Aśka Ławicka

W Patronite od 15.07.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 55

Liczba Patronów: 115

Zostań Patronem
Kup na prezent
178 patronów
8 405 miesięcznie
101 615 łącznie
Piszę książki, publikuję artykuły, wykładam. Robię co mogę, by zwiększać świadomość neuroróżnorodności i praw człowieka w społeczeństwie. Promuję zdrowe wychowanie dzieci oraz budowanie relacji bez przemocy i lęku.

O Autorze

Od 20 lat udaje mi się poszerzać społeczną świadomość na temat neuroróżnorodności i szeroko rozumianych praw człowieka. Każdego człowieka, w każdym wieku. Kiedyś, dawno temu, myślałam, że drogą do bycia razem ze sobą w jednym społeczeństwie jest konieczność dostosowywania się mniejszości do większości. Byłam w błędzie, ale w tamtych czasach rewolucyjna była już teza, że to dostosowywanie się nie może być wymuszane przemocą. To był okres, gdy dzieci i osoby nie mieszczące się w rozwojowym mainstreamie poddawano wyrafinowanym oddziaływaniom, dziś trudno wyobrażalnym. No bo spróbujcie sobie wyobrazić dziecko polewane lodowatą wodą, by zaczęło zachowywać się tak, jak jego "terapeutom" się uwidziało. Spróbujcie wyobrazić sobie człowieka przywiązanego większość swojego życia do łóżka/fotela, albo rażonego prądem, żeby oduczył się jakiegoś zachowania. 

Czy od tamtej pory coś się zmieniło? I tak, i nie. Wciąż osoby z mniejszości rozwojowych doświadczają przemocy w imię "terapii". Zmniejszyło się społeczne przyzwolenie i pojawia się przestrzeń, żeby rzeczy nazywać po imieniu oraz proponować inne, humanistyczne i empatyczne strategie, które wspierają a nie wyniszczają. Mamy już minimalne zrozumienie, że można odchodzić od terminologii i działań uwłaczających ludzkiej godności, lecz wciąż potrzeba więcej... Dlatego postanowiłam uruchomić pierwszy w Polsce Program leczenia traum i zaburzeń psychicznych u osób ze spektrum autyzmu. Badania naukowe są bezlitosne. Około 60% osób autystycznych choruje na zaburzenia postraumatyczne. Większość z nich, to ludzie niepełnosprawni intelektualnie wobec których stosuje się najstraszniejesze "interwencje" i którzy są najbardziej bezradni. Z uwagi na swoje możliwości intelektualne i zwykle duże ograniczenia komunikacyjne nie mają szans na żadną psychoterapię. Próbuję to zmienić i razem z moim zespołem pomagamy takim ludziom. Żeby móc to robić na większą skalę i pomagać tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują - musimy mieć stabilny fundusz. 

Psychologia rozwoju człowieka to moja olbrzymia pasja. Jestem pedagogiem specjalnym, psychoterapeutką transkulturowej psychoterapii pozytywnej w trakcie certyfikacji, zrobiłam doktorat z nauk społecznych mimo, że gdy kończyłam podstawówkę, moi nauczyciele nie widzieli dla mnie miejsca nawet w szkole zawodowej. Jestem osobą rozwijająca się w spektrum autyzmu. Jestem matką. Na szczęście od kilku lat mogę powiedzieć też, że jestem sobą. Za swoją pracę zostałam uhonorowana tytułem Ambasadorki Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Działam także na rzecz kobiet/osób z doświadczeniem przemocy. 

Napisałam i wydałam trzy książki. Piszę kolejne. Jestem współautorką cyklu poradników dla osób neuroróżnorodnych. Chciałabym mieć możliwość pisać więcej i dzielić się z ludźmi tym, co przez lata wypracowałam i odkryłam, ale nie tylko przez tradycyjne kanały naukowe, lecz także w relacji. Relacje są ważne i potrzebne. Chciałabym, żebyśmy spotykali się w prywatnej przestrzeni, która da nam możliwość rozmawiania o rzeczach, których niekoniecznie chcę dotykać publicznie a które często pojawiają się w pytaniach, jakie ludzie do mnie kierują. Możemy rozmawiać o wszystkim.

Mam plan, by długoterminowo zmieniać świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży. A krótkoterminowo... Mam plan, który już realizuję - pomocy tym, którzy nie mieli i nie mają szans. Wychowują się w przemocowych środowiskach. Niezależnie od tego, gdzie przemocy doświadczali, lub doświadczają - potrzebują ogromu wsparcia i często - leczenia. Z Waszą pomocą mogę im to wsparcie i leczenie zapewnić. 
 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Ewa Elżbieta Adamska
Ewa Elżbieta Adamska
Próg: 50 zł
Agnieszka Kossowska
Agnieszka Kossowska
Próg: 30 zł
Elżbieta Czarnecka- Hempowicz
Elżbieta Czarnecka- Hempowicz
Próg: 30 zł
Bożena Piech-Kania
Bożena Piech-Kania
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 15 zł
Anonimowy patron
Próg: 180 zł