W Patronite od 12.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 204

Liczba Patronów: 145

Zostań Patronem
Kup na prezent
144 patronów
2 715 miesięcznie
31 405 łącznie
Jestem autorką Paryżewa - strony na Facebooku z reportażami, felietonami, wywiadami i innymi tekstami poświęconymi kulturze i tematyce społecznej.

O Autorze

Nazywam się Gabriela Lisowska i jestem autorką strony na Facebooku Paryżewo, na której  publikuję reportaże, felietony, wywiady i inne teksty poświęcone kulturze i tematyce społecznej. Oprócz tego prowadzę profil na Instagramie @gabrielle_lisowska, gdzie piszę o literaturze, modzie, historii, I wojnie światowej oraz o patologiach mediów społecznościowych. Dzielę się również codziennymi rozkminami, które regularnie czyta 3 tysiące osób. 

O czym piszę i dlaczego?

Celem mojej obecności w internecie jest robienie dziennikarstwa i publicystyki na najwyższym poziomie. Bez względu na to czy tekst opublikuję na portalu czy w formie wpisu na Facebooku. Cenię sobie wolność myślenia i wysoką jakość. Jednocześnie mam świadomość tego, że powstanie dobrego tekstu wymaga czasu. Między innymi dlatego nie pracuję jako dziennikarka etatowa w polskich mediach. Od roku wywiady nagrywam na żywo i stale współpracuję z korektorką

W wywiadach staram się oddawać głos osobom intrygującym i jednocześnie nieznanym szerszej publiczności. Często są to ludzie, którzy żyją według innych wartości niż te, które wyznaję ja. Celem jest rozmowa, niekoniecznie robienie PR-u

Lubię podważać niepodważalne autorytety oraz krytykować osoby, których nikt nie ma odwagi publicznie skrytykować. W pierwszym roku mojej działalności skupiłam się na patologiach w Kościele Katolickim, w drugim - w środowiskach lewicowych. Często wchodzę w zamknięte, hermetyczne grupy w roli obserwatora po to, żeby zaburzyć ich członkom wyobrażony obraz rzeczywistości. 

Interesuję się I wojną światową i historią Podkarpacia, z którego pochodzę. Zależy mi na szerzeniu i popularyzowaniu wiedzy na ten temat. Pasjonuje mnie narracja o wielkich wydarzeniach dziejowych z perspektywy jednostki i szeregowych żołnierzy. Pamięć o tych zapomnianych wydarzeniach odgrywa ogromną rolę w moim życiu. Często odwiedzam pola bitewne, czym dzielę się z czytelnikami zarówno w formie tekstów na Paryżewie, jak i relacji na Instagramie. Składam kwiaty na cmentarzach wojennych, chcę też napisać książkę ku pamięci żołnierzy walczących na froncie wschodnim.

Sporo czytam i piszę o literaturze, zwłaszcza o poezji. Staram się być na bieżąco z życiem literackim w Polsce. Studiowałam polonistykę.

Czasem piszę o modzie - od lat interesuję się historią mody, high fashion, branżą modelingu i modą vintage.

Najważniejsze publikacje (2020-2022)

Sprawy Kościoła

 • Jestem autorką reportażu na temat wieloletniej przemocy psychicznej wobec uczennic i mieszkanek internatu sióstr prezentek w Rzeszowie. Dzięki współpracy z "Gazetą Wyborczą" o sprawie dowiedziało się szerokie grono czytelników (przedruk w papierze).
 • Mój reportaż o nadużyciach i sekciarskich praktykach w pewnej krakowskiej wspólnocie akademickiej przyczynił się do odwołania ze stanowiska księdza pełniącego tam posługę duszpasterską. 
 • Przeprowadziłam wywiad z Nazarią Izabelą Mościcką, która odeszła ze wspólnoty zakonnej po 18 latach na temat nadużyć w żeńskich zgromadzeniach zakonnych w Polsce.
 • Napisałam tekst o pastelowych przestrzeniach dla katoliczek w internecie. Podjęłam się analizy krytycznej stron typu Urzekająca i Piękna. Tekst na Facebooku wyświetliło ponad 60 tys. osób. 
 • Napisałam tekst krytyczny o działalności Adama Szustaka (seria filmów "Kobieta i ksiądz" na YouTubie) i zmowy milczenia na jego temat w mediach reprezentujących nurt tzw. Kościoła otwartego.
 • Przeprowadziłam wywiad z Ewą Niewczasową - tradycyjną katoliczką na temat feminizmu, ruchu tradwife i roli kobiet w Kościele.
 • Zrobiłam reportaż o prawosławnych kobietach w Polsce. 

Patologie lewicy

 • To ja ujawniłam niechlubną działalność załogi bloga Niezatapialna Armada Kolonasa Wazoona. Tekst odbił się szerokim echem w całej Polsce i był przedmiotem dyskusji na temat cyberbullyingu. O sprawie pisały m.in. "Glamour" i "Czas Kultury". 
 • Napisałam tekst dla "Magazynu Kontakt" o ciemnych stronach kultury terapeutycznej, o pastelowych stronach studentek psychologii na Instagramie i o "bezpiecznych" przestrzeniach w internecie. To jak dotąd najbardziej poczytny artykuł mojego autorstwa, który został opublikowany również na głównej stronie "Onetu". 
 • Napisałam analizę krytyczną "Doświadczalnika" - poradnika dla pracownic seksualnych, która była szeroko komentowana w środowisku lewicowym. 
 • Jestem autorką krytycznego tekstu o feministycznych przestrzeniach dla kobiet na Instagramie, które są lustrzanym odbiciem katolickich stron typu Urzekająca oraz o mechanizmach religijnych w obrębie środowisk progresywnych.

Inne publikacje

Na mojej stronie przeczytasz m.in. relację z mojej wizyty u wróżki Fatimy, wywiad o kulturze i wierzeniach ludowych Estończyków, rozmowę z Romanem pochodzącym z Naddniestrza, wywiad z legendą kulturystyki o... literaturze, rozmowę z wnuczką Stanisława Lema, zobaczysz galerię zdjęć z pól bitewnych Flandrii, Bolimowa, Gorlic i znajdziesz sporo recenzji książek poświęconych I wojnie światowej.

Co mam z Twojego hajsu?

Dzięki wsparciu moich patronów od ponad roku opłacam korektorkę, czasem zlecam komuś przepisywanie wywiadu. Moi patroni zasponsorowali mi mnóstwo biletów PKP i kaw w knajpach. A nade wszystko zapewnili poczucie, że robię coś sensownego. Dziennikarstwo, za które ktoś chce płacić mi z własnej kieszeni. 

Co oferuję moim patronom?

Do każdego patrona w ciągu tygodnia wysyłam indywidualną wiadomość mailową. Póki mogę, nie bawię się w żadne szablony. Mamy zamkniętą grupę na Facebooku, gdzie piszę o wszystkich planach tekstowych. Wiadomości mailowe od moich patronów i propozycje współpracy z nimi traktuję priorytetowo. Do tej pory udało mi się zorganizować kilka spotkań w Warszawie, a także w Krakowie, we Wrocławiu i w Rzeszowie. Raz do roku na gwiazdkę wysyłam drobne upominki najbardziej hojnym i najbardziej zaangażowanym czytelnikom. 

O mnie

Rocznik 1995. Studiowałam polonistykę-komparatystykę na UJ oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na UPJPII w Krakowie. Obecnie mieszkam w Warszawie. Zawodowo zajmuję się marketingiem mody. Pisanie to moja największa pasja, bo łączy wszystkie pozostałe i pozwala dzielić się nimi z innymi. 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 150 zł
Olga Nurkowska
Olga Nurkowska
Próg: 10 zł
Zuzanna Sokalska
Zuzanna Sokalska
Próg: 10 zł
Katarzyna Czupik
Katarzyna Czupik
Próg: 20 zł
Emilia Pyrz
Emilia Pyrz
Próg: 20 zł
Damian Ochramowicz
Damian Ochramowicz
Próg: 15 zł