Lubuska Fundacja Judaica

W Patronite od 12.12.2017

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie:

liczba Patronów:

0 patronów
0 zł miesięcznie
40 zł łącznie
Działamy od 7 lutego 2006 r. Naszą misją jest promocja kultury i tradycji żydowskiej oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec materialnej i niematerialnej różnorodności kulturowej wśród społeczności lokalnych http://judaica.zgora.pl

O Autorze

Wszystko zaczęło się od szkolnej akcji Andrzeja Kirmiela, który wraz ze swoimi uczniami odnalazł, ocalił od zniszczenia i zabezpieczył macewy. 

 

Walczymy o przywrócenie pamięci historycznej o zielonogórskich Żydach w Zielonej Górze i o ocalenie cmentarza żydowskiego przy ul. Letniej i Chmielnej. Cyklicznie organizujemy akcje sprzątania kirkutu, wieczory chanukowe, wieczory szabatowe, koncerty, prelekcje i inne wydarzenia, przybliżające społeczeństwu tradycję i kulturę żydowską. https://judaica-zgora.tumblr.com/
 
Od lat próbujemy też zebrać fundusze na rewitalizację zdewastowanego cmentarza żydowskiego i zrujnowanego domu przedpogrzebowego, a zwłaszcza na najpilniejsze prace takie, jak generalny remont kaplicy z wymianą połaci dachowej i rekonstrukcją malowideł obrzędowych czy naprawa muru i ogrodzenie kirkutu. 

 

Nie mamy też wystarczających środków do organizowania wielu wystaw, koncertów i występów, przybliżających kulturę i tradycję żydowską. Ze skromnych pieniędzy, które uda nam się wyszarpać, oraz współpracy z kilkoma instytucjami publicznymi udaje się nam choć w niewielkim procencie coś zdziałać.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem