Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Las Na Zawsze | Fundacja w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyTak wiele udało się zrobić! Dzięki Waszemu wsparciu możemy pochwalić się już ponad 800 000m2 oddanych naturze, na których rosną Lasy Na Zawsze!
W sezonie powstaje już ponad 20 hektarów! Robimy wszystko, żeby taki wynik utrzymać.
Dzięki Wam możemy pracować w większym komforcie i skupiać się na pozyskiwaniu nowych terenów, tworzeniu treści edukacyjnych i działaniu dla natury!
Z rzeczy, które obraliśmy sobie za cel, udało się także:
- wynająć biuro, w którym codziennie pracuje nasz zespół
- zatrudnić nowych pracowników – dziś w Lesie Na Zawsze pracuje już 7 osób!
Nie ustajemy w działaniu, dziś stoimy przed nowymi wyzwaniami i z energią wchodzimy w ważny dla Fundacji rozdział.
Zaczynamy wykupywać lasy już rosnące, bioróżnorodne, cenne przyrodniczo i ustanawiać na nich miejsce, w którym króluje natura. To jedna z najważniejszych rzeczy, które w dobie kryzysu klimatycznego i bioróżnorodności, można robić, by wspierać naturę.
Nowe progi to nasze cele na najbliższy rok. Wierzymy, że z Wami uda nam się je osiągnąć!
Stawiamy na edukację, bo to ona jest kluczem do zmian.
Jeszcze raz dziękujemy, że w nas wierzycie i wspieracie naszą pracę! To ogrzewa nasze zielone serca!
Działamy dalej i razem robimy miejsce dla natury!
Peace&Love&Forest
Fundatorzy to: Michał, Ika, Krzemyk i Lidka. Fundacja powstała we wrześniu 2019.
Lasy ograniczą skutki katastrofy klimatycznej i są dobre dla ludzi. Ucząc się od naukowców, przyrodników i leśników wypracowaliśmy własną metodę sadzenia lasów, wspierającą naturalne procesy.
Lasy Na Zawsze mają dwie podstawowe zasady:
1) Nigdy nie będą wycinane na drewno. Mają rosnąć, dziczeć i być ostoją natury.
2) Sadzimy różnorodnie. Jak drzewa, to tylko liściaste. Krzewy i drzewa owocowe, żeby zapraszać ptaki.
Dlaczego? Każdy ma swój powód: dla nas, dla Ziemi, dla praprawnuków, dla zdrowia, dla klimatu... A jaki byłby Twój?
Jak? Poświęcamy swój czas i zasoby, żeby stworzyć organizację, która będzie w stanie sadzić setki lasów rocznie.
Co? Sadzimy i chronimy Lasy Na Zawsze. Różnorodne - które mają tętnić życiem. I które zostaną po nas dla przyszłych pokoleń.
Przyłączysz się? Prosimy Cię o regularne wspieranie Fundacji, żeby mogła rosnąć jako organizacja. Dzisiaj jesteśmy w stanie sadzić ok. 25 lasów rocznie. Chronić drugie tyle. A chcemy sadzić ich setki. To się nie wydarzy bez regularnego wsparcia finansowego, które pozwoli stworzyć sprawną organizację. To się nie wydarzy bez Ciebie jako Patrona.
Włożyliśmy dużo pracy w kontakty z firmami i rozpoznawalność Fundacji. Dzisiaj wiemy, że jesteśmy w stanie zbierać bardzo dużo pieniędzy na Sadzenie Lasów Na Zawsze. Nie chcemy z tych środków utrzymywać organizacji, żeby uniknąć potencjalnych nieporozumień czy podejrzeń o niegospodarność. Dlatego potrzebujemy Ciebie jako Patrona!
Nasze marzenie: Jakby to było gdyby 10% powierzchni Polski oddać z powrotem w zarządzenia naturze... 3 mln ha Lasów Na Zawsze :)
Najbliższy cel: Chcemy do końca 2030 podarować Polsce kolejny Park Narodowy. Nasz Wspólny, Rozproszony Park narodowy. To oznacza 2164ha Lasów Na Zawsze - tyle ile ma Ojcowski Park Narodowy.
Jak sadzimy młode Lasy Na Zawsze? Tak, aby rosły jak najlepiej w przyszłości bez ingerencji człowieka. Po pierwsze, zawsze są to różne gatunki drzew liściastych (wiesz, że w polskich lasach jest 3/4 drzew iglastych, a powinno być ich 4 razy mniej?). Wybieramy te, które dobrze znoszą długie okresy suche. Nie sadzimy w liniach, lecz nieregularnie. Tworzymy gniazda poszczególnych gatunków, które czasami grodzimy, aby sarny i jelenie nie zjadły młodych sadzonek. Sadzimy kilka razy rzadziej niż w lasach gospodarczych, bo z naszych lasów nie pozyskuje się drewna więc drzewa nie muszą rosnąć prościutkie na deski. Nie wycinamy drzew słabych czy suchych, zostawiając regulację naturze. Zostawiamy przestrzenie – pozwalając, aby natura sama wybierała, co tam ma rosnąć. Sadzimy też krzewy i dzikie drzewa owocowe, żeby ptaki lubiły spędzać czas na naszych terenach.
Nie stosujemy żadnych substancji biobójczych – tzw. środków ochrony roślin.
Jak chronimy dojrzałe Lasy Na Zawsze?
Nasz kraj posiada cenne kompleksy leśne, które pełnią nieocenioną rolę w stabilizacji klimatu i poprawie jakości życia społeczeństwa. Ochrona lasu jest dziś najważniejszym działaniem, jeśli zależy nam na zachowaniu bioróżnorodności i minimalizowaniu zmian klimatycznych.
Lasy, które chronimy, także bazują na gatunkach liściastych. Tam już niczego nie dosadzamy, nie przekształcamy, a jedynie zabezpieczamy ziemię.
Taki las jest już prawdziwym skarbem. Jeśli kopuła koron jest odpowiednio zwarta, to w dorosłym lesie panuje swoisty mikroklimat, który minimalizuje zmiany klimatyczne. Bo las, to nasz naturalny sprzymierzeniec w walce z katastrofą klimatyczną i zanikiem bioróżnorodności. Dodatkowo, las akumuluje CO2 - rosnący dziesiątki lat las jest magazynem, więc szczególnie mocno zależy nam na jego ochronie, by magazyn dalej pełnił swoją rolę i z czasem akumulował kolejne tony dwutlenku węgla.
Jak zabezpieczamy Lasy Na Zawsze? Robimy wszystko, co można, aby Lasów na Zawsze nikt nie mógł wyciąć.
Statutowo – Fundacja jest właścicielem gruntów, na których rosną Lasy Na Zawsze. Najważniejszy dokument Fundacji: STATUT (link) zawiera szereg zabezpieczeń, w tym zakaz wycinki, zlecania wycinki innym podmiotom, lub zakaz odsprzedaży gruntów.
Formalnie – zmiany w ewidencji gruntów, w planie zagospodarowania przestrzennego. Takie zapisy prowadzamy, jeśli mamy taką możliwość.
Finansowo – stosujemy zapisy darowizny celowej, która zmusza właściciela, czyli Fundację Las Na Zawsze, do zwrotu darowizny wraz z odsetkami w przypadku wycięcia lasu. To nasza świadoma decyzja, pozwala nam to potwierdzić czystość naszych intencji w przypadku współpracy z Parterami.
Wierzymy w siłę społeczności. Każdy Las Na Zawsze sadzą wolontariusze, którzy następnie stają się strażnikami lasu. Lasy Na Zawsze fundowane przez firmy czy lokalne społeczności otrzymują własne nazwy, aby te firmy/społeczności potem tych lasów broniły.
Razem z innymi organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody pracujemy nad wprowadzeniem do polskiego prawa terminu „obszary społecznie chronione”, które będą objęte taką samą ochroną jak ścisłe rezerwaty przyrody w Parkach Narodowych. Ułatwią też nam kupowanie ziemi, bo dzisiaj z uwagi na ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi oraz prawo pierwokupu Lasów Państwowych w przypadku gruntów leśnych, jest to nieprzyjemnie czasochłonne.
Założyciele i Fundatorzy Fundacji:
Michał Paca: przedsiębiorca, prezes Bioodpady.pl Sp. z o.o. i Ziemia Polska Sp. z o.o., ekspert branży odpadowej, autor bloga SortowniaOpinii.pl, fundator programu edukacyjnego www.SchoolOfLife.pl. Tańczy. Sadzi Lasy Na Zawsze, bo uwielbia robić rzeczy z myślą o swoich praprawnukach. Tata Zuzi i Jasia.
Karolina Rusinek (Ika): przez lata dyrektor marketingu w firmach FMCG i FMCH, terapeuta psychosomatyczny, nauczyciel Vedic Art, certyfikowany coach, trener biznesu. Uwielbia wszystko co intuicyjne i kreatywne. Lasy są dla niej sercem, którym bije planeta i miejscem, gdzie odbudowujemy swoje połączenie z naturą wracając do osobistej harmonii i potencjału.
Paweł Krzemiński (Krzemyk): copywriter, dyrektor kreatywny, włóczęga. Tańczy freedance i praktykuje sztuki walki. Tworzy meble pod marką Emanuel Wood. Wierzy, że drzewa są dobre dla ludzi, a sadzenie lasów pomoże nam wyjść z zaułka, w którym znaleźliśmy. Tata Jędrka, Jurka i Janka.
Lidia Jabłonowska-Luba: Szukając swojej następnej misji, po długim okresie współzarządzania dużymi instytucjami finansowym, postanowiła realizować swoje marzenia: chronić i sadzić lasy. Lubi mieć konkretny wpływ na rzeczy ważne. Najważniejsze teraz wyzwania na świecie to nierówność społeczna i troska o planetę. Zatem swoją energię skierowała na rozwój fundacji, bo to oznacza dzielenie się, pracę wspólną i tworzenie bioróżnorodnych przestrzeni leśnych….na zawsze.
Mąż Jacek wspiera ją w każdym działaniu, od swojej córki, Marysi, uczy się innego spojrzenia na świat.
Wesprzyj działalność Autora Las Na Zawsze | Fundacja już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.