Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Piotr Kentnowski w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNazywam się Piotr Kentnowski i od kilku już lat prowadzę działalność upamiętniającą polskie ofiary II wojny światowej spoczywające w Niemczech, a konkretnie na terenie Badenii i Wirtembergii. Swoją pracę publikuję na stronie www.ostojapamieci.pl
Cała moja historia rozpoczęła się w połowie roku 2017 kiedy to po raz pierwszy postanowiłem odwiedzić cmentarz dziecięcy robotnic przymusowych w Gantenwald. Miejsce dość specyficzne, bo znajduje się na skraju lasu, z dala od toczącego się życia i skrzętnie ukryte przed oczami zwykłych ludzi. Było to dla mnie wtedy dość twarde i przykre zderzenie z historią, która wydarzyła się całkiem jeszcze nie tak dawno, a świadkowie tych zdarzeń, co prawda już nieliczni, stąpają jeszcze po naszym świecie.
W dobie wszechobecnego internetu, postanowiłem stworzyć i opublikować stronę o polskich miejsca pamięci na terenie powiatów Schwäbisch Hall, Hohenlohe i Ostalb. Ale w myśl słów „każdemu należy się upamiętnienie“ w 22 listopada 2019 roku opublikowałem istniejącą stronę internetową poświęconą całej Badenii i Wirtembergii. Oczywiście z latami rozbudowywałem ją o blog, mapę i ciągle nowe materiały. Dzisiaj to już nie tylko sama strona, ale także realne działania poprzez pomoc w odszukiwaniu grobów ludziom, którzy do dzisiaj poszukują miejsca spoczynku swoich bliskich. To pomoc ludziom, którzy chcą poznać jak kształtowaly się losy ich rodziców w czasie niewoli na niemieckiej ziemi. Opieka nad polskimi grobami i walka o upamiętnienie tych , których groby znikły z powierzchni cmentarzy. Powstało już także kilka relacji wideo i ogromna baza danych, która ciągle się rozrasta, a na dzień dzisiejszy zawiera dane ponad 4860 osób, które spoczywają na cmentarzach Badenii i Wirtembergii. Na podstawie tej bazy powstał cyfrowy pomnik pamięci „In memorian“. Dzięki upoważnieniu Konsulatu Generalnego w Monachium aktualnie prowadzę rewizję stanu polskich grobów na terenie powiatu Schwäbisch Hall na podstawie której powstaje publikacja. Nie sposób tutaj opisać szczegółowo całej mojej działalności, ale należy podkreślić, że wszystko to nie byłoby możliwe bez wsparcia mojej żony i syna.Tym bardziej, że wszystko finansujemy z naszych prywatnych pieniędzy, a na moją działalność poświęcam czas wolny od pracy. 26.07.2022 roku powołałem do życia stowarzyszenie Ostoja-Zuflucht z którym weszliśmy w struktury Związku Polaków w Niemczech, jako członek zbiorowy. Nasza działalność pomogła już wielu rodzinom i co raz częściej przekonuję się, jak jest ona bardzo potrzebna.
Na zakończenie pozostaje mi tylko przytoczyć słowa irlandzkiej pisarki Cecelia Ahren, które towarzyszą mi od samego początku mojej działalności i które powinny być przesłaniem dla przyszłych pokoleń -„Zapominanie to część procesu znikania.“
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.