W Patronite od 12.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 514

Liczba Patronów: 456

Zostań Patronem
Kup na prezent
43 patronów
1 141 miesięcznie
26 141 łącznie

Badanie sumów europejskich w Polsce

30 000 zł

82%

osiągnięto

5 359 zł

brakuje

Tego jeszcze w Polsce nie było i obecnie od Waszej pomocy będzie zależało kiedy to nastąpi,

Link do filmu: https://youtu.be/uB8SPwWuRRE

Rybio zapraszam wszystkich zainteresowanych życiem sumów, ich aktywnością, przeżywalnością, długością pływania za pokarmem, długością przebywania na tarliskach, odległościami tarlisko-żerowisko, utrzymaniem populacji w danym miejscu w zależności od wysokiej wody, czy niskiej, wpływie pełni na zachowanie, itd, itd
2 letnie badania, sztab naukowców, integracja społeczna,

Miejsce: Rzeka Warta / odcinek Mosina - Śrem

Termin ZLOTU SUMOWEGO 9-10. wrzesień
- Zlot Sumiarzy i zaintersowanych projektem naukowym oraz integracją społeczną ( nauka + doświadczenie wędkarskie + ekologia)

Termin badań: 2023 - 2025

Organizator: Sebastian Staśkiewicz Ratuj Ryby & Instytut Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna dr ichtiolog, wędkarz Andrzej Kapusta + Partnerzy i Sponsorzy

Wędkarski punkt widzenia - Marek Szymański


Dożyliśmy czasów, w których technologia, nauka, wiedza i możliwości dają nam niezwykłe warunki, by zbadać zachowanie ryb w naturalnym środowisku i to przez wiele sezonów.


Chcemy to wykorzystać i połączyć wiedzę wędkarską z nauką, ichtiologią, technologią oraz społecznym zainteresowaniem i zabawą (przypisanie pewnych cech danej ryby do imienia, które posiada i dzielenia się tymi informacjami na bieżąco z zainteresowanymi)

Koszty:

Pełne koszty zostaną przedstawione po otrzymaniu szczegółowych ofert od producenta nadajników, ilości zgłoszeń uczestników, ilości zakładanych badanych ryb, długości prowadzenia projektu, możliwości składania wniosków o dofinansowanie, wsparcie Partnerów, no i oczywiście zainteresowania społecznego.

Wstępnie na zakup nadajników + organizację zlotu potrzebne jest obecnie min 25 000 zł, by wystartować w ogóle z projektem.


Wszystkie koszty zostaną przedstawione i rozliczone wśród uczestników, organizatorów czy darczyńców, tak jak ma to miejsce przy wszystkich tego typu realizowanych pojektach.

Sprzątanie Brzegów Warty, Odry i innych rzek i jezior w Polsce.

50 000 zł

49%

osiągnięto

25 359 zł

brakuje

Jeszcze nigdy nie udało się uzbierać środków na akcję Sprzątania Brzegów Warty i innych rzek i jezior w Polsce.

Dzięki tej akcji, która trwa od 2014 r. kilkadziesiąt tys ochotników posprzątało nasze wspólne rzeki z ok 500 ton ludzikch zaniczyszczeń !!!

Film z akcji: https://www.youtube.com/watch?v=bdhhvENWywI&t=805s

Niezwykle mnie cieszy, że w jednym dniu potafi pojawić się od 1000 - 2500 chętnych, by zebrać od 50 000 - 80 000 kg zanieczyszczeń, które trują nam wodę, pożywienie, powietrze, ryby, ... nas samych.

Chciałbym bardzo tym wszystkim ludziom wysyłać podziękowania, zaopatrzyć w wodę, nakarmić, przeprowadzić kampanię edukacyjną, jechać uścisnąć im rękę

Przygotowanie tej akcji trwa ok 7 m-cy., a koszty (bez wycenienia czasu pracy) sięgają już kilkudziesięciu tys zł, w zależności od roku.

W samym Poznaniu udział bierze od 100 - 300 osób, które pojawiają się od kilku lat nad tą rzeką, by poświęcić swój czas na utylizację zanieczyszczeń, które na co dzień pijemy z wodą, jemy z warzywami lub innymi pokarmami. Zbierają z kilkunastu km ok 20 000 kg + dziesiątki tys niedopałków. Taką dużą ilość osób transportujemy wraz z workami pozostawionymi wzdłuż brzegu motorówkami, łodziami, statkami.

Z serc dziękuję, że zechciałeś wesprzeć tysiące osób, które co roku utylizują tony rozkładających się od kilkunastu do kilkuset lat odpadów

Każdy z nas spożywa mikroplastik z niedopałków !?

1 500 zł

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Rocznie spalamy 5,6 biliona papierosów z filtrem. I to oczywiście każdego indywidualnie sprawa.
Lecz aż 3,7 biliona trafia bezpośrednio do środowiska.
Ta ilość niedopałków rocznie potrafiłaby okrążać naszą planetę ok 4 tys razy !!! ... i tworzyć (jeden pozostawiony obok drugiego) powierzchnię pawie 3 Euroazji !!!
Tyle tego w środowisku, z którego pijemy wodę, jemy warzywa, owoce, gotujemy zupę na obiad.

Chciałbym tworzyć więcej edukacyjnych kampanii społecznych, wymyślać różne porównania oraz organizować więcej akcji zbierania niedopałków w całej Polsce.
Tworzenie materiałów, dotarcie do badań lub ich wykonanie oraz przelanie tego na grafikę lub animację kosztuje wiele.

Chciałbym bardzo skupić się właśnie w większej mierze na działaniu i realizacji pojektów z szuflady, zamiast w 60% swojego czasu szukać finansowania lub samodzielnie organizować środki na ich realizację.

Z serca będę wdzięczny za to, że pozwolisz mi poza edukacją dzieci w większej mierze również skupić się na edukacji nas, dorosłych.

Filmy z tarła ryb w Polsce.

6 000 zł

100%

osiągnięto

cel osiągnięty!

Dziś, z wykorzystaniem wiedzy oraz technologii możemy pomóc więszkości gatunkom ryb, zamieszkujących nasze rzei czy jeziora.
Chciałbym przybliżyć i nagrać naukowe filmy o wszystkich gatunkach ryb słodkowodnych, którym człowiek pomaga dziś w przetrwaniu, opowiadając przy tym całą masę ciekawostek związanych z danym gatunkiem ryby.
udało.

Dotychczas, własnymi środkami udało mi się nakręcić serię filmów o szczupakach, sielawie, sandaczu.
Dzięki wsparciu udało się już nakręcić piękną serię o troci, łososiu i jesiotrze.

Dziękuję bardzo za to. Czas na kolejne gatunki

Filmy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Mnie też to cieszy, ponieważ przy okazji udaje się przemycić dużo wiedzy dotyczącej ochrony gatunkowej, środowiskowej oraz ekologiczną sytuację naszych wód.

Moim marzeniem stało się nakręcenie wszystkich gatunków ryb, którym pomaga człowiek oraz opublikowanie tych gatunków, które są już na wymarciu.
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Konrad Dziurban
Konrad Dziurban
Próg: 17 zł
Marcin Sobolewski
Marcin Sobolewski
Próg: 27 zł
Paweł Konieczny
Paweł Konieczny
Próg: 7 zł
Mateusz Guratowski
Mateusz Guratowski
Próg: 7 zł
Szyman Maciek
Szyman Maciek
Próg: 17 zł