Avatar użytkownika

Leszy - Miłośnicy Czystych Lasów

1
patron
6 
miesięcznie
1 340 
łącznie
1
patron
6 zł 1 340 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

6 zł miesięcznie
Leszolub
Tę deklarację traktuję jako przystąpienie do naszego ruchu. Witaj w gronie Miłośników Czystych Lasów! Twoje wpłaty na pewno wpłyną na dalszy rozwój społeczności Leszy i przełożą się na kolejne oczyszczone tereny leśne. Dziękuję. Im więcej nas, tym czystszy las!
10 zł miesięcznie
Leszny Człowiek
Dziękuję! Jesteś już jednym z nas i wierzę, że Twoja deklaracja pozwoli nie tylko utrzymać dotychczasową aktywność przy organizowaniu naszych akcji, ale zdołamy także urzeczywistniać pomysły, które z braku środków, nie byliśmy dotąd w stanie realizować. W ramach podzięki prześlę Ci naszą Leszną przypinkę!
20 zł miesięcznie
Eko Aspirant
Pięknie dziękuję za tak mocne wsparcie i witam w naszych szeregach. Każdemu z patronów od tego progu począwszy wręczymy nasz leszny dyplom dziękujący za zasługi z ochronie lasów. Z przyznaniem dyplomu łączy się też przyznanie sprawności Eko Aspiranta! Nie, to nie jest wymysł sprzed chwili, takie dyplomy przyznajemy już od wielu miesięcy!
30 zł miesięcznie
Leszny ambasador
Cieszę się, że możesz nas wspomóc tak wysoką kwotą. To pozwala nam myśleć o realnym zarażaniu ideą permanentnego monitorowania i sprzątania lasów także inne regiony kraju. Takie grupy już powstają, ale wymagają wsparcia i koordynacji. W ramach tego progu możemy zaproponować funkcję lokalnego ambasadora Leszy, a więc zaproszenie do zamkniętej grupy koordynatorów gdzie możesz mieć udział w naszych antyśmieciowych naradach i wpływ na tworzenie lokalnej grupy na swoim terenie – oczywiście jeśli taka będzie Twoja wola!
80 zł miesięcznie
Eko Inspektor
W mojej ocenie system usuwania nielegalnych wysypisk leśnych po prostu nie istnieje i dobitnie wskazują to nasze doświadczenia w Leszy Bełchatów. Aby mierzyć się z wysypiskami potrzebujemy wiedzy o nich, ale także możliwości, którą może nam dać Twoja deklaracja i wynikające z niej środki finansowe. Na swoim koncie mamy już kilka do cna rozebranych wysypisk, a więc walka z nimi jest możliwa. Witaj w gronie pogromców wysypisk, a w ramach tego progu otrzymasz od nas wszystkie poprzednie nagrody oraz pamiątkową koszulkę Leszy.
300 zł miesięcznie
Wybierz 300 zł
10 dostępnych miejsc
Leszny mecenas :)
No cóż – dzięki! Rozumiem, że podobnie jak mi, zależy Ci na realnym WYSPRZĄTANIU naszych lasów, że wierzysz w realność osiągnięcia tego celu w najbliższych latach, a nie dziesięcioleciach... Mogę zaoferować w tym wypadku wszystko, co powyżej plus osobisty kontakt i wspólne planowanie dróg do tego prowadzących, bo ja też wierzę, na przekór temu co każdego tygodnia oglądam w lesie, że możemy wspólnie pokonać tę śmieciową zarazę. Środki finansowe będą bardo potrzebne w utworzeniu krajowego Centrum Leszy – ośrodka, który bardzo się przyda przy koordynacji tak dużego zadania.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Leszy - Miłośnicy Czystych Lasów w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Nie planowałem nigdy notorycznego sprzątania lasów, a do niedawna nie miałem nawet pojęcia, że są aż tak zaśmiecone. Leszy czyli pomysł na zorganizowane i metodycznie ich wysprzątanie się po prostu w moim życiu pojawił... i już został. Dzięki ludziom, których jak się okazuje, ma moc przyciągać.Nazywam się Leszek Salomon i wraz z liczną grupą fantastycznych lesznych ludzi, od 8 miesięcy uganiających się po lasach w poszukiwaniu śmieci,  chciałbym zaproponować Wam pewien projekt...


Projekt LESZY Miłośnicy Czystych Lasów jest propozycją POSPRZĄTANIA naszych lasów. Podkreślam słowo "posprzątania", bo sprzątamy nasze lasy już całe dekady – niestety cały dotychczasowy wysiłek podejmowany na tej niwie był dalece niewystarczający. Ogromna część polskich lasów jest zaśmiecona w sposób urągający cywilizowanym społecznościom!
Dlatego wraz z grupą cudownie zakręconych ludzi z Leszy Bełchatów chciałbym zaproponować wszystkim to, co tak wspaniale działa już w powiecie bełchatowskim, czyli leszną rewolucje! Co ona oznacza i jak chcemy ją osiągnąć? Co już sprawdziliśmy w praktyce, a co będzie możliwe dzięki pozyskaniu sympatii i wsparcia patronów?  

Leszni ludzie

Stwórzmy ogólnopolską społeczność Leszy. Doświadczenia z działalności Leszy Bełchatów pokazują jak wielu jest ludzi, którym dobro naszych lasów leży głęboko na sercu. Odnajdźmy się w całym kraju i stwórzmy jeszcze silniejszą społeczność, przed którą każde drzwi staną otworem! Stwórzmy presję zarówno na śmieciarzy, jak i organy władzy odpowiedzialne za czystość lasów – wreszcie sami zakaszmy rękawy i posprzątajmy swoje lasy! Leszy Bełchatów w ciągu 8 miesięcy działalności i 27 akcjach sprzątania oczyściło ponad 500 ha lasów, zebrało ponad 100 m3 śmieci! To efekty w tak krótkim czasie dotychczas w kraju nie notowane. Niestety, mimo iż wyprzedziliśmy akcję sprzątania Świata Świata aż o 27 lat, to wciąż ledwo widać ślady naszej działalności. Zadanie wysprzątania lasów jest zadaniem gigantycznym i dlatego nie możemy polegać na dotychczas organizowanych okazjonalnych akcjach przypominających pospolite ruszenia –  sprzątanie lasu musi stać się dobrze zorganizowanym procederem, operacją starannie planowaną i metodycznie wykonywaną!Obywatelski monitoring lasów
  
Nie da się walczyć z zaśmieceniem lasów nie mając rzetelnej wiedzy o rzeczywistych rozmiarach tego procederu. Np w ramach działalności Leszy Bełchatów na terenie jednego tylko powiatu odnaleźliśmy i udokumentowaliśmy na specjalnej mapie 160 tzw. dzikich wysypisk! Sądząc jednak z wielkości dotychczas sprawdzonego obszaru, to jedynie czubek góry lodowej! Mocno niepokojącym jest także fakt, że większość wysypisk trwa już w lesie kilka dekad i nie było dotąd siły zdolnej je usuwać. Obrastane przez chwasty i mech powoli znikają z oczu dając ułudę czystości... Takie miejsca już dziś starannie opisujemy na naszej mapie Leszy, a pierwsze drobne zwycięstwa w walce z nimi mamy już w dorobku. 

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=15VX3ec9gmmBAx6RW4C8oBLarKlWHU1ry&hl=pl&ll=51.36208787751111%2C19.288848641124915&z=11

Myślmy i działajmy wspólnie

Wiele udanych rozwiązań już wdrożyliśmy w ramach działalności Leszy Bełchatów. Przede wszystkim narzuciliśmy sobie systematyczność pracy: akcje sprzątania organizujemy każdego tygodnia i zadbaliśmy o ich także rekreacyjny wymiar. Dzięki temu w pracach biorą także udział dzieci. Udało nam się także zaktywizować lokalne społeczności: mieszkańców i organizacje w rodzaju koła gospodyń wiejskich, sołectwa i wójtów i urzędy gmin, a także harcerzy czy lokalne grupy wolontariatu. Ponadto uruchomiliśmy element antyśmieciowego współzawodnictwa (Leszny Challenge) i wydaliśmy bezpardonową walkę wysypiskom leśnym w ramach kampanii Antywysypisko. W sprawach czystości lasów nieformalna  grupa Leszy stała się w regionie niemal instytucją – spróbujmy wykorzystać te doświadczenia na większa skalę! 

 

Cele Autora

Praca dla Leszy
  • 3 000 zł miesięcznie
  • 2 994 zł brakuje
0%
Osiągnięcie tego celu oznacza możliwość poświęcania całego dostępnego mi czasu na potrzeby organizacyjne społeczności LESZY. Już dziś stałej pracy jest bardzo dużo: obsługa mediów elektronicznych, stałe aktualizowanie naszej mapy wysypisk, korespondencja, kontakty i koordynacja poszczególnych akcji. Do tego dochodzą prace związanych z wdrażaniem naszych pomysłów. Bez profesjonalizacji tych prac w oparciu o stacjonarne, minimalnie choć wyposażone biuro nie można myśleć o dalszym rozwoju, czy choćby utrzymaniu aktualnej skali naszych działań.
Centrum Leszy
  • 8 000 zł miesięcznie
  • 7 994 zł brakuje
0%
Biuro i niezbędne powierzchnie magazynowe. Gdzieś trzeba przechowywać zapasy worków i narzędzi wśród których jest także przyczepa samochodowa. Z każdym miesiącem obrastamy w kolejne potrzebne nam narzędzia, sprzęty i materiały: wózki ogrodowe, motyki, grabie, haczki, termos na zupę, zapasy wody pitnej, konserwy, sprzęt ochrony osobistej itp. Osiągnięcie tego celu to stworzenie prawdziwego Centrum Leszy z którego moglibyśmy koordynować działalność w terenie znacznie większym niż powiat

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Leszy - Miłośnicy Czystych Lasów już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
6 zł
Konto usunięte
Konto usunięte
10 zł
Joanna Feil
Joanna Feil
80 zł
Aleksandra Sędor
Aleksandra Sędor
30 zł
Małgorzata Wagner-Tarnowska
Małgorzata Wagner-Tarnowska
6 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.