Ekonomia i cała reszta

W Patronite od 23.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 176

Liczba Patronów: 117

Zostań Patronem
Kup na prezent
186 patronów
3 320 miesięcznie
43 900 łącznie
W materiałach udostępnianych za darmo na youtube oraz platformach podcastowych rozmawiamy o rzeczach ciekawych, na które w mediach głównego nurtu jest za mało miejsca. Tłumaczymy żargon na język zrozumiały dla większości. Obalamy mity. A czasem nawet szargamy świętości – w ekonomii i całej reszcie.

O Autorze

Czy z natury jesteśmy raczej kapitalistami, czy komunistami? Dlaczego banki działają dokładnie odwrotnie, niż uczy się w szkole i prasie? Co dzieje się w mózgu człowieka, który kilka lat bezskutecznie szuka pracy? Dlaczego wydaje się nam, że ceny rosną bardziej niż inflacja? Na ile we współczesnym systemie finansowania nauki możemy jeszcze wierzyć naukowcom? Czym zajmował się Adam Smith? Jaka jest średnia długość życia teorii z dziedziny psychologii? Czy niski przyrost naturalny mógłby się stać atutem Polski? Dlaczego dobrze mieć wysokie podatki i mało miliarderów? A może w naszym kraju jest ZA MAŁO biurokracji? 

Jest tyle ciekawych pytań, na które jest jeszcze więcej ciekawych odpowiedzi. Problem w tym, że niełatwo je znaleźć. W prasie, mediach elektronicznych, czasopismach naukowych, tygodnikach opinii i szeroko pojętej debacie publicznej dominują bowiem dwie formy opisywania i tłumaczenia świata. Jedna to nadmierny skrót i uproszczenie, bazujące na uprzedzeniach, powtarzanych bezmyślnie mantrach, dawno sfalsyfikowanych prawdach, które być może kiedyś wystarczały, ale teraz prowadzą na manowce. Posypane bakaliami memów i prywatnych opinii w miejsce faktów i danych. Druga zaś to żargon akademicki lub techniczny, zawężający odbiorców do fachowców, którzy specjalizują się w coraz węższych dziedzinach. Wydaje się nam, że przestrzeń pomiędzy tymi dwiema drogami jest mało zagospodarowana. 

Nie jesteśmy naukowcami, politykami, ani coachami biznesu. Większą część naszego życia dziennikarskiego poświęciliśmy na próby rozumienia świat ekonomii i nauk społecznych. Aby następnie dokonać syntezy zgromadzonych informacji w sposób przystępny i zrozumiały dla większości. Często jednak tematy, które wydawały się nam najciekawsze, nie spotykały się z zainteresowaniem redakcji. Nie pasowały do linii, nie obiecywały dużej liczby klików, albo były zbyt obszerne, by można było je streścić w 10 tysiącach znaków. Postanowiliśmy więc naszą ciekawość i pasję do tłumaczenia świata spożytkować na własną rękę. Mimo narzuconego przez cyfrowych gigantów sposobu dyskusji staramy się wychodzić poza bańki społecznościowe.

Jesteśmy przekonani, że jest niemała grupa widzów i słuchaczy, która szuka treści przygotowanych „dla średnio zaawansowanych”. Gotowych posłuchać w drodze do pracy, podczas sprzątania, czy joggingu NIEPRZERYWANEGO REKLAMAMI godzinnego programu np. o tym dlaczego ogromna większość z nas ma się za klasę średnią. Albo: dlaczego prawie żaden średniej wielkości kraj, który stery władzy oddał ekonomistom i bankierom, nie zdołał osiągnąć sukcesu. Albo o tym, czy istnieje bardziej jaskrawy przykład przerzucania kosztów działalności na obywateli, a zysków do prywatnej kieszeni, niż wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg.

Dla nich właśnie powołaliśmy do życia „Ekonomię i całą resztę”.

=======================================================

Kamil Fejfer  – dziennikarz piszący o ekonomii i gospodarce. Współpracuje z Newsweekiem, Krytyką Polityczną, NOIZZem, WP Opinie, Pismem, Dwutygodnikiem. Jego teksty ukazywały się również w Gazecie Wyborczej, OKO.press, Vice, F5. Autor książek „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Obecnie pracuje nad książką na temat przejawów zmiany klimatu w Polsce. Gra najntisową muzykę gitarową w dwóch zespołach. Występował nawet na głównej scenie Offa (ale przed 16:00), jednak największym jego muzycznym sukcesem był gig w Ostrawie, na który nikt nie przyszedł. Prowadzi projekt „Epicentra dziwności”, na którym jara się kundelkami przestrzeni. Obawia się, że jego opus magnum na zawsze pozostanie facebookowy Magazyn Porażka.

Łukasz Komuda – ekonomista z 20-letnim doświadczeniem dziennikarza ekonomicznego i redaktora w prasie oraz mediach elektronicznych. W latach 2009-2012 zastępca redaktora naczelnego i p.o. redaktora naczelnego miesięcznika „Businessman.pl”. Od 8 lat związany z Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, gdzie pełni stanowisko eksperta rynku pracy i redaktora portalu Rynekpracy.org. Jest członkiem Rady Programowej Fundacji Aktywizacja i współpracuje m.in. z agencją zatrudnienia Randstad, Krajową Izbą Gospodarczą i OKO.press. Przełożył z języka angielskiego dwie książki: „Finanse po zawale. Od euforii finansowej do gospodarczego ładu” Paula Dembinskiego oraz „Kryzys ekonomiczny i kryzys wartości” Simony Beretty i Paula Dembinskiego. W internetowym radiu Medium Publiczne do spółki z Anną Grodzką prowadził program „Ten pieprzony kapitalizm”. Współautor gry fabularnej „Idée Fixe” w części opisującej rzeczywistość polityczną i gospodarczą Polski i świata ok. 2045 roku. Niespełniony Fun Manager w każdym zespole roboczym. Kolekcjoner bezużytecznych ciekawostek.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Aleksander Adamski
Aleksander Adamski
Próg: 20 zł
Tomasz Jeliński
Tomasz Jeliński
Próg: 10 zł
Twoja Eks
Twoja Eks
Próg: 20 zł
Monika Naruszewicz
Monika Naruszewicz
Próg: 10 zł
Michal Wojtas
Michal Wojtas
Próg: 20 zł
Wojtek Paczos
Wojtek Paczos
Próg: 20 zł