Marcin Fastyn

W Patronite od 14.02.2018

Prowadzę strony poświęconą PRL-owskim pocztówkom z dwóch regionów Polski - z Łodzi oraz ze Szklarskiej Poręby i okolic, a także, od niedawna i stopniowo, blog opisujący moje podróże z Gruzji. Mam w planach stworzenie katalogu łódzkich pocztówek z lat 1946-1991.

O Autorze

Cześć! Mam na imię Marcin. Mam 35 lat,  od urodzenia mieszkam w Łodzi. Zajmuję się przede wszystkim pracą naukową. W czasie wolnym jednak realizuję swoje różne pasje - czym byłoby życie bez nich?

Powiedzmy sobie szczerze - o Łodzi krążą różne nieciekawe opinie. Czasami nawet nie są tak zupełnie pozbawione podstaw. Jednak kocham swoje rodzinne miasto i staram się dostrzegać przede wszystkim jego dobre strony. Tu właśnie wkracza pierwsza z moich pasji:

Od kilku lat kolekcjonuję pocztówki z Łodzi wydane między 1946 a 1991 - nazwijmy to roboczo i dla wygody, w czasach PRL (dla purystów historycznych - wiem, że PRL się zaczęła w 1952 i skończyła w 1989). Zaczęło się w miarę banalnie. Wciągnięty w postcrossing, międzynarodową wymianę pocztówek, poszukiwałem ciekawych okazów do wysłania. No i znalazłem - pocztówkę ze zdjęciem budynku, w którym mieszkałem. To był impuls do poszukiwania kolejnych - najpierw z najbliższej okolicy, z osiedla, później - już z całej Łodzi. Kolekcja (bo takich skarbów nie zamierzałem wysyłać!) stopniowo się rozrastała. 

W kwietniu 2016 postanowiłem podzielić się swoją kolekcją ze światem. Uruchomiłem fanpage: https://www.facebook.com/LodzkiePocztowkiPRL/ - który polubiło już ponad 7500 miłośników Łodzi. Pomimo tego, że przez cały ten czas zamieszczałem przynajmniej jeden skan pocztówki dziennie, dostępne zasoby jeszcze się nie wyczerpały - choć na stronie pojawiło się już około 650-700 skanów. Ile ich może być docelowo? Nie wiem. Dzięki temu, że w czasach PRL każda pocztówka była opatrzona metryczką z numerem identyfikacyjnym, mogę z grubsza ocenić, że w omawianym okresie ukazało się (w różnej liczbie wydań!) około 3000 pocztówek z województwa łódzkiego. Ile z samej Łodzi? To, być może, będę w stanie ustalić w przyszłości w procesie katalogowania. Na pewno jeszcze nie skompletowałem całości ;)

Drugą moją pocztówkową pasją są okolice mojego "drugiego domu" - Szklarskiej Poręby. Małe miasteczko, które zawsze będzie mi się kojarzyć z dzieciństwem również było wiele razy przedstawiane na pocztówkach. Tym razem nie ograniczam swojej kolekcji wyłącznie do PRL, przedwojenne pocztówki niemieckie są w niej mile widzianymi gośćmi. Od kwietnia 2017 również i ta kolekcja pojawiła się w internecie (https://www.facebook.com/karkonoskiepocztowki/) - w tej chwili powinna mieć około 250 skanów, a materiałów czekających w kolejce starczy jeszcze na długo... 

Co planuję w najbliższej przyszłości:

- wciąż pokazywać wszystkim zainteresowanym piękno i historię tych miejsc

- uzupełniać kolekcję o nowe, dotychczas niedostępne, pocztówki (choć to nie zależy ode mnie!)

- dalej aktywnie uczestniczyć  w życiu stworzonych przeze mnie społeczności.

Moje główne cele długofalowe to:

- próba możliwie pełnego skatalogowania łódzkich pocztówek ze wspomnianego okresu (a przynajmniej wydawanych przez "Ruch" oraz KAW)

- w jeszcze dłuższej perspektywie czasowej - próba skatalogowania również pocztówek karkonoskich (choć to, ze względu na ich ilość oraz wielość wydawców, może się okazać niewykonalne).


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)