Avatar użytkownika

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki

1
patron
164 
miesięcznie
3 643 
łącznie
1
patron
164 zł 3 643 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

7 zł miesięcznie
Bardzo dziękujemy za wsparcie.
Każda wpłata pozwala nam choćby na zakup lepszych środków do wyczyszczenia starego komputera. A być może właśnie te kilka złotych pozwoli na zakup opornika lub tranzystora i umożliwi ponowne ożywienie takiego sprzętu z lat 70-tych jak np. ODRA 1305?
17 zł miesięcznie
Za tyle możemy kupić np. niezbędne w działaniu muzeum ściereczki do czyszczenia ekranów. A jest co czyścić - blisko 100 monitorów włączonych dla każdego odwiedzającego!!!
Jeśli wspierasz nas taka kwotą, pochwal się przy wejściu do muzeum. Na pewno nie zapłacisz za bilet.
37 zł miesięcznie
37 zł to już poważna kwota (prawie 450 zł rocznie).
Jeśli zdecydujesz się na takie wpłaty przez minimum 6 miesięcy, zapraszamy przez okres wpłat bezpłatnie do muzeum, a Twoje dane umieścimy na specjalnej liście wspierających, publikowanej na naszych stronach: www i Facebooku.
67 zł miesięcznie
Wpłacając tę kwotę przez minimum 6 miesięcy, będziesz zawsze mile widzianym gościem. Oczywiście zanim wpadniesz, umów się z nami. Tym sposobem na pewno nie trafisz na zamknięte drzwi :) Zabierz ze sobą do 3 znajomych. Oni nic nie zapłacą!
127 zł miesięcznie
Jeśli Twoje wsparcie obejmie minimum 6 miesięcy, gwarantujemy:
1. W trakcie okresu wpłat, dowolna ilość bezpłatnych wizyt w muzeum (Twoich w towarzystwie do 5-ciu znajomych)
2. Publikacja na naszych stronach oraz na specjalnej tablicy donatorów, dostępnej na terenie ekspozycji muzeum.
512 zł miesięcznie
Ten poziom wpłat przez 6 miesięcy, to już minimum jedna wyprawa eksploracyjna po stary sprzęt. Umożliwiając wyprawy ratunkowe do najdalszych miejsc, stajesz się dla historii informatyki kimś wyjątkowo ważnym. Dlatego w naszym muzeum zyskujesz specjalny status. Gwarantujemy Ci tytuł opiekuna finansowego konkretnego sprzętu. Obok publikacji w sieci i dyplomu, ustalony sprzęt w ekspozycji zyska specjalną tabliczkę, informującą o Twoim zaangażowaniu.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Muzeum które uczy i bawi - prezentując zabytkowy sprzęt informatyczny, z którego kiedyś człowiek był dumny i uważał go za niebywałe osiągnięcie.

KOMPUTERY - nie zauważamy ich wartości historycznej, naukowej, estetycznej. One po prostu były i są. W cieniu wielkiej sztuki i architektury,  na naszych oczach odchodzą w niepamięć (utylizowane czyli trwale niszczone) perły pędzącego postępu technicznego. Choć zmieniły nasz świat i choć ich ranga w naszym życiu stale rośnie, o tych starych raczej nie pamiętamy, a są one przecież wyjątkowym dowodem ludzkiego geniuszu.

Ponad 10 lat temu, grupa zapaleńców podjęła próbę ratowania tego dziedzictwa. Od 7 lat rozbudowujemy i animujemy, zarejestrowane formalnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

W czasie tych kilku lat stworzyliśmy i stale rozbudowujemy, unikalną na skalę światową interaktywną ekspozycję, pozwalającą nie tylko oglądać stare komputery ale także usiąść przed klawiaturą i spróbować swoich sił w praktyce.  Na przygotowane przez nas wystawy przychodzą tłumy odwiedzających, choć ani dostępne środki ani infrastruktura, nie pozwalają nam jeszcze w pełni wykorzystać zbiorów i pomysłów na ich prezentację. W jedną tylko Noc Muzeów 2018, w godzinach pomiędzy 17.00 a 01.00 gościło u nas ponad 2500 osób.

Obecnie, na wynajmowanych od miasta Katowice ok. 600 m2 powierzchni ekspozycyjnej prezentujemy blisko 300 urządzeń, wybranych spośród ponad 4000 zgromadzonych eksponatów.  Przygotowana ekspozycja obejmuje okres od końca lat 50-tych XX wieku do początków wieku XXI. Na przygotowanej wystawie znalazły się np.: komputer ODRA 1305, komputery VAX, komputery PRS, Apple (od MCIntosh do Imac), pierwszy przenośny HP 85, IBM seria51xx portable czy radziecki ZX Spectrum o nazwie Radug. W kolekcji posiadamy również wiele urządzeń produkcji polskiej, w tym np.: MERITUM, ComPan, Bosman, Impol, Meraster oraz linię sprzętową ELWRO.

Obok zabytków sprzętowych stale rozbudowujemy zasoby archiwalne literatury fachowej oraz oprogramowanie. Planowane jest ich udostępnienie w tworzącej się Bibliotece Specjalistycznej.

Część sali ekspozycyjnej - informatyka lata 80-te

 


Bardzo często odwiedzają nas media. Publikowane informacje ukazują się nie tylko w Polsce ale i za granicą. Na naszej stronie: Napisali o nas znajdziecie dużo przykładów takich publikacji. 

 


Odwiedzają nas także goście zagraniczni. Oto krótka relacja z wizyty przedstawicieli zaprzyjaźnionego The National Museum of Computing z  Bletchley Park w Wielkiej Brytanii.

 


Muzeum to nie tylko sam sprzęt i dokumentacja. Staramy się budować aktywne zespoły wolontariuszy. W naszym zespole spotkacie zarówno uczniów szkół średnich, dopiero poznających tę historię, jak i 70-latków, konstruktorów i serwisantów sprzętu sprzed 40-tu czy 50-ciu lat.

Zobacz film z naszych prac nad przywracaniem do życia komputera ODRA 1305.

Cele Autora

Operacja Thanasis
  • 4 000 zł miesięcznie
  • 3 836 zł brakuje
4%
Operacja Thanasis to projekt odtworzenia sali Ośrodka Obliczeniowego JC ODRA 1305, obejmujący prace konserwatorskie i uruchomieniowe Systemów Komputerowych ODRA 1304 i ODRA 1305. Co ważne - nie tylko odbudowujemy, ale także w pełni odtwarzamy oprogramowanie i uruchamiamy komputer ODRA 1305.
Kryptonimem THANASIS pragniemy uhonorować profesora Uniwersytetu Kreteńskiego, Thanasisa Kamburelisa - projektanta i twórcę komputera ODRA 1305.
Rodzina polskich komputerów ODRA, produkowana była seryjnie w latach 1970-1983, w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Seria 1305 uważana jest za jeden z najlepszych systemów komputerowych, produkowanych w latach siedemdziesiątych w RWPG.
W swoich zbiorach nasze muzeum zgromadziło pokaźną kolekcję dokumentacji i oprogramowania. Dlatego cała Operacja Thanasis prowadzona jest w oparciu o dostępne oryginały projektów i dokumentów, związanych z komputerami serii ODRA 1300.
Całość realizowanych prac prowadzi i nadzoruje, jeden z twórców komputera, wolontariusz MHKI, Pan Romuald Jakóbiec.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Muzeum Historii Komputerów i Informatyki już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
37 zł
przeBOY
przeBOY
127 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.