Avatar użytkownika

Fundacja Bęc Zmiana

15
patronów
300 
miesięcznie
3 060 
łącznie
15
patronów
300 zł 3 060 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy!

➤Newsletter z wyborem aktualnych informacji i archiwalnych tekstów z NN6T.

20 zł miesięcznie
Dziękujemy!

➤Wysyłka najnowszego numeru NN6T na Twój adres.
➤Newsletter z wyborem aktualnych informacji i archiwalnych tekstów z NN6T.
➤Zniżka 10% do księgarni Bęca (stacjonarnej i internetowej).
➤Dostęp do archiwalnych numerów NN6T w formacie PDF.
50 zł miesięcznie
Dziękujemy!

➤Wysyłka najnowszego NN6T na Twój adres.
➤Newsletter z wyborem aktualnych informacji i archiwalnych tekstów z NN6T.
➤Zniżka 10% do księgarni Bęca (stacjonarnej i internetowej).
➤Dostęp do archiwalnych numerów NN6T w formacie PDF.
➤Oficjalne podziękowanie (Lista Patronek i Patronów) w poście na Facebooku raz w miesiącu.
100 zł miesięcznie
Wybierz 100 zł
20 dostępnych miejsc
Dziękujemy bardzo!

➤Newsletter z wyborem aktualnych informacji i archiwalnych tekstów z NN6T.
➤Zniżka 10% do księgarni Bęca (stacjonarnej i internetowej).
➤Dostęp do archiwalnych numerów NN6T w formacie PDF.
➤Oficjalne podziękowanie (Lista Patronek i Patronów) w poście na Facebooku raz w miesiącu.
➤Prenumerata NN6T (sześć kolejnych numerów będą wysyłane pod wskazany adres).
200 zł miesięcznie
Wybierz 200 zł
10 dostępnych miejsc
Dziękujemy bardzo!

➤Newsletter z wyborem aktualnych informacji i archiwalnych tekstów z NN6T.
➤Zniżka 10% do księgarni Bęca (stacjonarnej i internetowej).
➤Dostęp do archiwalnych numerów NN6T w formacie PDF.
➤Oficjalne podziękowanie (Lista Patronek i Patronów) w poście na Facebooku raz w miesiącu.
➤Prenumerata NN6T (sześć kolejnych numerów będą wysyłane pod wskazany adres).
➤Dostęp do tajnej playlisty stworzonej przez samą Matkę Chrzestną Polskiego Hip Hopu - Bognę Świątkowską.
1000 zł miesięcznie
Wybierz 1000 zł
5 dostępnych miejsc
Wielkie podziekowania!

Tytuł Mecanasa / Mecenaski Bęca

Zanim wybierzesz ten próg, skontaktuj się z nami (bec@beczmiana.pl), omówimy warunki wsparcia i współpracy.

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja Bęc Zmiana w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Fundacja Bęc Zmiana działa na polach architektury, sztuk wizualnych, projektowania i kultury miejskiej. Naszym podstawowym celem jest wspieranie rozwoju kultury współczesnej, badań naukowych dotyczących współczesności oraz rozpoznanie potencjału przestrzeni publicznej/wspólnej.

Dlaczego tu jesteśmy?

Kultura współczesna nie jest wspierana przez politykę kulturalną obecnego rządu. Po 2015 r. dofinansowanie kultury współczesnej z publicznych pieniędzy rozdzielanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwłaszcza w jej niezależnej, eksperymentującej, szukającej nowych form postaci, systematycznie maleje.
Aktualnie funkcjonujemy dzięki działalności gospodarczej, którą prowadzimy (Bęc Księgarnia), oraz dzięki wpłatom reklamodawców czasopisma popularyzującego polską kulturę najnowszą  "NN6T".
Środki te pozwalają nam na skromne utrzymanie, ale nie ma mowy o rozwoju, realizacji większych projektów i wydawaniu nowych książek. Przykładowo w 2016 wydaliśmy 12 książek, w 2020 r. 4 książki, a w tym roku niestety nie wydamy żadnej. 

Bęc Zmiana od 2002 roku zajmuje się inicjowaniem działań łączących różne perspektywy.
Tworzone przez nas projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów.

Już dwadzieścia lat przedstawiamy Wam to, co najciekawsze w kulturze współczesnej.

W tym czasie wydaliśmy:

  • 143 numery bezpłatnego czasopisma NOTES NA 6 TYGODNI

Ukazuje się 6 razy do roku, w skrócie NN6T, opowiada o kulturze współczesnej, a wydajemy go od 2003 r.! Ukazuje się w nakładzie 2000 egzemplarzy i jest przez nas dystrybuowany w całym kraju. Znajdziecie go w instytucjach sztuki i miejscach prowadzących działalność kulturalną. Każdy numer dostępny jest również online na stronie www.nn6t.pl 

Pismo jest bezpłatne, nie otrzymujemy dotacji na jego publikację, a dalsze wydawanie „Notesu na 6 Tygodni” zależy jedynie od wsparcia reklamodawców.

 

  • 10 numerów kwartalnika humanistycznego Format P. 

Format P. to pismo eksperymentalne, które wydawaliśmy jako narzędzie dla artystów, pisarzy, specjalistów różnych dziedzin kultury i nauki, skupiających się na wyselekcjonowanych zagadnieniach i tematach oraz na odkrywaniu nowych związków pomiędzy dyscyplinami. Fajnie byłoby móc wydać kolejny numer!

 

  • Ponad 110 książek 

które są podsumowaniem prowadzonych przez nas projektów, które promują progresywne punkty widzenia, są fotoalbumami lub polskimi tłumaczeniami pozycji, które uważamy za wartościowe, zobacz nasze publikacje: https://issuu.com/beczmiana

 

  • Nagraliśmy ponad 20 odcinków Miastoczytania - programu, w którym promujemy czytelnictwo, rozmawiając z autorami książek o… książkach, mieście i o czytaniu. Bardzo lubimy współpracować – Miastoczytanie realizujemy we współpracy z fundacją Antyrama z Katowic.

 

  • Nagraliśmy ponad 220 wywiadów z osobowościami kultury w formie podkastu Bęc Radio, których możecie słuchać na różnych platformach podkastowych, np. na Spotify czy Soundcloud 


Do 2022 roku wzięliśmy udział w 179 projektach o tematyce związanej z naszymi celami statutowymi, czyli związanymi z architekturą, sztuką, projektowaniem, tematyką miejską. Obszarem naszych badań i miejscem działań jest przestrzeń miejska. Oto kilka przykładowych realizacji projektów i ich celów:

1. Zbliżamy do siebie mieszkańców Warszawy - Ławka Pętelka, proj. Przemek Kaczkowski i Jacek Piotrowski, Park Świętokrzyski, 2004 

Nasze pierwsze działanie w Warszawie! Ławka-pętelka. Ma 5 metrów długości i wykonana jest z drewna cedrowego. Oprócz swojej zwyczajowej funkcji służy także do… całowania, co ułatwiać ma właśnie pętelka, zaprojektowana tak, by pochylone ku sobie ciała zakochanych znalazły stosowne oparcie. Od czasu realizacji ławeczka ma już 3 wersję siedziska i nadal jest bardzo lubiana jako miejsce spotkań i wypoczynku.

2. Uczestniczmy w wydarzeniach, które budują architektoniczną tożsamość miasta - Finisaż Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa, wraz z Fundacją Laura Palmer, 2007

Tuż przed wyburzeniem Stadionu X-lecia, który ustąpił miejsca Stadionowi Narodowemu, zorganizowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających najważniejsze i najbardziej charakterystyczne punkty w historii Stadionu X-lecia, który przez dziesięciolecia pełnił ważne funkcje sportowe oraz społeczne, aż po jego zniszczenie i udostępnienie kupcom z różnych kontynentów, którzy stworzyli tu największy bazar w Europie: Jarmark Europa. Najważniejszym z tych wydarzeń był performace Boniek! w wykonaniu szwajcarskiego artysty Massimo Furlana:


3. Łączymy środowiska artystyczne i naukowe, wychodzimy w przyszłość - Synchronizacje, 2008-2016, 2022

Synchronizacje to cykliczny projekt, który miał on na celu udzielenia głosu artystom/_stkom, architektom/_tkom i badaczom/_czkom poszukującym rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast: projektowych, społeczno-politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych. Przykładowe tematy, które były podejmowane to mikroprzestrzenie, możliwości wymyślania na nowo relacji, na jakich oparta jest organizacja miast czy miejskie nieużytki. Większość projektów zwieńczyła podsumowująca publikacja, będąca zbiorem tekstów teoretycznych.
 

4. Nadajemy nowe konteksty w mieście - Różowe świecące jelenie, proj. Hanna Kokczyńska i Luiza Marklowska, Skwer Cubryny, 2004-2007

Powiśle na początku lat dwutysięcznych było dosyć ponurą i zaniedbaną dzielnicą. Dzięki naszej interwencji na nadwiślańskim skwerze pojawiły się rzeźby projektu Luizy Marklowskiej i Hanny Kokczyńskiej. Mieszkańcy pokochali różowe, świecące jelonki: siadali na nich, robili sobie z nimi zdjęcia, a tymczasowa trzymiesięczna instalacja zamieniła się w trzyletnią obecność na Powiślu. To drobne działanie ożywiło dzielnicę. Ośmieliło do korzystania z przestrzeni publicznej.

5. Badamy potencjały przestrzeni miejskiej - Place Warszawy, 2017–2019
Bądąc partnerem tego projektu, wraz z Fundacją Puszka prowadziliśmy badania interdyscyplinarne placów, ich historii, obecnej kondycji, potencjałów i słabych stron, co w efekcie prowadzi do włączenia ich do debaty o mieście, a także ożywienia jako przestrzeni publicznych. Wynikiem działań jest darmowa publikacja Place. Instrukcja Użycia


6. Wspieramy działania na rzecz przystosowania miast do zmian klimatycznych - Plac Nowego Sąsiedztwa, projekt współrealizowany z Teatrem Studio, Fundacją Puszka, Grupą Projektową Centrala, A-A Collective, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Plac Defilad, 2022

W lipcu i sierpniu 2022 przeprowadziliśmy szereg działań, warsztatów, spacerów, rozmów oraz wystaw związanych z nadawaniem nowego kształtu placowi Defilad, który niedługo ma zostać przeistoczony w Plac Centralny. Plac jest otwartą przestrzenią spotkania, wzajemnej ciekawości i wymiany. Miejscem realizacji wyobrażeń o włączającej przestrzeni publicznej: społecznej i przyrodniczej. Projekt Plac Nowego Sąsiedztwa porusza ważne dziś tematy: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznawania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego. 

 

7. Wspieramy słabe sygnały. Dajemy przestrzeń na nowe myśli. Organizujemy konkursy.

Słysz… architekturę! to konkurs, który zorganizowaliśmy w 2020 roku. Jego celem było stworzenie przestrzeni dla rozwoju nowej formy opowiadania o mieście, architekturze i jej twórcach. Tak jak ewoluuje nasze rozumienie przestrzeni oraz zmienia się myślenie architektów, tak i rozmowa o architekturze Warszawy powinna znaleźć nowe kanały i sposoby opisywania doświadczeń.Oprócz tego patronowaliśmy, wspieraliśmy medialnie lub organizowaliśmy setki wystaw, konkursów i wydarzeń. 

Prowadzimy także działalność gospodarczą – księgarnię znajdującą się przy ulicy Mokotowskiej 65 w Warszawie i sklep internetowy: https://sklep.beczmiana.pl/ 

 

Dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia?

Od 2003 roku śledzimy i opisujemy najświeższe trendy w tematyce sztuki, dizajnu, architektury, ruchów miejskich oraz społecznych. Nasze treści, publikowane w formie artykułów, newsów, raportów, podkastów czy nagrań video, są całkowicie nieodpłatne. Naszym założeniem jest nieograniczony dostęp do kultury dla każdego. Nie chcemy tworzyć barier finansowych dla odbiorczyń i odbiorców naszych działań i publikowanych przez nas treści. W związku z tym nie planujemy wprowadzania odpłatnych subskrypcji czy innych działań tego typu, a szukamy innych metod wsparcia. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli wesprzesz nasze działania.
www.beczmiana.pl

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Fundacja Bęc Zmiana w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja Bęc Zmiana już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Weronika Humaj
Weronika Humaj
20 zł
Alicja Bielawska
Alicja Bielawska
20 zł
Zuzia Kruczek
Zuzia Kruczek
20 zł
Paweł Ładniak
Paweł Ładniak
20 zł
Anonimowy patron
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.