Las Na Zawsze | Fundacja

W Patronite od 27.03.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 325

Liczba Patronów: 351

Zostań Patronem
Kup na prezent
56 patronów
1 915 miesięcznie
80 245 łącznie
Sadzimy bioróżnorodne i chronimy dojrzałe Lasy Na Zawsze. To najprostsza forma pozytywnego i twórczego działania, które ogranicza skalę zmian klimatycznych.
Lasy Na Zawsze są zarządzane przez naturę. Nie można ich wyciąć. Mają rosnąć zawsze. Dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla Ziemi.
Dołącz!

O Autorze

Tak wiele udało się zrobić! Dzięki Waszemu wsparciu możemy pochwalić się już ponad 800 000m2 oddanych naturze, na których rosną Lasy Na Zawsze!
W sezonie powstaje już ponad 20 hektarów! Robimy wszystko, żeby taki wynik utrzymać.

Dzięki Wam możemy pracować w większym komforcie i skupiać się na pozyskiwaniu nowych terenów, tworzeniu treści edukacyjnych i działaniu dla natury!

Z rzeczy, które obraliśmy sobie za cel, udało się także:
- wynająć biuro, w którym codziennie pracuje nasz zespół
- zatrudnić nowych pracowników – dziś w Lesie Na Zawsze pracuje już 7 osób!

Nie ustajemy w działaniu, dziś stoimy przed nowymi wyzwaniami i z energią wchodzimy w ważny dla Fundacji rozdział.
Zaczynamy wykupywać lasy już rosnące, bioróżnorodne, cenne przyrodniczo i ustanawiać na nich miejsce, w którym króluje natura. To jedna z najważniejszych rzeczy, które w dobie kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności, można robić, by wspierać naturę.

Nowe progi to nasze cele na najbliższy rok. Wierzymy, że z Wami uda nam się je osiągnąć!
Stawiamy na edukację, bo to ona jest kluczem do zmian.
Jeszcze raz dziękujemy, że w nas wierzycie i wspieracie naszą pracę! To ogrzewa nasze zielone serca!
Działamy dalej i razem robimy miejsce dla natury!

Peace&Love&ForestFundatorzy to: Michał, Ika, Krzemyk i Lidka. Fundacja powstała we wrześniu 2019.

Lasy ograniczą skutki katastrofy klimatycznej i są dobre dla ludzi. Ucząc się od naukowców, przyrodników i leśników wypracowaliśmy własną metodę sadzenia lasów, wspierającą naturalne procesy. 
Lasy Na Zawsze mają dwie podstawowe zasady: 
1) Nigdy nie będą wycinane na drewno. Mają rosnąć, dziczeć i być ostoją natury. 
2) Sadzimy różnorodnie. Jak drzewa, to tylko liściaste. Krzewy i drzewa owocowe, żeby zapraszać ptaki. 

Dlaczego? Każdy ma swój powód: dla nas, dla Ziemi, dla praprawnuków, dla zdrowia, dla klimatu... A jaki byłby Twój?

Jak? Poświęcamy swój czas i zasoby, żeby stworzyć organizację, która będzie w stanie sadzić setki lasów rocznie.

Co? Sadzimy i chronimy Lasy Na Zawsze. Różnorodne - które mają tętnić życiem. I które zostaną po nas dla przyszłych pokoleń.

Przyłączysz się? Prosimy Cię o regularne wspieranie Fundacji, żeby mogła rosnąć jako organizacja. Dzisiaj jesteśmy w stanie sadzić ok. 25 lasów rocznie. Chronić drugie tyle. A chcemy sadzić ich setki. To się nie wydarzy bez regularnego wsparcia finansowego, które pozwoli stworzyć sprawną organizację. To się nie wydarzy bez Ciebie jako Patrona.

Włożyliśmy dużo pracy w kontakty z firmami i rozpoznawalność Fundacji. Dzisiaj wiemy, że jesteśmy w stanie zbierać bardzo dużo pieniędzy na Sadzenie Lasów Na Zawsze. Nie chcemy z tych środków utrzymywać organizacji, żeby uniknąć potencjalnych nieporozumień czy podejrzeń o niegospodarność. Dlatego potrzebujemy Ciebie jako Patrona!

Nasze marzenie: Jakby to było gdyby 10% powierzchni Polski oddać z powrotem w zarządzenia naturze... 3 mln ha Lasów Na Zawsze :)

Najbliższy cel: Chcemy do końca 2030 podarować Polsce kolejny Park Narodowy. Nasz Wspólny, Rozproszony Park narodowy. To oznacza 2164ha Lasów Na Zawsze - tyle ile ma Ojcowski Park Narodowy.

Jak sadzimy młode Lasy Na Zawsze? Tak, aby rosły jak najlepiej w przyszłości bez ingerencji człowieka. Po pierwsze, zawsze są to różne gatunki drzew liściastych (wiesz, że w polskich lasach jest 3/4 drzew iglastych, a powinno być ich 4 razy mniej?). Wybieramy te, które dobrze znoszą długie okresy suche. Nie sadzimy w liniach, lecz nieregularnie. Tworzymy gniazda poszczególnych gatunków, które czasami grodzimy, aby sarny i jelenie nie zjadły młodych sadzonek. Sadzimy kilka razy rzadziej niż w lasach gospodarczych, bo z naszych lasów nie pozyskuje się drewna więc drzewa nie muszą rosnąć prościutkie na deski. Nie wycinamy drzew słabych czy suchych, zostawiając regulację naturze. Zostawiamy przestrzenie – pozwalając, aby natura sama wybierała, co tam ma rosnąć. Sadzimy też krzewy i dzikie drzewa owocowe, żeby ptaki lubiły spędzać czas na naszych terenach. 
Nie stosujemy żadnych substancji biobójczych – tzw. środków ochrony roślin.

Jak chronimy dojrzałe Lasy Na Zawsze?
Nasz kraj posiada cenne kompleksy leśne, które pełnią nieocenioną rolę w stabilizacji klimatu i poprawie jakości życia społeczeństwa. Ochrona lasu jest dziś najważniejszym działaniem, jeśli zależy nam na zachowaniu bioróżnorodności i minimalizowaniu zmian klimatycznych.
Lasy, które chronimy, także bazują na gatunkach liściastych. Tam już niczego nie dosadzamy, nie przekształcamy, a jedynie zabezpieczamy ziemię. 
Taki las jest już prawdziwym skarbem. Jeśli kopuła koron jest odpowiednio zwarta, to w dorosłym lesie panuje swoisty mikroklimat, który minimalizuje zmiany klimatyczne. Bo las, to nasz naturalny sprzymierzeniec w walce z katastrofą klimatyczną i zanikiem bioróżnorodności. Dodatkowo, las akumuluje CO2 - rosnący dziesiątki lat las jest magazynem, więc szczególnie mocno zależy nam na jego ochronie, by magazyn dalej pełnił swoją rolę i z czasem akumulował kolejne tony dwutlenku węgla. 

Jak zabezpieczamy Lasy Na Zawsze? Robimy wszystko, co można, aby Lasów na Zawsze nikt nie mógł wyciąć.

Statutowo – Fundacja jest właścicielem gruntów, na których rosną Lasy Na Zawsze. Najważniejszy dokument Fundacji: STATUT (link) zawiera szereg zabezpieczeń, w tym zakaz wycinki, zlecania wycinki innym podmiotom, lub zakaz odsprzedaży gruntów.

Formalnie – zmiany w ewidencji gruntów, w planie zagospodarowania przestrzennego. Takie zapisy prowadzamy, jeśli mamy taką możliwość.

Finansowo – stosujemy zapisy darowizny celowej, która zmusza właściciela, czyli Fundację Las Na Zawsze, do zwrotu darowizny wraz z odsetkami w przypadku wycięcia lasu. To nasza świadoma decyzja, pozwala nam to potwierdzić czystość naszych intencji w przypadku współpracy z Parterami.

Wierzymy w siłę społeczności. Każdy Las Na Zawsze sadzą wolontariusze, którzy następnie stają się strażnikami lasu. Lasy Na Zawsze fundowane przez firmy czy lokalne społeczności otrzymują własne nazwy, aby te firmy/społeczności potem tych lasów broniły.

Razem z innymi organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody pracujemy nad wprowadzeniem do polskiego prawa terminu „obszary społecznie chronione”, które będą objęte taką samą ochroną jak ścisłe rezerwaty przyrody w Parkach Narodowych. Ułatwią też nam kupowanie ziemi, bo dzisiaj z uwagi na ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi oraz prawo pierwokupu Lasów Państwowych w przypadku gruntów leśnych, jest to nieprzyjemnie czasochłonne.

Założyciele i Fundatorzy Fundacji:

Michał Paca: przedsiębiorca, prezes Bioodpady.pl Sp. z o.o. i Ziemia Polska Sp. z o.o., ekspert branży odpadowej, autor bloga SortowniaOpinii.pl, fundator programu edukacyjnego www.SchoolOfLife.pl. Tańczy. Sadzi Lasy Na Zawsze, bo uwielbia robić rzeczy z myślą o swoich praprawnukach. Tata Zuzi i Jasia.

Karolina Rusinek (Ika): przez lata dyrektor marketingu w firmach FMCG i FMCH, terapeuta psychosomatyczny, nauczyciel Vedic Art, certyfikowany coach, trener biznesu. Uwielbia wszystko co intuicyjne i kreatywne. Lasy są dla niej sercem, którym bije planeta i miejscem, gdzie odbudowujemy swoje połączenie z naturą wracając do osobistej harmonii i potencjału.

Paweł Krzemiński (Krzemyk): copywriter, dyrektor kreatywny, włóczęga. Tańczy freedance i praktykuje sztuki walki. Tworzy meble pod marką Emanuel Wood. Wierzy, że drzewa są dobre dla ludzi, a sadzenie lasów pomoże nam wyjść z zaułka, w którym znaleźliśmy. Tata Jędrka, Jurka i Janka.

Lidia Jabłonowska-Luba: Szukając swojej następnej misji, po długim okresie współzarządzania dużymi instytucjami finansowym, postanowiła realizować swoje marzenia: chronić i sadzić lasy. Lubi mieć konkretny wpływ na rzeczy ważne. Najważniejsze teraz wyzwania na świecie to nierówność społeczna i troska o planetę. Zatem swoją energię skierowała na rozwój fundacji, bo to oznacza dzielenie się, pracę wspólną i tworzenie bioróżnorodnych przestrzeni leśnych….na zawsze.
Mąż Jacek wspiera ją w każdym działaniu, od swojej córki, Marysi, uczy się innego spojrzenia na świat.
 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Agnieszka Jakonis
Agnieszka Jakonis
Próg: 5 zł
Aneta Mielnik
Aneta Mielnik
Próg: 10 zł
Andrzej Zabłotny
Andrzej Zabłotny
Próg: 25 zł
Kris Inthemorning
Kris Inthemorning
Próg: 10 zł
Bolesław Święcicki
Bolesław Święcicki
Próg: 25 zł