Las Na Zawsze | Fundacja

W Patronite od 27.03.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 155

Liczba Patronów: 275

Zostań Patronem
Kup na prezent
65 patronów
3 210 miesięcznie
49 480 łącznie
Sadzimy Lasy Na Zawsze bo to najprostsza forma pozytywnego i twórczego działania, które ogranicza skalę zmian klimatycznych. Lasy Na Zawsze są bioróżnorodne i zarządzane przez naturę. Nie można ich wyciąć. Mają rosnąć zawsze. Dla nas, dla przyszłych pokoleń, dla Ziemi. Dołączysz?

O Autorze

Tu Michał, Ika i Krzemyk. Założyliśmy Fundację Las Na Zawsze. Fundacja będzie miała rok dopiero we wrześniu 2020, a już posadziła 2 Lasy Na Zawsze.

Lasy ograniczą skutki katastrofy klimatycznej i są dobre dla ludzi. Ucząc się od naukowców, przyrodników i leśników wypracowaliśmy własną metodę sadzenia lasów, wspierającą naturalne procesy. 
Lasy Na Zawsze mają dwie podstawowe zasady: 
1) Nigdy nie będą wycinane na drewno. Mają rosnąć, dziczeć i być ostoją natury. 
2) Sadzimy różnorodnie. Jak drzewa, to tylko liściaste. Krzewy i drzewa owocowe, żeby zapraszać ptaki. Przygotowujemy grunt, żeby natura mogła szybciej rozwinąć skrzydła.

Dlaczego? Każdy ma swój powód: dla nas, dla Ziemi, dla praprawnuków, dla zdrowia, dla klimatu... A jaki byłby Twój?

Jak? Poświęcamy swój czas i zasoby, żeby stworzyć organizację, która będzie w stanie sadzić setki lasów rocznie.

Co? Sadzimy Lasy Na Zawsze. Różnorodne - które mają tętnić życiem. I które zostaną po nas dla przyszłych pokoleń.

Przyłączysz się? Prosimy Cię o regularne wspieranie Fundacji, żeby mogła rosnąć jako organizacja. Dzisiaj jesteśmy w stanie sadzić ok. 10 lasów rocznie. A chcemy sadzić ich setki. To się nie wydarzy bez regularnego wsparcia finansowego, które pozwoli stworzyć sprawną organizację. To się nie wydarzy bez Ciebie jako Patrona.

Michał opowie Ci jak chcemy, żeby Fundacja była finansowana:

Włożyliśmy dużo pracy w kontakty z firmami. Dzisiaj wiemy, że jesteśmy w stanie zbierać bardzo dużo pieniędzy na Sadzenie Lasów Na Zawsze. Nie chcemy z tych środków utrzymywać organizacji, żeby uniknąć potencjalnych nieporozumień czy podejrzeń o niegospodarność. Dlatego potrzebujemy Ciebie jako Patrona!

Nasze marzenie: Jakby to było gdyby 10% powierzchni Polski oddać z powrotem w zarządzenia naturze... 3 mln ha Lasów Na Zawsze :)

Najbliższy cel: Chcemy do końca 2022 podarować Polsce kolejny Park Narodowy. Nasz Wspólny, Rozproszony Park narodowy. To oznacza 2164ha Lasów Na Zawsze - tyle ile ma Ojcowski Park Narodowy.

Jak sadzimy Lasy Na Zawsze? Tak, aby rosły jak najlepiej w przyszłości bez ingerencji człowieka. Po pierwsze, zawsze są to różne gatunki drzew liściastych (wiesz, że w polskich lasach jest 3/4 drzew iglastych, a powinno być ich 4 razy mniej?). Wybieramy te, które dobrze znoszą długie okresy suche. Nie sadzimy w liniach, lecz nieregularnie. Tworzymy gniazda poszczególnych gatunków, które grodzimy, aby sarny i jelenie nie zjadły młodych sadzonek. Sadzimy kilka razy rzadziej niż leśnicy, bo z naszych lasów nie pozyskuje się drewna więc drzewa nie muszą rosnąć prościutkie na deski. Nie wycinamy drzew słabych czy suchych, zostawiając regulację naturze. Zostawiamy przestrzenie – pozwalając, aby natura sama wybierała, co tam ma rosnąć. Sadzimy też krzewy i dzikie drzewa owocowe, żeby ptaki lubiły spędzać czas na naszych terenach. Jeśli w pobliżu są naturalne lasy, przenosimy upadłe pnie i gałęzie, żeby tworzyć przestrzenie dla chrząszczy i grzybów.
Nie stosujemy żadnych substancji biobójczych – tzw. środków ochrony roślin.

Jak zabezpieczamy Lasy Na Zawsze? Robimy wszystko, co można, aby Lasów na Zawsze nikt nie mógł wyciąć. Zwykle sadzimy na ziemi, która jest własnością Fundacji Las Na Zawsze, a jej przeznaczenia nie możemy zmieniać. Wprowadzamy zapisy w dziale IV księgi wieczystej, uniemożliwiające zbycie i zmianę przeznaczenia terenu, nawet gdyby ktoś w przyszłości wpadł na taki pomysł. Zmieniamy zapisy w ewidencji gruntów, występujemy o zmianę miejscowego planu, występujemy o status lasu ochronnego do Starosty, występujemy o status rezerwatu do RDOŚ. Robimy wszystko, żeby ewentualna próba likwidacji Lasu Na Zawsze była biurokratycznym koszmarem i wymagała zaangażowania Sejmu i Senatu :)
Jeżeli sadzimy na cudzym terenie stosujemy umowy darowizny celowej, która w przypadku wycięcia lasu, zmusza właściciela do zwrotu pieniędzy z odsetkami za cały okres.

Wierzymy w siłę społeczności. Każdy Las Na Zawsze sadzą wolontariusze, którzy następnie stają się strażnikami lasu. Lasy Na Zawsze fundowane przez firmy czy lokalne społeczności otrzymują własne nazwy, aby te firmy/społeczności potem tych lasów broniły.

Razem z WWF Polska pracujemy nad wprowadzeniem do polskiego prawa terminu „Prywatne obszary chronione”, które będą objęte taką samą ochroną jak ścisłe rezerwaty przyrody w Parkach Narodowych. Ułatwią też nam kupowanie ziemi, bo dzisiaj z uwagi na ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi oraz prawo pierwokupu Lasów Państwowych w przypadku gruntów leśnych, jest to nieprzyjemnie czasochłonne.

Założyciele Fundacji:

Michał Paca: przedsiębiorca, prezes Bioodpady.pl Sp. z o.o. i Ziemia Polska Sp. z o.o., ekspert branży odpadowej, autor bloga SortowniaOpinii.pl, fundator programu edukacyjnego www.SchoolOfLife.pl. Tańczy. Sadzi Lasy Na Zawsze, bo uwielbia robić rzeczy z myślą o swoich praprawnukach. Tata Zuzi i Jasia.

Karolina Rusinek (Ika): przez lata dyrektor marketingu w firmach FMCG i FMCH, terapeuta psychosomatyczny, nauczyciel Vedic Art, certyfikowany coach, trener biznesu. Uwielbia wszystko co intuicyjne i kreatywne. Lasy są dla niej sercem, którym bije planeta i miejscem, gdzie odbudowujemy swoje połączenie z naturą wracając do osobistej harmonii i potencjału.

Paweł Krzemiński (Krzemyk): copywriter, dyrektor kreatywny, włóczęga. Tańczy freedance i praktykuje sztuki walki. Tworzy meble pod marką Emanuel Wood. Wierzy, że drzewa są dobre dla ludzi, a sadzenie lasów pomoże nam wyjść z zaułka, w którym znaleźliśmy. Tata Jędrka, Jurka i Janka.
 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 25 zł
Przemysław Kafel
Przemysław Kafel
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł
Joanna Malita-Król
Joanna Malita-Król
Próg: 25 zł
Maciej Gabrysz
Maciej Gabrysz
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 5 zł