Avatar użytkownika

Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury

2
patronów
20 
miesięcznie
1 080 
łącznie
2
patronów
20 zł 1 080 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dzięki Twojemu comiesięcznemu wsparciu będziemy mogli choć odrobinkę pchnąć projekt do przodu. Wdzięczni jesteśmy Ci za dzielenie się z nami swoją obfitością! Dołączysz do naszej zamkniętej grupy Patronów, gdzie będziemy dzielić się wszelkimi nowinkami, publikacjami, filmami. Wszystko w jednym miejscu!
20 zł miesięcznie
Czuję wdzięczność za Twoje zaangażowanie i za to, że dodajesz nam wiatru w żagle! Wspierając nas tą kwotą otrzymasz publiczne podziękowania na stronie Ogrody Permakultury na FB! Dodatkowo zaprosimy Cię do grupy Patronów, gdzie będziemy dzielić się nowinkami, planami, działaniami w naszym Centrum!
30 zł miesięcznie
Ofiarujemy Ci zdjęcie naszego ogrodu z wpisem okolicznościowym w pliku. No i oczywiście dołączysz do zamkniętej grupy Patronów. Dziękujemy za Twoje zaangażowanie!
50 zł miesięcznie
Zaprosimy Cię na specjalny zjazd Patronów do nas, oprowadzimy po miejscu i opowiemy o zrealizowanych projektach, planach i wizjach na przyszłość, wręczymy drobny upominek. Plus nagrody z niższych progów. Dziękujemy Ci bardzo, że chcesz być z nami!
70 zł miesięcznie
Obdarowując nas, my obdarowujemy też Ciebie! Otrzymasz od nas 3 upominki "niespodziewajki" z naszych produktów oraz nagrody z niższych progów. Moc wdzięczności!
100 zł miesięcznie
Dzięki wsparciu tą kwotą, trafi do Ciebie nasza książka pt.: "Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi" wraz z dedykacją lub życzeniami dla bliskiej osoby! Dodatkowo, jeśli zechcesz Twoje nazwisko może się znaleźć na "cegiełce" z hempcrete, czyli betonu konopnego, z którego będziemy budować specjalną ściankę upamiętniającą naszych darczyńców. Plus oczywiście nagrody z niższych progów! Dziękujemy bardzo za Twoje wsparcie!
300 zł miesięcznie
Wdzięczność! Wdzięczność! Wdzięczność! Dostaniesz od nas zestaw nasion lub/i sadzonek wybranych przez siebie roślin lub jeśli nie masz ogrodu, prześlemy Ci paczkę naszych produktów. Plus nagrody z niższych progów.
500 zł miesięcznie
W zamian zaprosimy Cię do nas na weekend lub na wybrane przez Ciebie warsztaty, które będziemy organizować, oraz otrzymasz "w pierwszym rzucie" wysyłkę opracowanych przez nas materiałów dotyczących nasion! Nagrody z niższych progów też są zapewnione! Dziękujemy za Twoje zainteresowanie, otwartość i hojność!
1000 zł miesięcznie
Wspierając nas tą kwotą gwarantujesz sobie i osobie towarzyszącej, zawsze i wszędzie miejsce na organizowanych przez nas wydarzeniach, festiwalach, spotkaniach, warsztatach, konferencjach w Pl. Cieszymy się na spotkanie z Wami! Ślemy Wielkie podziękowania! Dodatkowo Twoje nazwisko może znaleźć się na materiałach filmowych lub w publikacjach papierowych jeśli zechcesz! Nagrody z niższych progów też do Ciebie trafią!
3000 zł miesięcznie
Jeśli obdarujesz nas co miesiąc taką kwotą, pomożemy Ci projektowo lub poprzez konsultacje w tworzeniu w zgodzie z naturą Twojego "Raju na ziemi". Dodatkowo raz w roku możemy Cię odwiedzić i wspomóc radą. Nagrody z niższych progów są także jak najbardziej dla Ciebie! Cieszymy się, że jesteś z nami i przesyłamy ogromną wdzęczność!
5000 zł miesięcznie
Okazanie tak wielkiej hojności, nie oddadzą w pełni tego co czuję! Z przyjemnością zaprosimy Cię do grona naszej ekipiy filmowej w wyprawie do ciekawych miejsc w Polsce, Europie lub na świecie. Staniesz się współtwórcą tego filmu! Nagrody z niższych progów masz również zagwarantowane!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

"Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie", Ghandi. Zamieniamy te słowa w czyn! Pomożesz nam? Budujemy wizję świata w harmonii z naturą. Dajemy przykład żyjąc poza Matrixem. Permakultura, niezależność, życie w zdrowiu, podążanie za marzeniami, są naszą wielką pasją, którą chcemy się dzielić!

Marzenia i cele:


- Czujemy ogromną pasję i potrzebę, żeby się rozwijać, by dobro, które dajemy innym mogło się swobodniej nieść do szerszego grona ludzi i dalej inspirować do pozytywnych zmian w życiu.


- Pragniemy tworzyć Centrum Edukacyjne Ogrody Permakultury na nowej, wspaniałej ziemi z otwartą głową i kreatywnością jako projekt społeczny, by więcej osób mogło tutaj żyć, nas odwiedzać, uczestniczyć w realizacji, smakować i doświadczać różnych form aktywności, wyjeżdżać z głową pełną marzeń i energią do działania na własnym polu! Chcemy tu nie tylko edukować, inspirować, ale także dać odetchnąć ludziom od cywilizacji i gonitwy, pomóc nabrać sił i zregenerować się,  wesprzeć ich w odejściu od Matrixa.


- Chcemy dawać przykład, że można, a nawet trzeba zacząć już teraz żyć tym, co w duszy gra, by przekładać marzenia na realizacje, i pasje łączyć z pracą!


- Budować z naturalnych materiałów typu glina, słoma, drewno, konopie organiczne formy architektoniczne, czyli żyć w zdrowym otoczeniu, dbając o swoje zdrowie i jednocześnie o matkę naturę!


- Pracować w ogromnym, bioróżnorodnym, permakulturowym ogrodzie, który będzie mógł wykarmić wiele istnień, który stanie się także inspiracją i natchnieniem do działania dla innych, ale także ukojeniem.


- Pragniemy dzielić się medialnie wszystkim, co tutaj robimy i udoskonalać nasze kanały informacyjne.


- Chcemy umożliwić ludziom sprawdzenie się w wiejskich i prostych realiach, gdzie najważniejsze są dobre relacje, współpraca i nasze praktyczne umiejętności manualne.

Ogrody permakultury

Co zrobiliśmy do tej pory?


Przez ponad 20 lat prowadziliśmy modelowe gospodarstwo permakulturowe z instalacjami energii odnawialnej, organiczną, naturalną architekturą, różnymi  ciekawymi instalacjami i rozwiązaniami, ogromnym ogrodem ziołowo - warzywnym i leśnym ogrodem.


Zainicjowaliśmy i organizowaliśmy Festiwal KooPermatywy


Dzielimy się wiedzą poprzez prowadzenie warsztatów, prezentacji, wykładów, branie czynnego udziału w konferencjach w Pl i w Europie związanych z tematyką permakultury i ekowiosek, a także realizowanie wspólnych projektów w międzynarodowym gronie.


Opublikowaliśmy pierwszą autorską książkę dotyczącą permakultury pt.: "Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi" w języku polskim (zobacz fragment książki).


Opracowaliśmy i robiliśmy tłumaczenia materiałów z języka angielskiego, np. książkę Masanobu Fukuoki pt.: Rewolucja źdźbła słomy", która ukazała się na naszym rynku.


Odwiedziły nas setki gości i wolontariuszy z Pl i ze świata zainteresowanych tematem naturalnego budownictwa, ogrodnictwa, samowystarczalności, ekowiosek, dążenia do większej niezależności, energiami odnawialnymi, naturalnym ziołolecznictwem, kosmetyką, itd.


Zaangażowani jesteśmy we współpracę z Europejską Siecią Wiosek Ekologicznych G.E.N. oraz Nadbałtycką Sieć Wiosek Ekologicznych B.E.N., a także działamy w Polsce na rzecz utworzenia naszej krajowej sieci.


Prowadzimy najdłużej istniejącą stronę internetową w języku polskim dotyczącą permakultury (http://permakultura.com.pl/), a także stronę na FB (https://www.facebook.com/OgrodyPermakultury/), oraz nagrywamy filmy na kanał YT (https://www.youtube.com/user/permakulturacompl), a ostatnio także udzielamy się na Instagramie (https://www.instagram.com/ogrodypermakultury/)


Pisaliśmy artykuły lub występowaliśmy w mediach głównego nurtu.


 
Więcej o nas:


Tworzone przez nas Centrum Edukacyjne Ogrody Permakultury oscylujące w kierunku ekoosady znajduje się na Lubelszczyźnie, 35km na północ od Lublina w okolicy Lasów Kozłowieckich i jezior Firlej, Kunów.
Po 20 latach doświadczeń we wcześniejszym siedlisku permakulturowym (Pryszczowa Góra) przenieśliśmy się w 2017r do pięknego 10ha siedliska. Mamy w planach otwarcie tego miejsca na jeszcze więcej gości i wolontariuszy.


Plany i wizje
Obecnie mieszkamy w tradycyjnym drewnianym domu, ale w planach mamy rozbudowę siedliska dla gości i mieszkańców w naturalnych, zdrowych technologiach o organicznych kształtach, powiększanie naturalnego ogrodu i realizację ogrodu leśnego. Dążymy do stworzenia społeczności i wypracowania nowych narzędzi komunikacji i zarządzania. Planujemy także budowę szklarni, walipini, domków na drzewach, domu wspólnotowego i warsztatowego, sauny, naturalnego stawu kąpielowego, więcej toalet kompostowych, prysznicy solarnych i innych instalacji bazujących na pasywnych źródłach energii, dążąc do zamkniętych obiegów energii.


Projekty i realizacje
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy przekształcanie 80 ar pola w ogród permakultury, gdzie ziemia na całym obszarze będzie zaścielona materią organiczną i prowadzona bez orki, korzystając z wcześniejszych doświadczeń prowadzenia ogrodu, w którym ziemia przez ponad 20 lat nie była przekopywana. W planach mamy także zaprojektowanie i nasadzenie leśnego ogrodu na obszarze około 80arów. Planowane są obecnie polikulturowe systemy nastawione na jak największą bioróżnorodność, przy jednoczesnej dużej obfitości i wydajności plonów. Współpracujemy w tym temacie z IUNG z Puław.
W 2018 roku zbudowaliśmy między innymi kopułę budzącą świadomość z żywej wierzby z Jackiem Gądkiem, piec chlebowy, akumulacyjny i piec rakietowy z ławą grzewczą z Ryszardem Buczkiem, budę dla psa w pełni z materiałów recyklingowych z palet, słomy i gliny przy udziale wolontariuszy i praktykantów z zagranicy. Cały czas dokonujemy remontów i ulepszeń rożnych części zabudowań. Wciąż czyścimy teren po poprzednich właścicielach!
Ogród wygląda już cudnie i powiększa się zgodnie z planem! Obecnie jest już 2 razy większy, niż w poprzednim miejscu! Dziękuję Wszystkim bardzo serdecznie za wpaniale i produktywnie wspólnie spędzony sezon 2018!


Ludzie czy maszyny?
W permakulturze planując działalność na większą skalę stajemy zawsze przed pytaniem: maszyny czy ludzie? My stawiamy na ludzi, eksperymentowanie i używanie inteligentnych i bardzo praktycznych rozwiązań, by zminimalizować pracę i nakłady.
Życie bliżej natury
Bardzo ważną rzeczą dla nas jest zbieranie i pozyskiwanie własnych nasion, uprawa znanych i mniej znanych ziół i tak zwanych super food, przetwarzanie plonów, robienie własnych kosmetyków, wyciągów, naturalne leczenie, zdrowy styl życia, organiczna architektura i pasywne energie, upraszczanie życia, praca w zgodzie z naturą. Od lat prowadzimy swój bank nasion.


Nasza dieta i uprawiane rośliny
Nasza dieta (wegetarianizm, prawie weganizm) w większości opiera się na lokalnych produktach jest bardzo różnorodna. Wprowadzamy do upraw bardzo dużo różnych ziół, ciekawych owoców, wiele odmian warzyw znanych i mniej znanych czy popularnych, ale szczególnie interesuje nas uprawa roślin sałatkowych: sałat, jarmuży, musztardowców, tatsoi, mizuny, itp.


Cel naszej aktywności
Celem naszej aktywności jest propagowanie permakultury, większej niezależności, zdrowego stylu życia, naturalnych, praktycznych metod uprawy ziemi, zdrowego budownictwa, wegetarianizmu, etycznego, płynącego z serca stosunku do Natury, otaczających nas zwierząt i ludzi.


Co to jest permakultura?
Permakultura jako „permanentna kultura” skierowana jest na powrót do współpracy z Naturą w celu stworzenia zdrowych, prosperujących ekosystemów oraz zachowania bioróżnorodności. Dąży do optymalnej samowystarczalności, a także wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, środowisko oraz ludzi. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy permakulturowej. Pragniemy podzielić się tą wiedzą, naszym wieloletnim doświadczeniem i entuzjazmem, by więcej „rajskich”, zdrowych ogrodów i gospodarstw pojawiało się na mapie Polski.


Budownictwo naturalne i energie odnawialne
Propagujemy również metody taniego budownictwa ze zdrowych materiałów (np. drewno, bloczki słomiane, glina, konopie, ziemia i inne) oraz stosowanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii. Można już u nas zobaczyć przykłady takich budowli i alternatywnych instalacji.


Wydarzenia
Co roku organizujemy wiele wydarzeń związanych z permakulturą i ekowioskami: warsztaty, spotkania, festiwale, przyjmujemy na wolontariat, zapraszamy również do siebie na aktywny odpoczynek, relaks, naukę, by podpatrzeć proste rozwiązania technologiczne, by móc swą pełnią odczuć miejsce, ideę, porozmawiać o zdrowiu, zobaczyć jak się żyje i pracuje w dążącym do samowystarczalności permakulturowym siedlisku.

Film promocyjny Festiwalu KooPermatywy:


Współpraca
Współpracujemy między innymi z IUNG z Puław, Wegeguru z Warszawy, GEN Europe, BEN (Baltic Ecovillage Network), z kilkoma narodowymi sieciami permakultury Europ, oraz NGO'sami w Pl, Kooperatywa LAS.

Filmy z wywiadów, konferencji, wypraw:

 

Cele Autora

Perma ogród rośnie!
  • 4 000 zł miesięcznie
  • 3 980 zł brakuje
0%
Niesamowite jak pięknie się rozrasta nasz ogród, który jest odwiedzany przez setki ludzi każdego roku! Korzystamy z niego my, nasi goście, wolontariusze, praktykanci i internauci!
Ogród pełni wiele funkcji, między innymi edukacyjną!
Chcemy wprowadzić szereg nowatorskich rozwiązań w uprawie naturalnego ogrodu bez przekopywania!
Pragniemy przyczynić się do wzrostu zainteresowania tymi metodami i technikami dając ,,żywy przykład funkcjonującego, bioróżnorodnego, zdrowego produktywnego ogrodu bez dodatku chemicznych nawozów i innych trucizn.
W planach mamy objęcie prawie 1 ha pod permakulturowe uprawy w polikulturze. To spore wyzwanie!

Co konkretnie wspierasz?

Do uprawy tak wielkiego ogrodu bez orania czy przekopywania ziemi niezbędne są ręczne i mechaniczne narzędzia low tech, napędzane ludzkimi mięśniami, a nie ropą , odpowiednia infrastruktura, czy choćby środki na drobne wydatki związane z ogrodem!
W pierwszej kolejności chcielibyśmy zakupić mocną rębarkę, by samemu robić zrębki na ściółkę.
Chcielibyśmy postawić oranżerię, szklarnię, walipini, by móc startować z sadzonkami jak najwcześniej i uprawiać rośliny przez cały rok!
Byłoby wspaniale móc zakupić np. sadzarkę na kółkach, która przyspieszy o lata świetlne prace związane z sadzeniem roślin!
W planach mamy też większą hodowlę niestrudzonych pracowników ziemi, dżdżownic kalifornijskich, w specjalnie zaprojektowanych i zoptymalizowanych pojemnikach. Chcemy dla nich zbudować specjalne, ciepłe miejsce.
Dzięki Twojemu wsparciu mamy szansę szybciej rozwinąć bioróżnorodny dywan z roślin jadalnych na gołym polu. Objąć je opieką, budować glebę i przywrócić regeneracyjne procesy. Pozwolić działać naturze na większym obszarze!

Publikacje i materiały audiowizualne
  • 6 000 zł miesięcznie
  • 5 980 zł brakuje
0%
Od dawna chodzi nam po głowie napisanie kolejnej książki. Tym razem dotyczyć będzie tematu nasion. Chcemy napisać podręcznik o tym jak zbierać nasiona. Do tej publikacji pragniemy dołączyć karty z podstawowymi informacjami na temat zbierania nasion z wybranych gatunków roślin. Tak cenna wiedza przyda się wielu ludziom, nie tylko tym, którzy zaczynają żyć bliżej natury. Kwestia nasion to sprawa jedna z najważniejszych w obecnych czasach!
Budzimy świadomość, dajemy wiedzę i narzędzia!
Gdy osiągniemy pułap 6000zł/mc siadamy do pisania książki!
Gdy osiągniemy pułap 4000zł/mc zaczniemy tworzyć filmy instruktażowe dotyczące zbierania nasion.
Gdy osiągniemy pułap 3000zł/mc zaczynamy tworzyć karty!
Gdy osiągniemy pułap 1000zł/mc zaczniemy opisywać jak zbierać nasiona z poszczególnych gatunków roślin w artykułach.

Mamy w planach również kolejne publikacje tematyczne!

Co konkretnie wspierasz?

Opracowanie materiałów i pisanie tekstów, montaż, grafikę, redakcję, tłumaczenia, korekty, skład i druk, wyposażenie, materiały plastyczne, oprogramowanie, i inne.

Dzięki Waszemu wsparciu wszystkie te materiały będą dostępne bez opłat, a więc szeroko dostępne, do obejrzenia/przeczytania, do ściągnięcia, wysyłane pocztą, dostępne u nas na miejscu i w kilku innych miejscach zaprzyjaźnionych w PL.

Mamy doświadczenie i trochę zebranej przez lata wiedzy, żeby móc podzielić się tym z Wami. Kilka lat temu opublikowaliśmy pierwszą autorska książkę o permakulturze pt.: "Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi". Pragniemy kontynuować pracę również na tym polu i dzięki Wam dzielić się zgromadzonym doświadczeniem!
Więcej filmów z kultowych miejsc na świecie
  • 14 000 zł miesięcznie
  • 13 980 zł brakuje
0%
Planujemy wyprawy do ciekawych miejsc alternatywnych, związanych z permakulturą, ruchem ekowiosek. Okiem znawcy tematu pragniemy pokazywać Wam te miejsca, robić wywiady, podpatrywać ciekawe rozwiązania, instalacje, inspirować się tym, jak funkcjonują i jak rozwiązują pojawiające się problemy.
Pragniemy odwiedzić między innymi Krameterhof Seppa Holzera w Austrii, Ridgedale Richarda Perkinsa w Szwecji, Tamerę w Portugalii, Damanhur we Włoszech, Crystal Waters w Australii, Bullock's Permaculture Homestead w USA, Auroville w Indiach, Melliodora Holmgrena w Autralii, Findhorn w Szkocji, Schweibenalp w Szwajcarii, i inne.
Chcemy również dzięki Waszemu wsparciu uczestniczyć w międzynarodowych konferencjach, byśmy mogli dzielić się na bieżąco z tym, co dzieje się w świecie alternatywnych projektów, u ludzi tworzących nowe prądy i permanentną kulturę, związanych z naturalnym budownictwem, permakulturą, ekowioskami.
Planujemy również dzielić się z Wami obrazami filmowymi z interesujących miejsc, które odwiedzimy w Polsce.

Co dokładnie wspierasz?

Wydatki na transport i wyżywienie ekipy, tłumaczenia, korektę, montaż i grafikę, zakup profesjonalnego sprzętu, rozwijanie kanału na YT, zatrudnienie pracowników do pomocy, oprogramowanie do grafiki i montażu (wszystko robimy na legalu), utrzymanie strony internetowej i na FB, przygotowanie pomieszczenia do pracy, materiały plastyczne i inne.
Łączenie pasji z pracą, tworzenie Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury
  • 15 000 zł miesięcznie
  • 14 980 zł brakuje
0%
Osiągnięcie w całości tego pułapu pozwoli nam na:

- Wdrażanie inspirujących projektów, inwestycje, zakup niezbędnych materiałów, zapraszanie i zatrudnianie fachowców z wybranych dziedzin do realizacji naturalnego budownictwa i ogrodnictwa, energii odnawialnych, czy z innych dziedzin bliskich dążeniu do niezależności od systemu i wyjściu z Matrixa.
- Regularne tworzenie relacji filmowych lub publicystycznych z tego, co dzieje się u nas, jak się rozwijamy, jakie działania i akcje podejmujemy. Da Wam to obraz w jaki sposób przekształcamy stare gospodarstwo w Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury. Chcemy tworzyć więcej filmów instruktażowych i dokumentalnych.
- Zapraszanie ciekawych gości, praktyków, którzy podzielą się z nami swoją unikatową wiedzą, doświadczeniem czy umiejętnościami, zarówno z Polski, jak i z zagranicy - a my to wszystko sfilmujemy, by dalej dzielić się z Wami
- Pełnoetatowe zajmowanie się tworzeniem nowych treści dla naszych Obserwatorów na portalach społecznościowych i stronach, ulepszanie kanału YT.
- Zapewnienie sprawnego funkcjonowania Centrum i opłacenie pomocnika do koordynowania i organizowania działań na terenie.
- Częstsze udzielanie się publiczne, branie udziału w różnych ważnych spotkaniach, forach, festiwalach i konferencjach w Pl.
- Realizowanie akcji społecznych i marketingowych.
- Zapewnienie utrzymania dla osób wspierających rozwój i przebywających na terenie Centrum, tj. pomocników, wolontariuszy, zaproszonych gości.
- Opłacenie rachunków, kosztów podróży, podatków.
- Realizowanie wizji całości ze spokojną głową ;)

Tworzenie Edukacyjnego Centrum Ogrody Permakultury już od dawna nabierało mocy! Mamy ogromny zapał do spełnienia tego marzenia! Centrum Permakultury to projekt społeczny. Od lat zbierana wiedza, doświadczenie, umiejętności, odwiedzanie alternatywnych projektów i społeczności czy też wizyty u nas setek gości, inspirowały do stworzenia takiego miejsca w PL. Mamy nadzieję, że uda się to z Waszym wsparciem!

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Anonimowy patron
10 zł
Anonimowy patron
10 zł
Anonimowy patron
30 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.