Projekt Pracownie

W Patronite od 10.03.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1035

liczba Patronów: 1661

1 patron
50 zł miesięcznie
810 zł łącznie
Projekt Pracownie to inicjatywa grupy miłośników rzemiosła. Pokazujemy warsztaty i opowiadamy historie osób, które prowadzą działalność rzemieślniczą. Zachęcamy innych do pogłębiania wiedzy na temat tradycyjnych metod wytwarzania.

O Autorze

W maju 2016 roku po praskiej stronie Wisły poznaliśmy grupę młodych rzemieślników i artystów
z zagłębia działającego przy ulicy Podskarbińskiej 32/34 – obecnie już nieistniejącego. To oni wprowadzili nas w mikrokosmos pełen precyzyjnie wykonanych, estetycznych wyrobów, pokazali warsztaty i opowiedzieli o swoich zajęciach. Zaprosili do świata innego od naszej codzienności. Pozwolili zwolnić na chwilę, rozejrzeć się wokół i docenić piękno przedmiotów, które z imponującą starannością tworzą rękoma i z wykorzystaniem podstawowych narzędzi. Zainteresowali nas zjawiskiem Nowej Fali Rzemiosła. Tak się zaczęło – powstał pomysł na Projekt Pracownie. 


Projekt Pracownie to inicjatywa osób, które połączyła fascynacja rzemiosłem, uprawiającymi je ludźmi i przestrzenią rękodzielniczych i artystycznych warsztatów. Pomysł powstał z chęci pokazania zjawiskowych pracowni ukrytych w miejskich zakamarkach – w pierwszej kolejności naszego rodzinnego miasta Warszawy – i udowodnienia, że trwające (rzekomo)
w stagnacji rzemiosło może się odrodzić, cieszyć się uznaniem i popularnością.

Okazało się, że dawne zakłady produkcyjne skrywają pracownie artystów i rzemieślników często wyjątkowych na skalę krajową. Co więcej, wielu z nich to nasi rówieśnicy, młodzi zapaleńcy łączący w swoim fachu tradycyjne metody rzemieślnicze z nowoczesnymi technologiami i wzornictwem.

Im więcej czasu poświęcaliśmy na spotkania z twórcami, tym większa była potrzeba poznania detali ich pracy, odwiedzenia kolejnych lokalizacji. Przyszedł czas na wyjście poza Podskarbińską. Premiery Warszawskich Map Rzemieślników i festiwale rzemiosła uzmysłowiły nam, jak wielu młodych ludzi decyduje się na wykonywanie zawodów, w których pieczołowitość, znajomość materiału, narzędzi i technik decydują o ostatecznym efekcie pracy.


Działamy już od ponad roku. Odwiedziliśmy blisko 30 pracowni rzemieślniczych, zarówno
w Warszawie, jak i poza jej granicami. Chcemy działać dalej i rozwijać naszą inicjatywę. 
Zawody mogą ginąć, opowieści zostają. My gorąco wierzymy, że można zachować jedne
i drugie.
Bądźcie z nami. Podsycajmy zainteresowanie rzemiosłem i stwórzmy społeczność wspierającą rzemieślników!

ZAPRASZAMY DO ŚWIATA RZEMIOSŁA
https://www.projektpracownie.pl/ 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni