Piotr Pogorzelski

W Patronite od 05.11.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 181

Liczba Patronów: 98

Zostań Patronem
Kup na prezent
230 patronów
3 245 miesięcznie
47 000 łącznie
"Po prostu Wschód" to cotygodniowy podcast poświęcony państwom byłego Związku Radzieckiego. Z ekspertami omawiam najważniejsze tematy polityczne, społeczne i kulturalne. Wykorzystuję przy tym swoją wiedzę zdobytą na Ukrainie, Białorusi, w Rosji, Kazachstanie i innych krajach byłego ZSRR.

O Autorze

Nazywam się Piotr Pogorzelski. Od ponad 20 lat, czyli właściwie całe swoje dorosłe życie, zajmuję się państwami byłego Związku Radzieckiego. Relacjonowałem z Kijowa (gdzie przez niemal 10 lat byłem korespondentem), Mińska, Moskwy, Taszkentu i Biszkeku oraz Nur-Sułtanu i Ałmaty.

Napisałem 3 książki o Ukrainie oraz liczne artykuły, przede wszystkim dla Nowej Europy Wschodniej. Po zmianie pracy z Polskiego Radia na Biełsat, przyszedł czas na podcast. 

https://anchor.fm/pogorzelski

Regularnie, co tydzień, informuję o tym, co ciekawego dzieje się za naszą wschodnią granicą. Chciałbym, aby były to komentarze zarówno do wydarzeń z pierwszych stron gazet, jak i do tych z dalszych stron, które często nam umykają. To moja wiedza plus wiedza ekspertów.

Według mnie, wszyscy mają mieć równy dostęp do informacji i każdy wspiera tyle, ile może. I każdy otrzymuje tyle samo. Czekam na propozycje tematów tak, aby podcast był interesujący dla każdego z patronów. 

Większy budżet pomoże jednak w realizowaniu wyjazdów "na Wschód". Oczywiście, jak tylko pozwolą na to warunki pandemiczne. Moim marzeniem jest wrócić do normalnej pracy dziennikarskiej sprzed koronawirusa z wywiadami z ludźmi na miejscu, z bezpośrednim zapoznaniem się z sytuacją, a później przekazaniem swoich wrażeń moim odbiorcom. Częściowo udało mi się to jesienią 2021 roku, gdy przygotowałem z Berlina materiały o wschodnim wymiarze wyborów do Bundestagu, a potem z Gruzji, Ukrainie i Mołdawii o polskiej pomocy rozwojowej.

W ciągu pierwszego roku realizacji podcastu, czyli od 2 lipca 2020 do 2 lipca 2021 przygotowałem ogółem 65 audycji, które zostały odsłuchane niemal 50 tysięcy razy.

Z tego:

- 49 to copiątkowy magazyn Po prostu Wschód,

- 10 to Kalejdoskop Wschodu opowiadający o najważniejszych terminach istotnych dla terytorium byłego ZSRR, wychodzi raz na 2 tygodnie,

- 4 odcinki dla festiwalu Ukraińska Wiosna,

- 2 odcinki (1 extra, 1 zwykły Po prostu Wschód) zostały nagrane za granicą: jeden na Białorusi i był to wywiad z jeszcze wówczas kandydatką na prezydenta, a obecnie przywódczynią opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz drugi o wyborach samorządowych na Ukrainie.

W kolejnym roku planuję przygotowywanie co tydzień magazynu Po prostu Wschód oraz co 2 tygodnie Kalejdoskopu Wschodu. W tym ostatnim chciałbym też trochę opisać sam proces rozpadu ZSRR w poszczególnych republikach. 

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za wsparcie!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika