Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite Regulamin Kup na prezentNie jesteś zalogowany
W Patronite od 23.04.2021
Ranking Autorów
Miesięczne wsparcie: 176
Liczba Patronów: 117
Czy z natury jesteśmy raczej kapitalistami, czy komunistami? Dlaczego banki działają dokładnie odwrotnie, niż uczy się w szkole i prasie? Co dzieje się w mózgu człowieka, który kilka lat bezskutecznie szuka pracy? Dlaczego wydaje się nam, że ceny rosną bardziej niż inflacja? Na ile we współczesnym systemie finansowania nauki możemy jeszcze wierzyć naukowcom? Czym zajmował się Adam Smith? Jaka jest średnia długość życia teorii z dziedziny psychologii? Czy niski przyrost naturalny mógłby się stać atutem Polski? Dlaczego dobrze mieć wysokie podatki i mało miliarderów? A może w naszym kraju jest ZA MAŁO biurokracji?
Jest tyle ciekawych pytań, na które jest jeszcze więcej ciekawych odpowiedzi. Problem w tym, że niełatwo je znaleźć. W prasie, mediach elektronicznych, czasopismach naukowych, tygodnikach opinii i szeroko pojętej debacie publicznej dominują bowiem dwie formy opisywania i tłumaczenia świata. Jedna to nadmierny skrót i uproszczenie, bazujące na uprzedzeniach, powtarzanych bezmyślnie mantrach, dawno sfalsyfikowanych prawdach, które być może kiedyś wystarczały, ale teraz prowadzą na manowce. Posypane bakaliami memów i prywatnych opinii w miejsce faktów i danych. Druga zaś to żargon akademicki lub techniczny, zawężający odbiorców do fachowców, którzy specjalizują się w coraz węższych dziedzinach. Wydaje się nam, że przestrzeń pomiędzy tymi dwiema drogami jest mało zagospodarowana.
Nie jesteśmy naukowcami, politykami, ani coachami biznesu. Większą część naszego życia dziennikarskiego poświęciliśmy na próby rozumienia świat ekonomii i nauk społecznych. Aby następnie dokonać syntezy zgromadzonych informacji w sposób przystępny i zrozumiały dla większości. Często jednak tematy, które wydawały się nam najciekawsze, nie spotykały się z zainteresowaniem redakcji. Nie pasowały do linii, nie obiecywały dużej liczby klików, albo były zbyt obszerne, by można było je streścić w 10 tysiącach znaków. Postanowiliśmy więc naszą ciekawość i pasję do tłumaczenia świata spożytkować na własną rękę. Mimo narzuconego przez cyfrowych gigantów sposobu dyskusji staramy się wychodzić poza bańki społecznościowe.
Jesteśmy przekonani, że jest niemała grupa widzów i słuchaczy, która szuka treści przygotowanych „dla średnio zaawansowanych”. Gotowych posłuchać w drodze do pracy, podczas sprzątania, czy joggingu NIEPRZERYWANEGO REKLAMAMI godzinnego programu np. o tym dlaczego ogromna większość z nas ma się za klasę średnią. Albo: dlaczego prawie żaden średniej wielkości kraj, który stery władzy oddał ekonomistom i bankierom, nie zdołał osiągnąć sukcesu. Albo o tym, czy istnieje bardziej jaskrawy przykład przerzucania kosztów działalności na obywateli, a zysków do prywatnej kieszeni, niż wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg.
Dla nich właśnie powołaliśmy do życia „Ekonomię i całą resztę”.
=======================================================
Kamil Fejfer – dziennikarz piszący o ekonomii i gospodarce. Współpracuje z Newsweekiem, Krytyką Polityczną, NOIZZem, WP Opinie, Pismem, Dwutygodnikiem. Jego teksty ukazywały się również w Gazecie Wyborczej, OKO.press, Vice, F5. Autor książek „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Obecnie pracuje nad książką na temat przejawów zmiany klimatu w Polsce. Gra najntisową muzykę gitarową w dwóch zespołach. Występował nawet na głównej scenie Offa (ale przed 16:00), jednak największym jego muzycznym sukcesem był gig w Ostrawie, na który nikt nie przyszedł. Prowadzi projekt „Epicentra dziwności”, na którym jara się kundelkami przestrzeni. Obawia się, że jego opus magnum na zawsze pozostanie facebookowy Magazyn Porażka.
Łukasz Komuda – ekonomista z 20-letnim doświadczeniem dziennikarza ekonomicznego i redaktora w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Od 8 lat związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie pełni stanowisko eksperta rynku pracy i redaktora portalu Rynekpracy.org. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Aktywizacja i współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Krajową Izbą Gospodarczą i OKO.press. Przełożył z języka angielskiego dwie książki: „Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu” Paula Dembinskiego oraz „Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” Simony Beretty i Paula Dembinskiego. W internetowym radiu Medium Publiczne do spółki z Anną Grodzką prowadził program „Ten pieprzony kapitalizm”. Współautor gry fabularnej „Idée Fixe” w części opisującej rzeczywistość polityczną i gospodarczą Polski i świata ok. 2045 roku. Niespełniony Fun Manager w każdym zespole roboczym. Kolekcjoner bezużytecznych ciekawostek.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
5 zł to cena gazety, którą czasem kupujesz, żeby tylko przejrzeć, zabijając czas. A czasem przeczytasz od deski do deski. Przygotowywane przez nas materiały możesz oglądać i słuchać za darmo, ale może dostrzeżesz w nich wartość zasługującą na piątaka? Dla nas każda złotówka się liczy – pomaga nam poprawiać jakość naszych nagrań zarówno od strony merytorycznej, jak i technicznej.
Patroni: 4
Mniej więcej tyle kosztuje kawa w kawiarni. Ciekawostka: w Hiszpanii bez trudu można znaleźć lepszą kawę za połowę tej ceny, a we Włoszech i Portugalii – jeszcze taniej. Za to w Danii kawa jest prawie trzy razy droższa niż nad Wisłą i zdaniem badaczy kosztów życia: najdroższa na świecie. Każda dodatkowa złotówka pozwala nam poświęcić się bardziej naszemu projektowi i wyszukiwać więcej ciekawostek do każdego materiału. Patronów od tego progu wsparcia zapraszamy do naszej zamkniętej grupy na portalu Facebook, gdzie zamieszczamy dodatkowe treści wideo, interesujące fakty, jakie wyszperaliśmy, oraz heheszki.
Patroni: 111
To już cena dużego kebsa z dodatkami. Brzmi poważnie i dlatego chcielibyśmy – jeśli się zgodzisz – podziękować Ci w mediach społecznościowych "Ekonomii i całej reszty". Zapraszamy Cię także do naszej zamkniętej grupy na portalu Facebook.
Patroni: 52
Za 50 zł można już kupić książkę z dziedziny ekonomi, nie wspominając o całej reszcie. To dowód dużego zaufania do nas. Oprócz dwukrotnego podziękowania w mediach społecznościowych chcielibyśmy wymienić Cię w naszym najbliższym materiale – na liście naszych dobroczyńców. I oczywiście zapraszamy Cię do naszej zamkniętej grupy na portalu Facebook.
Patroni: 15
Równowartość kwintala pszenicy to nie przelewki. To pułap, przy którym – oprócz trzykrotnego podziękowania w mediach społecznościowych i dwóch najbliższych materiałach – chcielibyśmy Ci dać wybór tematu, który szczególnie Cię interesuje. Chętnie przedyskutujemy z Tobą to, od jakiej strony chciałbyś, abyśmy spróbowali się nim zająć i na czym się skupić. Najlepiej będzie to zrobić na naszej zamkniętej grupie dla patronów na portalu Facebook.
Patroni: 4
Taka kwota oznacza, że wierzysz w przyszłość „Ekonomii i całej reszty” tak, jak my. Tak długo, jak pozostaniesz naszym patronem, pozostaniesz na liście naszych Stałych Partnerów, wymienianych w każdym naszym materiale. Proponujemy Ci stały udział w naszych naradach redakcyjnych, w których planujemy kolejność przygotowywanych materiałów oraz dyskutujemy o nowych tematach: kolejnych mitach do obalenia, wątpliwościach do rozwiania, uproszczeniach, które zasługują na więcej szczegółów, by zrozumieć sens. Na zamkniętej grupie na portalu Facebook, do której zapraszamy patronów, prowadzący "Ekonomia i cała reszta" będą używali wobec Ciebie specjalnej tytulatury np. "królu złoty" albo "kierowniczko". Splendor.
Patroni: 0
Promowani autorzy
Pomoc