Macondo - Dom Pracy Twórczej

W Patronite od 24.07.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 851

Liczba Patronów: 1422

Zostań Patronem
Kup na prezent
8 patronów
560 miesięcznie
3 860 łącznie
Dom Pracy Twórczej Macondo to projekt mający na celu utrzymanie miejsca noclegowego dla artystów, w szczególności dla tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji; organizowanie wieczorów autorskich, koncertów, wernisaży, warsztatów, prelekcji, wykładów oraz promocja twórców i ich dzieł.

O Autorze

Do Miedźna przyjeżdżają artyści z całego kraju. Wszystko za sprawą małżeństwa Dudków z Chorzowa, które w tej niewielkiej wsi w powiecie kłobuckim kupiło stary dom z ogrodem i w kilka miesięcy przekształciło go w Dom Pracy Twórczej Macondo. Od roku jest on nie tylko miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych, ale przede wszystkim azylem dla twórców z całej Polski, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek od ponad dekady w Chorzowie organizują Port Poetycki, jedno z największych wydarzeń literackich w Polsce, które co roku odwiedzane jest przez ponad 250 autorów. Teraz za ich sprawą twórcy z całej Polski przyjeżdżają także do małego, urokliwego domu w Miedźnie.

fot. Paweł Dąbrowski

W niewielkiej wsi pod Kłobuckiem powstało  Macondo Dom Pracy Twórczej, w którym odbywają się spotkania z twórcami, projekcje filmów, wystawy, warsztaty, a także koncerty. To pierwsze tego typu miejsce w tej części regionu.

W styczniu 2021 rokuw szczycie pandemii, kupiliśmy w Miedźnie kawałek ziemi z kilkoma niewielkimi nieruchomościami.  Największy dom wymagał pracy, a mniejszy kapitalnego remontu. Mieliśmy jednak jasny cel. Zależało nam na stworzeniu azylu twórczego blisko natury, miejsca, które tętnić będzie życiem kulturalnym – mówi Barbara Janas-Dudek, współtwórczyni Macondo.

 – Prace trwały praktycznie non stop, dzień i noc. Musieliśmy wymienić instalację, podłogę, drzwi, ale także całkowicie zaadaptować duży dom i to przy skromnym budżecie. Pomogli jednak artyści, którym spodobała się idea miejsca. Wiele mebli sami stworzyliśmy, część dostaliśmy i odnowiliśmy. Kiedy jednak ma się pasję do czegoś, sił twórczych nie brakuje – mówi Janas-Dudek.

Tych nie zabrakło, bo 5 miesięcy od zakupu działki w Miedźnie Dom Pracy Twórczej Macondo był prawie ukończony i powoli zaczął tętnić życiem artystycznym.

 

Mimo iż prace wciąż trwają, artyści już pukają do Macondo. – Lista chętnych, aby tu przyjechać, robi się coraz dłuższa. Jednak bez dodatkowego wsparcia nie będziemy w stanie unieść finansowo kosztów zakwaterowania i wyżywienia naszych wspaniałych gości, a plany mamy długofalowe i dalekosiężne.

Dom Pracy Twórczej to również schronienie dla uchodźców z Ukrainy. Po ich usamodzielnieniu, Małe Macondo, czyli wyremontowany mniejszy domek, będzie, jak zakładano, miejscem pracy artystów, swoistą, ekologiczną pracownią agroturystyczną, blisko natury. Tutaj, każdy z nich, z dala od zgiełku miasta, będzie mógł realizować swoje twórcze projekty. Już jest to miejsce spotkań i integracji twórców nie tylko z regionu, ale z całej Polski i Europy – mówi Barbara Janas-Dudek.

Dudkowie chcą swoim projektem przywrócić ideę domów pracy twórczej, które przed dekadami, były ważnymi ośrodkami integracji artystów. – Julian Tuwim, Wisława Szymborska, Marek Hłasko, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem – to twórcy, którzy często gościli w Domach Pracy Twórczej, w tym w tak kultowych miejscach, jak Willa „Astoria” w Zakopanem. Do Macondo chcemy przenieść ten klimat, sprawić, że idea domów znów wróci i stanie się ważnym elementem życia kulturalnego w Polsce – dodaje B. Dudek.

W Domu Pracy Twórczej Macondo można dokonać zakupu niszowych książek, których z pewnością nie znajdziecie w sieciowych księgarniach.  Kiermasz “10 zł dla kultury” organizowany jest w każdy weekend.

Dlaczego Patronite?

Założyciele, Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek, zbierają środki, by Dom Pracy Twórczej Macondo, z bazą noclegową, mógł spełniać swoją misję. 
Bez wsparcia finansowego gospodarze DPT nie będą w stanie zapewniać podstawowych potrzeb artystów i pasjonatów sztuki: noclegu, warunków sanitarnych i poczęstunku, a także sfinansować zakup  sprzętów niezbędnych podczas spotkań i prezentacji, takich jak: rzutnik, ekran, nagłośnienie, termosy, pościel, ręczniki i wiele innych. 

Serdecznie zachęcamy do wsparcia!

Prace nad Macondo można podglądać na Facebooku: https://www.facebook.com/taraspoetyckidudek/


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
ANNA LUBERDA-KOWAL
ANNA LUBERDA-KOWAL
Próg: 25 zł
Agnieszka Morcinietz
Agnieszka Morcinietz
Próg: 150 zł
Anna Nawrocka
Anna Nawrocka
Próg: 150 zł
Dominika Lk
Dominika Lk
Próg: 25 zł
Rafał Różewicz
Rafał Różewicz
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 25 zł