Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Księgarnia Atena Kamienna Góra w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKsięgarnia Atena w Kamiennej Górze.
Miejsce z długoletnią tradycją sięgającą pierwszych lat powojennych.
Kierowana przez Krystynę Czerniga pracującą w niej od 1975r.
Sprywatyzowana na początku lat dziewięćdziesiątych, przyjęła obecną nazwę.
W lepszych czasach, znana z organizacji, wspólnie z instytucjami z całego powiatu, kilkudziesięciu spotkań autorskich rocznie, głównie w czasie Kamiennogórskich Spotkań z Literaturą odbywających się z okazji Światowego Dnia Książki. O tych wydarzeniach pisały media od Gazety Wyborczej po Gościa Niedzielnego, a Kamienna Góra nie raz była nazywana stolicą polskiej książki. Kilkukrotnie Atena lub Kamienna Góra, znalazły się w późniejszych książkach autorów którzy nas odwiedzali. Bardzo często odwiedzają nas osoby przyjezdne które wcześniej o mieście i tutejszej księgarni przeczytały w powieściach.
Za swoją działalność Księgarnia była kilkukrotnie nagradzana, a w 2019r w czasie Warszawskich Targów Książki otrzymała Czytelniczego Ikara „za profesjonalizm i za wybitne zaangażowanie w promocję czytelnictwa w regionie.”
Oprócz spotkań z autorami, z inicjatywy Księgarni odbywały się też różne inne akcje, w większości cykliczne, jak
Moja Pierwsza Książeczka, w czasie której nawet 500 dzieci mogło kupić za 1zł samodzielnie wybraną książeczkę.
Zbiórki książek używanych, z których część trafiała na akcje bookcrossingowe, wymiany książki za książkę, inne były wysyłane np. do zakładów karnych, czy polskich środowisk za granicą.
Pierwsza kamiennogórska Gra Miejska, na motywach powieści Lidii Miś „Odwiedzając czarownice”.
Pierwsza kamiennogórska edycja Narodowego Czytania.
Różnego rodzaju konkursy, w większości dla dzieci i młodzieży.
Lekcje biblioteczne, zajęcia tematyczne w szkołach i przedszkolach, warsztaty pisania, głośne czytanie pod chmurką, wystawa starodruków oraz książek miniaturowych.
i inne.
Niestety, obecnie Księgarnia znajduje się w tragicznej sytuacji i istnieje głównie dzięki naszej miłości do książek, oraz poczucia misji księgarskiej.
Ekonomiczną podstawą istnienia księgarni od zawsze były podręczniki. Przez większość miesięcy w roku księgarnia tradycyjnie była na minusie, dopiero w sezonie podręcznikowym odrabiała straty i zarabiała na kolejny rok działalności. Gdy książki do szkół podstawowych stały się darmowe, a dystrybucją zestawów dla przedszkolaków zajęły się panie w przedszkolach, Księgarnia nie jest już w stanie zarobić nawet na rachunki i wypłaty dla personelu. Po odebraniu dochodów, od kilku lat pracujemy jak restauracja w której wolno udostępnić tylko co trzeci stolik. Dla ratowania Ateny jako właściciele pracujemy za darmo, a do tego z innych źródeł musimy zdobywać pieniądze na pokrywanie rosnących kosztów oraz wypłaty dla pracownic.
Poświęciliśmy pensje, oszczędności i szansę na godną emeryturę ale pomimo wszelkich starań oraz wprowadzania oszczędności, samodzielnie nie jesteśmy w stanie wyjść na prostą. Skończyły nam się też możliwości dalszego dokładania do Księgarni, a żyć też przecież z czegoś musimy.
W pierwszej połowie zeszłego roku, szliśmy na dno w tempie 6000zł miesięcznie. Łącznie nasz dług wzrósł o trochę ponad 30tyś. Gdy zaczęło się lato, zaczęli nas odwiedzać turyści, oraz rodzice po podręczniki do szkół średnich i religię do szkół podstawowych, większość wiosennej starty udało się odrobić, ale gdy tylko pojawiły się większe obroty, od razu też wzrosły nam też składki zdrowotne i w rezultacie , po dosyć dobrym grudniu, roczny dochód księgarni wyniósł trochę ponad 1000zł na dwie osoby.
Sami dalej nie damy już rady :(
Na polityków i urzędników już nie liczymy. Przed wyborami nie raz zdarzyło nam się słyszeć obietnice o wspieraniu księgarni i reszty lokalnego handlu. Po wyborach zmieniało się to na „uważam, że należy wspierać księgarnię, ale w wydawnictwie sprzedają taniej”, lub „nie wtrącam się gdzie robią zakupy podległe mi instytucje.” Czasami też przyszła jakaś pani którą proszono aby dała nam szansę - z zeszłoroczną fakturą z wydawnictwa lub hurtowni w ręce, albo ofertą na wyświetlaczu smartfona i pytaniem czy możemy zaproponować lepszą cenę niż wydawca od którego sami kupujemy książki.
Funkcjonariusze publiczni mający w obowiązkach zawodowych dbanie o rozwój czytelnictwa, w większości uważają, że te 10-15% rabatu więcej uzyskane z wydawnictwa, w przełożeniu dodatkowe tytuły w bibliotece, bardziej przysłuży się mieszkańcom niż działająca lokalna księgarnia.
Naszą ostatnią nadzieją, pozostają Patroni w postaci firm, oraz osób prywatnych, które podobnie jak my nie wyobrażających sobie Kamiennej Góry bez Księgarni dostarczającej klientom bardzo bogatą ofertę literatury z różnych dziedzin i aktywnie wspierającej rozwój czytelnictwa w regionie, oraz promuje Ziemię Kamiennogórską w całej Polsce.
Istnienie księgarni, w dłuższej perspektywie przekłada się również na rozwój gospodarczy miasta i sąsiednich gmin, bo jeszcze nie wynaleziono nic bardziej skutecznego do rozwoju innowacyjności i kreatywności społecznej, jak właśnie czytelnictwo.
Dlatego zwracamy się z gorącym apelem o pomoc i obejmowanie księgarni Patronatem, aby mogła istnieć dla kolejnych pokoleń czytelników.
Wesprzyj działalność Autora Księgarnia Atena Kamienna Góra już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.