Urban Transport Systems

W Patronite od 18.02.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 516

liczba Patronów: 747

7 patronów
310 zł miesięcznie
725 zł łącznie
Czy transport zbiorowy może być ciekawy? Prawie każdy z nas korzystał kiedyś z różnych środków komunikacji miejskiej. Zastanawialiście się jak to wygląda od środka? Prowadzę ten kanał, by przybliżyć Wam zarówno funkcjonowanie ciekawych systemów zbiorkomu na świecie jak i pracę kierowcy autobusu.

O Autorze

Witaj drogi widzu!

Jeśli tutaj dotarłeś to zapewne znasz już mój kanał o transporcie miejskim. Chciałem Ci się jednak nieco szerzej przedstawić i zaprosić Cię do współpracy. Tak, dobrze przeczytałeś - do współpracy, Twoje potencjalne wsparcie będzie nie tylko stwarzać mi możliwość dalszego funkcjonowania na platformie youtube, ale również pozwoli na wytyczanie coraz to ciekawszych kierunków i tematów nagrań. Kto wie? Może tym wsparciem właśnie przekonasz mnie bym zrealizował jakiś materiał w Twoim mieście...

Kim tak w ogóle jestem i co robię?

W jednym zdaniu najłatwiej określić mnie jako pasjonata transportu, to jednak byłoby zbyt proste. Pokrótce postaram Ci się streścić czym zajmuję się na co dzień i jaki mam pomysł na funkcjonowanie tego kanału.

Jeśli chociaż trochę prześledziłeś moje filmy to na pewno zdążyłeś zauważyć, że jestem kierowcą autobusu. No i tutaj pojawia się pewna komplikacja, rzeczywiście gdy zakładałem kanał byłem zawodowo związany z kierownicą. Obecnie jednak realizuję tę pracę już tylko hobbystycznie, z pewnego sentymentu do niej i chęci poznawania nowych środowisk pracy (nowe miejsca, nowe wozy, nowi ludzie). No i oczywiście dla Was - by mógł powstać materiał, którym podzielę się z Wami. Filmów zza kierownicy rzeczywiście jest najwięcej, jednak nie powstają one za darmo - to także pewne wyrzeczenia, ponieważ by nagrać materiał muszę iść do dodatkowej pracy i uszczuplić mocno swój wolny czas, który też musi być przecież poświęcany rodzinie. 

Transport miejski rzeczywiście wniknął głęboko w moje życie, poświęciłem się tej dziedzinie praktycznie w każdym calu. Moje wykształcenie również oparło się o kierunek Transportu na Politechnice Śląskiej, dzięki temu mogę teraz mieć szersze spojrzenie na problemy zbiorkomu niż tylko z perspektywy kierowcy - chociaż ten zawód bardzo szanuję i lubię. 

Moja druga pasja: podróże, również przesiąkła komunikacją miejską. Trudno mi tak po prostu lecieć gdzieś na plażę i odpoczywać nad morzem popijając drink z palemką. Ciekawość do transportu w innych miastach, państwach, na innych kontynentach (oho! ale poleciał!...) sprawiła, że na dobre zacząłem planować swoje podróże w taki sposób, by był w nich ten ciekawy transportowy element. 

Co jestem w stanie Wam zaoferować?

Przede wszystkim chciałbym podzielić się z Wami tym wszystkim czego doświadczam zarówno w swojej pracy kierowcy autobusu, jak i podczas zwiedzania systemów transportowych. Tematy na których chciałbym się skupić na swoim kanale można podzielić przede wszystkim na:

-filmy zza kierownicy; Katowice, Oświęcim, Olkusz, Warszawa?... (gdzie bądź...)

-filmy o pracy kierowcy autobusu - tematy techniczne, obsługa pojazdu, ciekawe wozy;

-filmy w których opowiadam o zabytkowych autobusach; 

-filmy z polskich miast i miasteczek gdzie opowiadam o ciekawostkach komunikacji miejskiej;

(do zmontowania czekają: Rzeszów, Częstochowa, Sosnowiec, Chrzanów, a co dalej? to już od Was może zależeć)

-filmy z Europy czy też nawet z poza Europy, gdzie pokażę jak funkcjonują różne ciekawe systemy transportu miejskiego (powstały już nagrania autobusów, trolejbusów, tramwajów, metra, lekkiej kolei miejskiej, kolejki linowej z takich miast jak: Ateny, Sarajewo, Zagrzeb, Osijek, Lwów, Odessa, Kijów, Bratysława, Berlin, Londyn, Alicante, Tallin, Ryga, Helsinki, a w planach jeszcze więcej podróży i nagrań!)

 

Dlaczego bez Twojej pomocy ten kanał się nie rozwinie?

 • Przede wszystkim nie jestem w stanie nieustannie inwestować w sprzęt, którym nagrywam. Sprzęt jest naprawdę bardzo podstawowy i stał się niezwykle ograniczający w stosunku do pomysłów na nagrania jakie mam w głowie.
 • Nagrania zza kierownicy nie wystarczą, nie chcę prowadzić kanału tylko w tak monotematyczny sposób, ponieważ kierowcą autobusu jestem tylko od "święta". Pomimo swojej pasji do tego zawodu obawiam się, że motywacja by prowadzić tak monotematyczny kanał spadnie drastycznie z czasem.
 • Na youtubie się nie zarabia, albo zarabia się na tyle mało, że ciężko jest czasem rezygnować z zajęć, które przysporzą mi większy zysk.
 • Doba ma tylko 24h, dlatego im większe wsparcie tym więcej czasu mogę poświęcić na działalność związaną z kanałem zamiast np. z konieczności dodatkowo pracować.
 • Bardzo zależy mi na zainwestowaniu w jakość, a to niestety wymaga inwestycji w sprzęt i oprogramowanie.

Konkretnie czego mi potrzeba czyli na co chcę przeznaczyć Twoje wsparcie?

 • aparat lustrzanka  do filmowania wraz z obiektywami
 • adapter do podpięcia mikrofonu GoPro Hero 5
 • Dysk zewnętrzny WD Passport 4 TB
 • cała masa kart pamięci
 • Mikrofon Rode VideoMicro
 • dron DJI Mavic Mini
 • bilety lotnicze i zakwaterowanie 
 • ...
 • paliwko na dojazd do Twojego miasta! by nagrać wspólnie z Tobą jakiś odcinek...

To tak w dużym skrócie... 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni