Avatar użytkownika

Archiwum Społeczne Polskiego Webu

0
patronów
0 
miesięcznie
555 
łącznie
0
patronów
0 zł 555 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
5 zł to podstawowa cegiełka. Bardzo dziękuję!
20 zł miesięcznie
Bardzo dziękuję za wsparcie archiwum. W ramach podziękowania otrzymasz zaproszenie do zamkniętej grupy dyskusyjnej, w ramach której planować będziemy kolejne działania w ramach ASPW oraz informować o nowych narzędziach i technikach archiwizacji WWW i pracy z danymi.
50 zł miesięcznie
Bardzo dziękuję za mocne wsparcie archiwum. W ramach podziękowania otrzymasz zaproszenie do zamkniętej grupy dyskusyjnej, w ramach której planować będziemy kolejne działania w ramach ASPW oraz informować o nowych narzędziach i technikach archiwizacji WWW i pracy z danymi. Dodatkowo w pierwszym kwartale 2022 roku będziesz miał / miała okazję wziąć udział w webinarium uczącym podstaw archiwistyki webowej.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Archiwum Społeczne Polskiego Webu w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

ASPW powstało, aby rozwijać otwarty indeks polskiego Webu, katalog tweetów i stron WWW dokumentujących ważne wydarzenia i zjawiska społeczne. Każdy może swobodnie wykorzystać ten zbiór do własnych celów.

Archiwum Społeczne Polskiego Webu (ASPW) to oddolna i niezależna inicjatywa, której celem jest indeksowanie zasobów polskiej domeny krajowej oraz wspieranie badań historycznych nad polskim Webem.

ASPW uwalnia dane do badań historycznych polskiego Webu. Już teraz można skorzystać z ponad 100 tys. zidentyfikowanych stron i ponad 4 mln zidentyfikowanych tweetów. To zbiór do wolnego wykorzystania w projektach naukowych, działaniach organizacji strażniczych i pracy dziennikarskiej - wszystkie dane udostępniane są na wolnej licencji, pozwalającej także na komercyjne ich wykorzystanie.

JAK GROMADZONE SĄ ZASOBY ASPW?

Indeksowanie zasobów polskiego Webu w ASPW jest automatyczne i bazuje na odnośnikach (linkach) publikowanych przez użytkowników Twittera. Z tweetów wyszukanych dla wybranej kwerendy (zapytania) wyodrębniane są adresy URL. Wyodrębnione adresy URL zostają następnie sprawdzone pod kątem podstawowych danych (tytuł, format dokumentu itp.) oraz dostępności kopii w archiwach Webu. Jeśli kopia istnieje w dowolnym archiwum Webu oraz udaje się poprawnie odczytać tytuł strony (dokumentu), adres zostaje włączony do indeksu udostępnianego przez APSW.

KTO PROWADZI ASPW?

ASPW prowadzi Marcin Wilkowski - programista w Centrum Kompetencji Cyfrowych UW, który w Instytucie Badań Literackich PAN przygotowuje pracę doktorską o metodach badań historycznych wczesnego Webu w Polsce.

Cele Autora

Rozwój archiwum
  • 250 zł miesięcznie
  • 250 zł brakuje
0%
Wasze wpłaty na ten cel wspierają rozwój archiwum. Najbliższe cele to 1) przygotowanie otwartego API i dokumentacji 2) przygotowanie korpusu koronawirusowego - danych i wizualizacji pozwalającej na analizowanie zasobów dokumentujących pandemię koronawirusa.
Podstawowe utrzymanie archiwum
  • 300 zł miesięcznie
  • 300 zł brakuje
0%
Wasze wpłaty pomagają w utrzymaniu archiwum, m.in. w opłaceniu kosztów domeny i hostingu oraz zapewnieniu pomocy technicznej i merytorycznej osobom, które chciałyby skorzystać z zasobów archiwum. Dodatkowo zebrane fundusze wykorzystam na przygotowanie materiałów edukacyjnych (nie jestem grafikiem) i upowszechnianie informacji o archiwum (ale nie na płatną reklamę). Kwota celu nie jest wysoka, bo wszystkie niezbędne prace programistyczne wykonuję sam - także gromadzenie nowych danych nic nie kosztuje.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Archiwum Społeczne Polskiego Webu już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Edukator  Medialny
Edukator Medialny
10 zł
Karol Piekarski
Karol Piekarski
10 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.