Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKOMPUTERY - nie zauważamy ich wartości historycznej, naukowej, estetycznej. One po prostu były i są. W cieniu wielkiej sztuki i architektury, na naszych oczach odchodzą w niepamięć (utylizowane czyli trwale niszczone) perły pędzącego postępu technicznego. Choć zmieniły nasz świat i choć ich ranga w naszym życiu stale rośnie, o tych starych raczej nie pamiętamy, a są one przecież wyjątkowym dowodem ludzkiego geniuszu.
Ponad 10 lat temu, grupa zapaleńców podjęła próbę ratowania tego dziedzictwa. Od 7 lat rozbudowujemy i animujemy, zarejestrowane formalnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.
W czasie tych kilku lat stworzyliśmy i stale rozbudowujemy, unikalną na skalę światową interaktywną ekspozycję, pozwalającą nie tylko oglądać stare komputery ale także usiąść przed klawiaturą i spróbować swoich sił w praktyce. Na przygotowane przez nas wystawy przychodzą tłumy odwiedzających, choć ani dostępne środki ani infrastruktura, nie pozwalają nam jeszcze w pełni wykorzystać zbiorów i pomysłów na ich prezentację. W jedną tylko Noc Muzeów 2018, w godzinach pomiędzy 17.00 a 01.00 gościło u nas ponad 2500 osób.
Obecnie, na wynajmowanych od miasta Katowice ok. 600 m2 powierzchni ekspozycyjnej prezentujemy blisko 300 urządzeń, wybranych spośród ponad 4000 zgromadzonych eksponatów. Przygotowana ekspozycja obejmuje okres od końca lat 50-tych XX wieku do początków wieku XXI. Na przygotowanej wystawie znalazły się np.: komputer ODRA 1305, komputery VAX, komputery PRS, Apple (od MCIntosh do Imac), pierwszy przenośny HP 85, IBM seria51xx portable czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. W kolekcji posiadamy również wiele urządzeń produkcji polskiej, w tym np.: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster oraz linię sprzętową ELWRO.
Obok zabytków sprzętowych stale rozbudowujemy zasoby archiwalne literatury fachowej oraz oprogramowanie. Planowane jest ich udostępnienie w tworzącej się Bibliotece Specjalistycznej.
Bardzo często odwiedzają nas media. Publikowane informacje ukazują się nie tylko w Polsce ale i za granicą. Na naszej stronie: Napisali o nas znajdziecie dużo przykładów takich publikacji.
Odwiedzają nas także goście zagraniczni. Oto krótka relacja z wizyty przedstawicieli zaprzyjaźnionego The National Museum of Computing z Bletchley Park w Wielkiej Brytanii.
Muzeum to nie tylko sam sprzęt i dokumentacja. Staramy się budować aktywne zespoły wolontariuszy. W naszym zespole spotkacie zarówno uczniów szkół średnich, dopiero poznających tę historię, jak i 70-latków, konstruktorów i serwisantów sprzętu sprzed 40-tu czy 50-ciu lat.
Zobacz film z naszych prac nad przywracaniem do życia komputera ODRA 1305.
Wesprzyj działalność Autora Muzeum Historii Komputerów i Informatyki już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.