Oddział Stołeczny Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich jest stowarzyszeniem rejestrowym (nr KRS 0000114040), działającym nieprzerwanie od 1988 r. , posiadającym status Organizacji Pożytku Publicznego.
Przez te lata realizowaliśmy nasze cele statutowe poprzez gromadzenie, utrwalenie i upowszechnianie wiedzy o Lwowie i Kresach, pozyskiwanie darczyńców i sponsorów, współpracę z organizacjami i fundacjami w kraju i zagranicą, organizacją dorocznych kwest na cmentarzach Warszawy, wydawanie Lwowskiego Biuletynu Informacyjnego, dorocznych odchodów Dni Lwowa czy zaangażowanie mediów do współpracy.
Dalsza realizacja tych zadań ograniczona jest szczupłością dostępnych środków, stąd też prośba do Państwa o wsparcie finansowe naszych działań.
Poniżej garść informacji nt. naszej organizacji:
Celem Towarzystwa jest:
- Zrzeszanie osób, którym bliskie jest dziedzictwo historyczne i kulturowe Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
- Czynny udział w życiu codziennym współczesnego Lwowa i Polaków we Lwowie i na Kresach Południowo-Wschodnich.
- Upowszechnianie prawdy o historii Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz pielęgnowanie dorobku historycznego tych ziem, jako integralnej części kultury i tradycji Rzeczypospolitej Polskiej.
- Utrzymywanie bliskich kontaktów i pomoc Polakom oraz polskim organizacjom działającym we Lwowie i na Kresach.
- Podtrzymywanie koleżeńskich stosunków a także udzielanie pomocy pomiędzy członkami Towarzystwa.
Od 2022 roku doszedł punkt, związany z wojną na Ukrainie, tj. zbieranie środków od darczyńców i udzielanie pomocy humanitarnej Polakom i polskim organizacjom we Lwowie i na Kresach
Główne obszary działalności naszego Oddziału:
- Organizacja Dni Lwowa
- Organizacja wydarzeń artystycznych
- Organizacja wydarzeń sportowych
- Współpraca z młodzieżą
- Organizacja i udział w konferencjach
- Organizacja zbiorek pieniężnych na pomoc Polakom we Lwowie
- Organizacja transportów z pomocą humanitarną
- Wyjazdy studyjne i na uroczystości patriotyczne na kresach
- Działalność wydawnicza
- Udział w uroczystościach kresowych
- Działalność integracyjna
- Realizacja własnych projektów
Przykłady zrealizowanych działań z ostatnich lat:
- Od trzydziestu lat wydajemy czasopismo – kwartalnik “Lwowski Biuletyn Informacyjny”, który poświęcony jest tematyce lwowskiej i kresowej. Publikujemy w nim wspomnienia o dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej, przekazujemy tradycję i kulturę tamtych ziem, propagujemy historię i patriotyzm, dokumentujemy wydarzenia związane z Kresami, przekazujemy aktualne informacje o wydarzeniach we Lwowie i na Kresach, popularyzujemy inicjatywy polskich organizacji działających we Lwowie i na Kresach. Kwartalnik cieszy się dużą popularnością, posiada numer ISSN i jest rozsyłany do najważniejszych bibliotek w kraju, jako obowiązkowy egzemplarz biblioteczny. Wysyłany jest do polskich Bibliotek w Paryżu, Londynie oraz do Polaków za wschodnią granicą. Wydaliśmy już ponad 100 numerów kwartalnika. Wszystkie numery archiwalne zostały zdigitalizowane i włączone do zbiorów Polonijnej Biblioteki Cyfrowej, pod linkami:
https://pbc.uw.edu.pl/view/divisions/LBI.html
https://pbc.uw.edu.pl/view/divisions/BIT.html
- Z okazji setnej rocznicy urodzin śp. Witolda Szolgini, wielkiego lwowianina, piewcy Lwowa, zrealizowano projekt tablic pamiątkowych, które zostały umieszczone na budynkach w których mieszkał, tj:
- Warszawa, ul Puławska 138: odsłonięcie 11.03.2023 r.
- Lwów, ul. Łyczakowska 137: odsłonięcie 10.03.2024 r.
- Wspieramy działalność polskich organizacji na Kresach, szczególnie po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, m.in. :
- dostarczając pomoc humanitarną dla Polaków mieszkających we Lwowie i okolicach:
- wpierając funkcjonowanie Klasztoru w Jazłowcu poprzez dostawy pomocy humanitarnej, materiałów budowalnych, ponadto nasi wolontariusze wykonują prace na ternie obiektów klasztornych
- Współpracując z Fundacją Lwów i Kresy oraz Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zrealizowaliśmy projekt sprowadzenia do Muzeum historycznego wagonu, którym wywożeni byli deportowani Polacy na Syberię.
- Zorganizowaliśmy trzy pokazy spektaklu poświęconemu działalności Karoliny Lanckorońskiej pt. „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” według scenariusza Elżbiety Lewak w reżyserii Ewy Makomaski przy udziale aktorów Teatru Polskiego. Pokazy były współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Co roku w listopadzie w Warszawie urządzamy Dni Lwowa w Warszawie, na które zapraszamy gości ze Lwowa, przedstawicieli organizacji polskich, parlamentarzystów, członków Towarzystwa, sympatyków Lwowa. Najważniejszą częścią obchodów jest Apel Poległych i złożenie wieńców do Grobu Nieznanego Żołnierza przy asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, msza św. w intencji Poległych w Obronie Lwowa oraz część kulturalna w tym koncerty, prelekcje, przedstawienia teatralne.
- Od początku istnienia Towarzystwa organizujemy kwesty na warszawskich cmentarzach na rzecz renowacji cmentarzy lwowskich i polskich zabytków Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W tę akcję zaangażowani są członkowie i wolontariusze, a szczególnie młodzież Zbiórka oprócz wymiaru materialnego propaguje pamięć o Kresach oraz postawy prospołeczne. Dzięki zebranym pieniądzom udało nam się wyremontować nagrobki we Lwowie i w Lipnikach, ołtarz w kościele Św. Antoniego we Lwowie. Zakupiliśmy figury do szopki w kościele w Stryju, wspieramy siostry niepokalanki w Jazłowcu, gdzie wykonujemy remont pomieszczeń klasztornych, wspieramy organizacje polskie we Lwowie między innymi: TDKP ZABYTEK, Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, które zajmują się renowacją polskich nagrobków na Cmentarzach we Lwowie i Ziemi Lwowskiej.
- Współpracujemy z polskimi mediami we Lwowie: PTR Radio Lwów, Kurier Galicyjski. Wspieramy polskie organizacje zrzeszające Polaków i szkoły we Lwowie oraz organizacje młodzieżowe.