Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyMarzenia i cele:
- Czujemy ogromną pasję i potrzebę, żeby się rozwijać, by dobro, które dajemy innym mogło się swobodniej nieść do szerszego grona ludzi i dalej inspirować do pozytywnych zmian w życiu.
- Pragniemy tworzyć Centrum Edukacyjne Ogrody Permakultury na nowej, wspaniałej ziemi z otwartą głową i kreatywnością jako projekt społeczny, by więcej osób mogło tutaj żyć, nas odwiedzać, uczestniczyć w realizacji, smakować i doświadczać różnych form aktywności, wyjeżdżać z głową pełną marzeń i energią do działania na własnym polu! Chcemy tu nie tylko edukować, inspirować, ale także dać odetchnąć ludziom od cywilizacji i gonitwy, pomóc nabrać sił i zregenerować się, wesprzeć ich w odejściu od Matrixa.
- Chcemy dawać przykład, że można, a nawet trzeba zacząć już teraz żyć tym, co w duszy gra, by przekładać marzenia na realizacje, i pasje łączyć z pracą!
- Budować z naturalnych materiałów typu glina, słoma, drewno, konopie organiczne formy architektoniczne, czyli żyć w zdrowym otoczeniu, dbając o swoje zdrowie i jednocześnie o matkę naturę!
- Pracować w ogromnym, bioróżnorodnym, permakulturowym ogrodzie, który będzie mógł wykarmić wiele istnień, który stanie się także inspiracją i natchnieniem do działania dla innych, ale także ukojeniem.
- Pragniemy dzielić się medialnie wszystkim, co tutaj robimy i udoskonalać nasze kanały informacyjne.
- Chcemy umożliwić ludziom sprawdzenie się w wiejskich i prostych realiach, gdzie najważniejsze są dobre relacje, współpraca i nasze praktyczne umiejętności manualne.
Co zrobiliśmy do tej pory?
Przez ponad 20 lat prowadziliśmy modelowe gospodarstwo permakulturowe z instalacjami energii odnawialnej, organiczną, naturalną architekturą, różnymi ciekawymi instalacjami i rozwiązaniami, ogromnym ogrodem ziołowo - warzywnym i leśnym ogrodem.
Zainicjowaliśmy i organizowaliśmy Festiwal KooPermatywy
Dzielimy się wiedzą poprzez prowadzenie warsztatów, prezentacji, wykładów, branie czynnego udziału w konferencjach w Pl i w Europie związanych z tematyką permakultury i ekowiosek, a także realizowanie wspólnych projektów w międzynarodowym gronie.
Opublikowaliśmy pierwszą autorską książkę dotyczącą permakultury pt.: "Ogrody Permakultury. Dotknąć Ziemi" w języku polskim (zobacz fragment książki).
Opracowaliśmy i robiliśmy tłumaczenia materiałów z języka angielskiego, np. książkę Masanobu Fukuoki pt.: Rewolucja źdźbła słomy", która ukazała się na naszym rynku.
Odwiedziły nas setki gości i wolontariuszy z Pl i ze świata zainteresowanych tematem naturalnego budownictwa, ogrodnictwa, samowystarczalności, ekowiosek, dążenia do większej niezależności, energiami odnawialnymi, naturalnym ziołolecznictwem, kosmetyką, itd.
Zaangażowani jesteśmy we współpracę z Europejską Siecią Wiosek Ekologicznych G.E.N. oraz Nadbałtycką Sieć Wiosek Ekologicznych B.E.N., a także działamy w Polsce na rzecz utworzenia naszej krajowej sieci.
Prowadzimy najdłużej istniejącą stronę internetową w języku polskim dotyczącą permakultury (http://permakultura.com.pl/), a także stronę na FB (https://www.facebook.com/OgrodyPermakultury/), oraz nagrywamy filmy na kanał YT (https://www.youtube.com/user/permakulturacompl), a ostatnio także udzielamy się na Instagramie (https://www.instagram.com/ogrodypermakultury/)
Pisaliśmy artykuły lub występowaliśmy w mediach głównego nurtu.
Więcej o nas:
Tworzone przez nas Centrum Edukacyjne Ogrody Permakultury oscylujące w kierunku ekoosady znajduje się na Lubelszczyźnie, 35km na północ od Lublina w okolicy Lasów Kozłowieckich i jezior Firlej, Kunów.
Po 20 latach doświadczeń we wcześniejszym siedlisku permakulturowym (Pryszczowa Góra) przenieśliśmy się w 2017r do pięknego 10ha siedliska. Mamy w planach otwarcie tego miejsca na jeszcze więcej gości i wolontariuszy.
Plany i wizje
Obecnie mieszkamy w tradycyjnym drewnianym domu, ale w planach mamy rozbudowę siedliska dla gości i mieszkańców w naturalnych, zdrowych technologiach o organicznych kształtach, powiększanie naturalnego ogrodu i realizację ogrodu leśnego. Dążymy do stworzenia społeczności i wypracowania nowych narzędzi komunikacji i zarządzania. Planujemy także budowę szklarni, walipini, domków na drzewach, domu wspólnotowego i warsztatowego, sauny, naturalnego stawu kąpielowego, więcej toalet kompostowych, prysznicy solarnych i innych instalacji bazujących na pasywnych źródłach energii, dążąc do zamkniętych obiegów energii.
Projekty i realizacje
W ubiegłym roku rozpoczęliśmy przekształcanie 80 ar pola w ogród permakultury, gdzie ziemia na całym obszarze będzie zaścielona materią organiczną i prowadzona bez orki, korzystając z wcześniejszych doświadczeń prowadzenia ogrodu, w którym ziemia przez ponad 20 lat nie była przekopywana. W planach mamy także zaprojektowanie i nasadzenie leśnego ogrodu na obszarze około 80arów. Planowane są obecnie polikulturowe systemy nastawione na jak największą bioróżnorodność, przy jednoczesnej dużej obfitości i wydajności plonów. Współpracujemy w tym temacie z IUNG z Puław.
W 2018 roku zbudowaliśmy między innymi kopułę budzącą świadomość z żywej wierzby z Jackiem Gądkiem, piec chlebowy, akumulacyjny i piec rakietowy z ławą grzewczą z Ryszardem Buczkiem, budę dla psa w pełni z materiałów recyklingowych z palet, słomy i gliny przy udziale wolontariuszy i praktykantów z zagranicy. Cały czas dokonujemy remontów i ulepszeń rożnych części zabudowań. Wciąż czyścimy teren po poprzednich właścicielach!
Ogród wygląda już cudnie i powiększa się zgodnie z planem! Obecnie jest już 2 razy większy, niż w poprzednim miejscu! Dziękuję Wszystkim bardzo serdecznie za wpaniale i produktywnie wspólnie spędzony sezon 2018!
Ludzie czy maszyny?
W permakulturze planując działalność na większą skalę stajemy zawsze przed pytaniem: maszyny czy ludzie? My stawiamy na ludzi, eksperymentowanie i używanie inteligentnych i bardzo praktycznych rozwiązań, by zminimalizować pracę i nakłady.
Życie bliżej natury
Bardzo ważną rzeczą dla nas jest zbieranie i pozyskiwanie własnych nasion, uprawa znanych i mniej znanych ziół i tak zwanych super food, przetwarzanie plonów, robienie własnych kosmetyków, wyciągów, naturalne leczenie, zdrowy styl życia, organiczna architektura i pasywne energie, upraszczanie życia, praca w zgodzie z naturą. Od lat prowadzimy swój bank nasion.
Nasza dieta i uprawiane rośliny
Nasza dieta (wegetarianizm, prawie weganizm) w większości opiera się na lokalnych produktach jest bardzo różnorodna. Wprowadzamy do upraw bardzo dużo różnych ziół, ciekawych owoców, wiele odmian warzyw znanych i mniej znanych czy popularnych, ale szczególnie interesuje nas uprawa roślin sałatkowych: sałat, jarmuży, musztardowców, tatsoi, mizuny, itp.
Cel naszej aktywności
Celem naszej aktywności jest propagowanie permakultury, większej niezależności, zdrowego stylu życia, naturalnych, praktycznych metod uprawy ziemi, zdrowego budownictwa, wegetarianizmu, etycznego, płynącego z serca stosunku do Natury, otaczających nas zwierząt i ludzi.
Co to jest permakultura?
Permakultura jako „permanentna kultura” skierowana jest na powrót do współpracy z Naturą w celu stworzenia zdrowych, prosperujących ekosystemów oraz zachowania bioróżnorodności. Dąży do optymalnej samowystarczalności, a także wzięcia pełnej odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie, środowisko oraz ludzi. Dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy permakulturowej. Pragniemy podzielić się tą wiedzą, naszym wieloletnim doświadczeniem i entuzjazmem, by więcej „rajskich”, zdrowych ogrodów i gospodarstw pojawiało się na mapie Polski.
Budownictwo naturalne i energie odnawialne
Propagujemy również metody taniego budownictwa ze zdrowych materiałów (np. drewno, bloczki słomiane, glina, konopie, ziemia i inne) oraz stosowanie alternatywnych, odnawialnych źródeł energii. Można już u nas zobaczyć przykłady takich budowli i alternatywnych instalacji.
Wydarzenia
Co roku organizujemy wiele wydarzeń związanych z permakulturą i ekowioskami: warsztaty, spotkania, festiwale, przyjmujemy na wolontariat, zapraszamy również do siebie na aktywny odpoczynek, relaks, naukę, by podpatrzeć proste rozwiązania technologiczne, by móc swą pełnią odczuć miejsce, ideę, porozmawiać o zdrowiu, zobaczyć jak się żyje i pracuje w dążącym do samowystarczalności permakulturowym siedlisku.
Film promocyjny Festiwalu KooPermatywy:
Współpraca
Współpracujemy między innymi z IUNG z Puław, Wegeguru z Warszawy, GEN Europe, BEN (Baltic Ecovillage Network), z kilkoma narodowymi sieciami permakultury Europ, oraz NGO'sami w Pl, Kooperatywa LAS.
Filmy z wywiadów, konferencji, wypraw:
Wesprzyj działalność Autora Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.