Pyrkon - Fantastyczne Miejsce Spotkań

W Patronite od 11.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 63

Liczba Patronów: 85

Zostań Patronem
Kup na prezent
229 patronów
7 345 miesięcznie
198 580 łącznie
Pyrkon to odbywający się w Poznaniu festiwal fantastyki. Pyrkon to ludzie – fani, twórcy, wystawcy i… Ty! To Fantastyczne Miejsce Spotkań, w którym każdy miłośnik fantastyki, bez względu na wiek i zainteresowania, poczuje się jak w domu. Pyrkon to opowieść, którą możesz snuć razem z nami.

O Autorze

Czym jest Pyrkon?

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami… no dobrze, w całkiem dużym mieście - w Poznaniu - dwie dekady temu znalazła się banda miłośników fantastyki, którzy uznali, że fajnie byłoby podzielić się swoją pasją z innymi. I tak właśnie powstał Pyrkon, największy festiwal fantastyki w Polsce! 

Pyrkon przeszedł długą drogę, od spotkań w szkolnych salach do terenów Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od ponad 20 lat Pyrkon buduje zaangażowaną społeczność, a w czasie ostatniej edycji pojawiła się rekordowa liczba uczestników! Nic dziwnego, skoro na Pyrkonie każdy może znaleźć coś dla siebie - posłuchać prelekcji, przebrać się za postać  z dowolnego uniwersum czy spotkać ulubionego autora. Dzięki Pyrkonowi fani mieli możliwość posłuchania na żywo Petera Wattsa, Dimitrija Głuchowskiego, Felicji Day, Grahama Mastertona, Stana Sakai i wielu, wielu innych. 

Pyrkon to jednak przede wszystkim uczestnicy, którzy co roku kreują jedyną w swoim rodzaju atmosferę i są odpowiedzialni za powstanie licznych tradycji. Prawdziwy Pyrkonowicz nie dziwi się, kiedy nagle ktoś postanawia zatańczyć belgijkę na środku placu, a gdzie indziej przemyka grupa wyznawców Kultu Ananasa. To właśnie ludzie sprawiają, że Pyrkon jest tak wyjątkowy. 

 

Kim jesteśmy?

Na nasz zespół składa się mnóstwo fantastycznych osób:

Przez 365 dni w roku 6 koordynatorów pracuje razem, aby Pyrkon z roku na rok stawał się coraz lepszą imprezą. To oni odpowiedzialni są za podejmowanie głównych decyzji organizacyjnych i biznesowych.

Koordynatorzy kierują grupą około setki organizatorów - wolontariuszy, którzy przez cały rok poświęcają swój czas, aby jak najlepiej przygotować się do nadchodzącej edycji - zaprosić gości, ułożyć program, przygotować hale targowe i przestrzenie między nimi, odpowiednio zabezpieczyć i oznakować teren targów oraz oczywiście poinformować o tym wszystkim uczestników, a także wiele, wiele więcej.

Największą  grupę stanowią nasi sławni pomarańczowi wolontariusze, tak zwani Gżdacze, pracujący przy Pyrkonie w czasie samej imprezy, a także na kilka dni przed nią i po niej. Co roku jest to około 600 osób odpowiedzialnych  za sprawną organizację samego festiwalu. 

Za organizacją Pyrkonu stoi ogromna grupa wspaniałych, pełnych pasji i poświęcenia osób. Bez ich pracy wspólna zabawa na Festiwalu nie byłaby możliwa.

 

Dlaczego tu jesteśmy?

Jesteśmy tu, ponieważ potrzebujemy wsparcia społeczności Pyrkonu. Z powodu pandemii i przełożenia zeszłorocznej edycji znaleźliśmy się w trudnej sytuacji finansowej. Wsparcie rządowe i samorządowe nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów bieżących, a tym samym na organizacje Pyrkonu. Walczymy już długo własnymi siłami, ale powoli przestajemy dawać sobie radę. Nieustannie wisi nad nami ponure widmo, zwiastujące, że jeśli nie uda nam się zorganizować go w tym roku, to pozbawieni wsparcia, nie damy rady przenieść imprezy na kolejny. Wtedy Pyrkon zniknie z fantastycznej mapy Polski na całe lata, a może nawet na zawsze. Więcej o naszej sytuacji i o naszych celach przeczytasz w zakładce Cele.

Pyrkon to nie jest jedynie miejsce. Pyrkon to fantastyczni ludzie!

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Zdzisław Koczarski
Zdzisław Koczarski
Próg: 50 zł
Ania Miazek
Ania Miazek
Próg: 20 zł
Iza Dusa
Iza Dusa
Próg: 20 zł
Marcin Wierzański
Marcin Wierzański
Próg: 500 zł
lyynka
lyynka
Próg: 20 zł
Wojciech Hamerski
Wojciech Hamerski
Próg: 50 zł