Kultura Liberalna

W Patronite od 06.07.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 93

Liczba Patronów: 120

Zostań Patronem
Kup na prezent
187 patronów
6 515 miesięcznie
187 925 łącznie
Kultura Liberalna to silny, wrażliwy, demokratyczny głos w sferze publicznej. Wydajemy 52 numery tygodnika internetowego rocznie, organizujemy publiczne debaty i seminaria, nasze wydawnictwo publikuje wartościowe książki o współczesnej polityce i kulturze.

O Autorze

 

„Uważam Kulturę Liberalną za jedno z najciekawszych młodych środowisk intelektualnych. Cechuje ją nie tylko ogromna wiedza i uniwersalistyczne podejście do problemów współczesnego świata, ale także autentyczne poczucie odpowiedzialności intelektualnej."

- Agnieszka Holland, reżyserka 

 

Nasza misja

Jesteśmy zarówno organizacją medialną, jak i społecznością wyznającą najważniejsze, liberalne wartości. Wierzymy w rządy prawa, demokratyczny pluralizm, szacunek i godność dla każdej osoby. Bronimy konstytucyjnych praw i wolności. Tworzymy nowe idee dla naszego kraju i razem z naszymi Czytelnikami chcemy kreować przestrzeń do dialogu i pogłębionej refleksji nad wyzwaniami, takimi jak populizm czy kryzys środowiska naturalnego.

Od 2009 roku działamy na rzecz budowania lepszej Polski dla przyszłych pokoleń. Nie zamykamy się we własnej bańce i rozmawiamy ze wszystkimi stronami sporu politycznego. W swoich działaniach jesteśmy niezależni od polityków i reklamodawców. Wydajemy 52 numery tygodnika internetowego rocznie, które są dostępne za darmo dla każdego. Organizujemy publiczne debaty i seminaria, bierzemy też udział w międzynarodowym dialogu poprzez udział w konferencjach i sieciach, takich jak Time to Talk czy Eurozine. Nasze wydawnictwo publikuje wartościowe książki o współczesnej polityce i kulturze.

Dzięki niezastąpionemu wsparciu naszych Patronów i Patronek, uruchomiliśmy nowy format naszych działań - Podcast Kultury Liberalnej. Każdego tygodnia ukazują się nowe odcinki naszych trzech programów: dyskusje Karoliny Wigury i Katarzyny Kasi w "Widoku z K2", rozmowy Jarosława Kuisza z szerokim spektrum gości w "Prawie do niuansu" oraz analizy najważniejszych wydarzeń zagranicznych w ramach audycji "Bodziony w piątek". Podcast można śledzić w formie video na naszych kanale Youtube, lub nagrań na platformach takich jak Spotify, Apple Podcast, czy Anchor.

Znajdziesz nas na Facebooku i Twitterze!

Zapisz się na Newsletter Kultury Liberalnej, aby nie przegapić tego, co najważniejsze!

 


 

„Jestem pod wielkim wrażeniem poziomu intelektualnego i zorganizowania Kultury Liberalnej. Odgrywa wielką rolę w warszawskiej społeczności intelektualnej oraz w społeczeństwie polskim.”

- Timothy Snyder, historyk

 


 

Tygodnik

Kultura Liberalna wydaje 52 numery rocznie. Kolejne wydania ukazują we wtorki, a każde z nich to pełnowymiarowy pakiet analiz politycznych, wywiadów z najciekawszymi intelektualistami, politykami i dziennikarzami, a także tekstów o literaturze, sztukach wizualnych oraz muzyce. Na stronach tygodnika codziennie ukazują się także komentarze do bieżących spraw społecznych i politycznych.

Każdy numer to setki godzin pracy naszych dziennikarzy, redaktorów, korektorów oraz szerokiego grona współpracowników. Wszystkie publikowane przez nas treści udostępniamy bezpłatnie i chcemy, aby tak pozostało. Kultura Liberalna ukazuje się dzięki wsparciu swoich Darczyńców i Patronów!

Jakimi tematami się zajmujemy?

• Rządy prawa w Polsce

• Prawa człowieka: prawa kobiet, osób LGBTQ, mniejszości

• Pluralizm w debacie publicznej: radykalizm, polaryzacja, tolerancja

• Najważniejsze wyzwania współczesności: kryzys klimatyczny, przyszłość kapitalizmu, przyszłość wspólnej Europy, solidarność między pokoleniami, media społecznościowe

• Demokratyczne i liberalne wartości: indywidualne wolności i prawa, sprawiedliwość społeczna, nowoczesne państwo

Które teksty czytaliście najchętniej?

Rozmowa z profesorem Szymonem Malinowskim o globalnym ociepleniu
Esej Jacka Dukaja o filmie „Interstellar” i kinie sci-fi
Słowniczek dżender Emilii Kaczmarek
Recenzja filmu „Wołyń” autorstwa Jarosława Kuisza i Karoliny Wigury
Redakcyjny ranking książek o pierwszej wojnie światowej
Rozmowa z Robertem Krasowskim o polskiej historii politycznej
Rozmowa z Janem Zimmermannem, promotorem prezydenta Andrzeja Dudy
Tekst Grzegorza Brzozowskiego o filmie „Zimna wojna”
Rozmowa z Pablopavo o zmianach pokoleniowych w Polsce

 


 

„W Polsce widzimy, jak nowi liderzy intelektualni ugruntowują swoją pozycję, podobnie jak w latach 70-tych i 80-tych. Moje nadzieje pokładam w pokoleniu '89. Szczególnie podoba mi się Kultura Liberalna, gdyż jest tam publikowanych wiele ciekawych opinii .”

- Timothy Garton Ash, historyk

 


 

 

Wydarzenia publiczne

Organizujemy dziesiątki konferencji, seminariów oraz otwartych debat. Są wśród nich doroczna konferencja o polityce międzynarodowej w Teatrze Polskim w Warszawie, doroczna konferencja o Polsce na Uniwersytecie w Oksfordzie, debaty o przyszłości demokratycznej opozycji. Na Poddaszu Kultury, czyli w naszej tętniącej życiem siedzibie przy ul. Chmielnej w Warszawie, organizujemy spotkania dyskusyjne i seminaria, takie jak „Piątek: Literatura!” czy „Dwudziestolecie. Skazani na nowoczesność”.

 


 

„Kultura Liberalna to wyspa zdrowego rozsądku w dzisiejszej Polsce, jedna z niewielu naprawdę niezależnych publikacji. W momencie, gdy wysychają fundusze dla partii opozycyjnych, a nawet apolitycznych organizacji pozarządowych - i ludzie zaczynają bać się w ogóle wypowiadać swoje zdanie - dziennikarze Kultury Liberalnej stanowią oazę kultury i myśli liberalnej.”

- Anne Applebaum, dziennikarka

 


 

 

Wydawnictwo

Biblioteka Kultury Liberalnej wydaje książki na temat przyszłości liberalnej demokracji w Polsce i na świecie. W ramach serii ukazały się ważne pozycje uznanych na świecie intelektualistów, takich jak Martha Nussbaum, Mark Lilla, Fareed Zakaria, David Runciman, Yascha Mounk, Paul Lendvai, John Gray i Jan-Werner Müller. Wciąż pracujemy nad kolejnymi wydaniami.

Wydajemy także ważne eseje polityczne naszych autorów: „Nowy liberalizm. Jak zrozumieć i wykorzystać kryzys III RP” Tomasza Sawczuka, „Koniec pokoleń podległości” redaktora naczelnego Kultury Liberalnej Jarosława Kuisza, czy „Druga fala prywatyzacji” Łukasza Pawłowskiego. Wydaliśmy także anglojęzyczną książkę "The End of Yhe Liberal Mind", zbierającą najważniejsze analizy polskiej polityki po 2015. roku, z przedmową Iwana Krastewa.

 


 

„Kultura Liberalna to niezwykłe zjawisko o ogromnym znaczeniu dla naszej kultury.”

- Zygmunt Bauman, socjolog, 1925-2017

 


 

***

Dziękujemy za wsparcie! Z Twoją pomocą Kultura Liberalna będzie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

Zespół „Kultury Liberalnej”

 

Wykorzystane ilustracje: Max Skorwider


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Jacob Stanek
Jacob Stanek
Próg: 100 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Kinga Zemła
Kinga Zemła
Próg: 10 zł
Piotr Juszyński
Piotr Juszyński
Próg: 10 zł
Zbigniew Żółkiewski
Zbigniew Żółkiewski
Próg: 10 zł
Krzysztof Sacharczuk
Krzysztof Sacharczuk
Próg: 50 zł