiach i Bangladeszu kobiety rodzą piątkę-szóstkę dzieci, a niewielka liczba urodzeń w Polsce to efekt trudnej sytuacji ekonomicznej mieszkających nad Wisłą rodzin. Żyjemy w świecie skomplikowanym, w którym łatwo się pogubić. Dzięki temu debata publiczna jest żerowiskiem demagogii i propagandy o różnych barwach. Próbujemy coś z tym zrobić. Dlatego sięgamy po najnowsze badania, o których istnieniu wiedzą głównie akademicy, bo rzadko docierają do nich media. Zaglądamy do źródeł, statystyk i metodologii, próbując opisać niuanse otaczającej rzeczywistości, interpretując dane i wskazując, gdy przeczą one przekonaniom dużej części społeczeństwa, albo gdy potwierdzają współdzielone intuicje. Nie boimy się także przyznać do tego, że myśleliśmy, iż świat wygląda inaczej i czas nam zmienić własne opinie czy oceny. A czasem sami wchodzimy ze sobą w polemikę, gdy pojawiają się nowe opracowania i kolejne fakty.Mamy świadomość, że funkcjonujemy w niszy. Zainteresowanie stosowaną w praktyce ekonomią, socjologią, psychologią i innymi naukami społecznymi nigdy nie będzie tak duże, jak plotkami o gwiazdach, awanturami politycznymi czy zdjęciami kotów. Ale wierzymy, że nasz kanał edukacji i popularyzacji nauki mógłby służyć dziesiątkom, a może setkom tysięcy ludzi. Marzymy o tym, by EiCR rozwijał się, zyskiwał na profesjonalizmie i docierał do coraz szerszego grona odbiorców – a jednocześnie pozwolił nam połowę naszego zarobkowego czasu pracy poświęcić wyłącznie na przygotowywanie materiałów, risercz, opracowywanie i promowanie opublikowanych treści. Praca po nocach i w weekendy, nawet jeśli napędza nas pasja, ma swoje ograniczenia i czasem przykre koszty. Tego celu nie osiągniemy bez wsparcia osób, którym nasza misja jest równie droga i którzy widzą sens w tym, co robimy.


Nasz profil na Facebook

=======================================================

 

Kamil Fejfer – dziennikarz piszący o ekonomii i gospodarce. Współpracuje z Newsweekiem, Krytyką Polityczną, NOIZZem, WP Opinie, Pismem, Dwutygodnikiem. Jego teksty ukazywały się również w Gazecie Wyborczej, OKO.press, Vice, F5. Autor książek „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Obecnie pracuje nad książką na temat przejawów zmiany klimatu w Polsce. Gra najntisową muzykę gitarową w dwóch zespołach. Występował nawet na głównej scenie Offa (ale przed 16:00), jednak największym jego muzycznym sukcesem był gig w Ostrawie, na który nikt nie przyszedł. Prowadzi projekt „Epicentra dziwności”, na którym jara się kundelkami przestrzeni. Obawia się, że jego opus magnum na zawsze pozostanie facebookowy Magazyn Porażka.

Łukasz Komuda – absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, dziennikarz ekonomiczny, publicysta, redaktor i ekspert w dziedzinie ekonomii z ćwierćwieczem doświadczenia pracy w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Od dekady w sektorze pozarządowym. Na stałe związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie pełni stanowisko eksperta rynku pracy. Jest członkiem rady Fundacji Aktywizacja oraz rady eksperckiej Orange Digital Center. Współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Komitetem Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej, Towarzystwem „Więź” i OKO Press. Tłumacz z języka angielskiego – przełożył „Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu” Paula Dembinskiego oraz „Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” Simony Beretty i Paula Dembinskiego. Współautor gry fabularnej „Idée Fixe” w części opisującej rzeczywistość polityczną i gospodarczą Polski i świata ok. 2045 roku. Niespełniony Fun Manager w każdym zespole roboczym. Kolekcjoner bezużytecznych ciekawostek.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Małgorzatka Anna
Małgorzatka Anna
Próg: 20 zł
Maciej Rudnicki
Maciej Rudnicki
Próg: 50 zł
Andrzej Włodarczyk
Andrzej Włodarczyk
Próg: 20 zł
Julia Wajoras
Julia Wajoras
Próg: 10 zł
Bartłomiej Piotrowski
Bartłomiej Piotrowski
Próg: 10 zł