Avatar użytkownika

Macondo - Dom Pracy Twórczej

7
patronów
425 
miesięcznie
7 045 
łącznie
7
patronów
425 zł 7 045 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
Wybierz 5 zł
100 dostępnych miejsc
Przybij piątkę!
10 zł miesięcznie
Wybierz 10 zł
100 dostępnych miejsc
Za dziesięć złotówek możesz wziąć udział w comiesięcznych wydarzeniach organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Macondo, podczas których poczęstujemy Cię kawą, herbatą i kruchą przekąską.
Wyślemy Ci również indywidualne zaproszenie na koncert, wernisaż, spotkanie autorskie, warsztaty, wykład lub prelekcję.
25 zł miesięcznie
Wybierz 25 zł
20 dostępnych miejsc
🔸 Jeśli jesteś autorem, za roczny patronat, zorganizujemy Ci, raz w roku, wieczór autorski, wernisaż lub koncert wraz z noclegiem w Domu Pracy Twórczej Macondo i profesjonalną promocję Twoich dzieł.

🔸 Za każde 2 miesiące patronatu, podczas comiesięcznych wydarzeń, przysługuje Ci również darmowy nocleg w DPD Macondo.

🔸Otrzymasz newsletter z niepublikowanymi relacjami i wyjątkowymi fotografiami Twórców, których gościliśmy.
🔸Patronom z tego progu, raz w miesiącu, podziękujemy w poście na Facebooku – wymieniając imię i nazwisko albo pseudonim.
🔸Przysługują Ci nagrody z poprzedniego progu.

150 zł miesięcznie
Wybierz 150 zł
8 dostępnych miejsc
🔸 Za roczny patronat uzyskujesz wyłączność na tygodniowy pobyt w Małym Macondo (obowiązuje od lipca 2023), w czasie którego zorganizujemy Ci wieczór autorski i zadbamy o comiesięczną, profesjonalną promocję Twoich działań artystycznych.

🔸Podczas comiesięcznych wydarzeń organizowanych przez Dom Pracy Twórczej Macondo, poczęstujemy cię kawą, herbatą i kruchą przekąską.
Wyślemy Ci również indywidualne zaproszenie na koncert, wernisaż, spotkanie autorskie, warsztaty, wykład lub prelekcję.
🔸Raz w miesiącu, podczas wydarzeń, będzie przysługiwał Ci nocleg w DPD Macondo.

🔸Wpiszemy Cię na listę Naszych Honorowych Patronów na stronie internetowej.

🔸Otrzymasz newsletter z niepublikowanymi relacjami i wyjątkowymi fotografiami Twórców, których gościliśmy.

🔸Raz w miesiącu znajdziesz się na liście patronów Domu Pracy Twórczej, którą opublikujemy na stronie internetowej i fanpage Macondo na Facebook'u, w ramach wdzięczności za okazane wsparcie dla szeroko rozumianej kultury.


Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Macondo - Dom Pracy Twórczej w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Dom Pracy Twórczej Macondo to projekt mający na celu utrzymanie miejsca noclegowego dla artystów, w szczególności dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji; organizowanie wieczorów autorskich, koncertów, wernisaży, warsztatów, prelekcji, wykładów oraz promocja twórców i ich dzieł.

Do Miedźna przyjeżdżają artyści z całego kraju. Wszystko za sprawą małżeństwa Dudków z Chorzowa, które w tej niewielkiej wsi w powiecie kłobuckim kupiło stary dom z ogrodem i w kilka miesięcy przekształciło go w Dom Pracy Twórczej Macondo. Od roku jest on nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady w Chorzowie organizują Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które co roku odwiedzane jest przez ponad 250 autorów. Teraz za ich sprawą twórcy z całej Polski przyjeżdżają także do małego, urokliwego domu w Miedźnie.

fot. Paweł Dąbrowski

W niewielkiej wsi pod Kłobuckiem powstało  Macondo Dom Pracy Twórczej, w którym odbywają się spotkania z twórcami, projekcje filmów, wystawy, warsztaty, a także koncerty. To pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.

W styczniu 2021 rokuw szczycie pandemii, kupiliśmy w Miedźnie kawałek ziemi z kilkoma niewielkimi nieruchomościami.  Największy dom wymagał pracy, a mniejszy kapitalnego remontu. Mieliśmy jednak jasny cel. Zależało nam na stworzeniu azylu twórczego blisko natury, miejsca, które tętnić będzie życiem kulturalnym – mówi Barbara Janas-Dudek, współtwórczyni Macondo.

 – Prace trwały praktycznie non stop, dzień i noc. Musieliśmy wymienić instalację, podłogę, drzwi, ale także całkowicie zaadaptować duży dom i to przy skromnym budżecie. Pomogli jednak artyści, którym spodobała się idea miejsca. Wiele mebli sami stworzyliśmy, część dostaliśmy i odnowiliśmy. Kiedy jednak ma się pasję do czegoś, sił twórczych nie brakuje – mówi Janas-Dudek.

Tych nie zabrakło, bo 5 miesięcy od zakupu działki w Miedźnie Dom Pracy Twórczej Macondo był prawie ukończony i powoli zaczął tętnić życiem artystycznym.

 

Mimo iż prace wciąż trwają, artyści już pukają do Macondo. – Lista chętnych, aby tu przyjechać, robi się coraz dłuższa. Jednak bez dodatkowego wsparcia nie będziemy w stanie unieść finansowo kosztów zakwaterowania i wyżywienia naszych wspaniałych gości, a plany mamy długofalowe i dalekosiężne.

Dom Pracy Twórczej to również schronienie dla uchodźców z Ukrainy. Po ich usamodzielnieniu, Małe Macondo, czyli wyremontowany mniejszy domek, będzie, jak zakładano, miejscem pracy artystów, swoistą, ekologiczną pracownią agroturystyczną, blisko natury. Tutaj, każdy z nich, z dala od zgiełku miasta, będzie mógł realizować swoje twórcze projekty. Już jest to miejsce spotkań i integracji twórców nie tylko z regionu, ale z całej Polski i Europy – mówi Barbara Janas-Dudek.

Dudkowie chcą swoim projektem przywrócić ideę domów pracy twórczej, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów. – Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem – to twórcy, którzy często gościli w Domach Pracy Twórczej, w tym w tak kultowych miejscach, jak Willa „Astoria” w Zakopanem. Do Macondo chcemy przenieść ten klimat, sprawić, że idea domów znów wróci i stanie się ważnym elementem życia kulturalnego w Polsce – dodaje B. Dudek.

W Domu Pracy Twórczej Macondo można dokonać zakupu niszowych książek, których z pewnością nie znajdziecie w sieciowych księgarniach.  Kiermasz “10 zł dla kultury” organizowany jest w każdy weekend.

Dlaczego Patronite?

Założyciele, Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek, zbierają środki, by Dom Pracy Twórczej Macondo, z bazą noclegową, mógł spełniać swoją misję. 
Bez wsparcia finansowego gospodarze DPT nie będą w stanie zapewniać podstawowych potrzeb artystów i pasjonatów sztuki: noclegu, warunków sanitarnych i poczęstunku, a także sfinansować zakup  sprzętów niezbędnych podczas spotkań i prezentacji, takich jak: rzutnik, ekran, nagłośnienie, termosy, pościel, ręczniki i wiele innych. 

Serdecznie zachęcamy do wsparcia!

Prace nad Macondo można podglądać na Facebooku: https://www.facebook.com/taraspoetyckidudek/

Cele Autora

Działalność Domu Pracy Twórczej Macondo
  • 3 500 zł miesięcznie
  • 3 075 zł brakuje
12%
Przywrócenie idei domów pracy twórczej, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów.

Organizacja wydarzeń kulturalnych. Utrzymanie bazy noclegowej i twórczej dla artystów. Zakup podstawowych sprzętów do realizacji działań, takich jak sztalugi, wyposażenie sceniczne, ale także ręczniki, pościel, środki czystości.

Chcemy oddać nasze serca i zapał temu miejscu, a w konsekwencji tym wszystkim wielobarwnym statkom, które u nas zacumują - ludziom sztuki, literatury, muzyki i teatru, a także wszystkim tym, którzy zechcą uczestniczyć w naszych comiesięcznych spotkaniach.

Razem z Wami możemy zrobić bardzo wiele dla kultury, dla niszowych twórców i ich dzieł. Pokazać światu autorów funkcjonujących poza głównym nurtem, a może nawet pomóc im wypłynąć na szersze wody. Integrując środowiska twórcze, budować nową jakość i dzielić się nią z Wami.

Dziękujemy za każde wsparcie, złotówką, obecnością i dobrym, budującym słowem. Możemy zrobić to razem!

Bez Was nasza działalność będzie mocno ograniczona, bo o rezygnacji nie ma mowy!

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Macondo - Dom Pracy Twórczej już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Dominika Lk
Dominika Lk
25 zł
Rafał Różewicz
Rafał Różewicz
25 zł
Anonimowy patron
25 zł
Agnieszka Morcinietz
Agnieszka Morcinietz
150 zł
Anna Nawrocka
Anna Nawrocka
150 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.