Nocny Marek

W Patronite od 09.05.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 796

Liczba Patronów: 673

Zostań Patronem
Kup na prezent
26 patronów
605 miesięcznie
6 010 łącznie
Popularyzuję w przystępny mam nadzieję sposób moją życiową pasję i zawód - astronomię. Nie boje się nowych wyzwań i pokazywania Wam kosmosu jak mało kto. Spędzam większość swojego wolnego czasu na rozwijaniu pasji i dzieleniu się nią z Wami. Razem odkrywamy Wszechświat na nowo.

O Autorze

Popularyzuję astronomię i wiedzę o Wszechświecie. Z wykształcenia jestem astrofizykiem komputerowym i pracuję jako główny specjalista w Planetarium Wenus. Tam na co dzień opowiadam ludziom o kosmosie i przygotowuję pokazy planetaryjne.

Moje zamiłowanie nocnym niebem rozpoczęło się w 1996 roku kiedy to zobaczyłem na ciemnym wiejskim niebie błysk wśród gwiazd. Postanowiłem dowiedzieć się co by to mogło być. Zacząłem czytać o zjawiskach astronomicznych i zgłębiać wiedzę o gwieździstym niebie. Wycinałem wszelkie artykuły z gazet i czasopism. Oglądałem wszelkie programy astronomiczne w tv. Coraz więcej kupowałem i czytałem książek o astronomii.

Moja kochana mama zaczęła mi pożyczać lornetkę, a potem dostałem własnoręcznie zrobiony przez mojego brata niewielki teleskop. Widok po raz pierwszy Saturna przez teleskop na zawsze zapadł mi w pamięci. Całkowicie owładnęła mnie ta pasja.

Gdy przyszedł czas wyboru studiów postanowiłem zaryzykować i pójść na kierunek astrofizyka komputerowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Mimo, że z natury jestem humanistą to postanowiłem zgłębiać astronomię od strony akademickiej. Nie było łatwo. Jednak zostałem magistrem :).

Życie toczyło się różnie i pracowałem w różnych zawodach. Wreszcie nadarzyła się szansa pracy związanej z moją pasją. W Zielonej Górze otwierali Centrum Nauki Keplera z Planetarium Wenus. Od 2016 roku tam pracuję i spełniam się jako popularyzator astronomii.  

W 2021 postanowiłem dzielić się swoją pasją z całym światem na YouTube na kanale "Nocny Marek". Tam pokazuję kosmos i opowiadam o nim. Jest to też oaza w bezkresnym oceanie banalności, głupoty i kłamstwa, których jest wiele w internecie. Chcę dawać każdemu możliwość oderwania się od szarej codzienności i odnalezienia wspaniałej pasji.

Nie mam wątpliwości, że spotkania na żywo z Wami czy to przez internet podczas transmisji z obserwacji czy to w przyszłości na zlotach albo w szkołach czy domach kultury to najważniejsze co chcę robić razem z Wami. Wiem, że jestem dobry w opowiadaniu o kosmosie. Słychać to podczas pokazów w Planetarium oraz podczas naszych spotkań na kanale Nocny Marek. Wiem to bo wielokrotnie mi o tym mówiliście. Dziękuję! Dlatego nie chcę działać tylko lokalnie lecz w całym naszym kraju. Planuję spotkania w najciemniejszych miejscach w Polsce z Wami oglądając razem kosmos przez nasze wspaniałe teleskopy. Planuję prelekcje popularnonaukowe w Waszych miejscowościach dla waszych rodzin i sąsiadów. Misja jest jasna - szeroka popularyzacja wiedzy o Wszechświecie i wskazywanie najpiękniejszej pasji.

Prowadzę różne serie ale tą najważniejszą stała się seria "AstroObserwacja"

Razem oglądamy kosmos "na żywo" podczas przekazywania obrazu prosto z mojego teleskopu.

Ważną częścią Kanału jest seria "AstroRelacja" w której w bardziej skondensowany i widowiskowy sposób pokazuję moje obserwacje.

Relacjonuję moje obserwacje kosmosu poza domem.

 

Często podejmuję wyjazdy daleko poza dom aby pokazać moim widzom zjawiska rzadkie i ulotne. Takimi zjawiskami, są na przykład tranzyty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca czy Księżyca.

Pokazuję widzom rzadkie zjawiska i wydarzenia odbywające się na niebie.

Kanał się rozwija i wprowadzam różne formy wyróżniające moją działalność od innych tego typu. Nie boje się eksperymentować i sięgać tam gdzie wzrok nie sięga. Planów na przyszłość mam wiele. Znacznie łatwiej będzie mi je zrealizować dzięki realnej pomocy patronów.

Dla Patronów wspierających mnie na progu 50 zł (zobacz progi) przewidziałem m.in piękne pamiątki w postaci map nocnego nieba, które robi moja żona. Sprawdź szczegóły na Jej stronie: https://mkpracownia.pl/oferta/obraz-nieba/

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Wojciech Fira
Wojciech Fira
Próg: 10 zł
K K
K K
Próg: 20 zł
AstroMiasto
AstroMiasto
Próg: 20 zł
Sandarion
Sandarion
Próg: 20 zł
Arcturus
Arcturus
Próg: 30 zł
HumanS
HumanS
Próg: 10 zł