Fundacja Bęc Zmiana

W Patronite od 25.10.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1906

Liczba Patronów: 1590

Zostań Patronem
Kup na prezent
6 patronów
120 miesięcznie
260 łącznie
Fundacja Bęc Zmiana działa na polach architektury, sztuk wizualnych, projektowania i kultury miejskiej. Naszym podstawowym celem jest wspieranie rozwoju kultury współczesnej, badań naukowych dotyczących współczesności oraz rozpoznanie potencjału przestrzeni publicznej/wspólnej.

O Autorze

Dlaczego tu jesteśmy?

Kultura współczesna nie jest wspierana przez politykę kulturalną obecnego rządu. Po 2015 r. dofinansowanie kultury współczesnej z publicznych pieniędzy rozdzielanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zwłaszcza w jej niezależnej, eksperymentującej, szukającej nowych form postaci, systematycznie maleje.
Aktualnie funkcjonujemy dzięki działalności gospodarczej, którą prowadzimy (Bęc Księgarnia), oraz dzięki wpłatom reklamodawców czasopisma popularyzującego polską kulturę najnowszą  "NN6T".
Środki te pozwalają nam na skromne utrzymanie, ale nie ma mowy o rozwoju, realizacji większych projektów i wydawaniu nowych książek. Przykładowo w 2016 wydaliśmy 12 książek, w 2020 r. 4 książki, a w tym roku niestety nie wydamy żadnej. 

Bęc Zmiana od 2002 roku zajmuje się inicjowaniem działań łączących różne perspektywy.
Tworzone przez nas projekty mają najczęściej charakter platform łączących wiedzę ekspertów i profesjonalistów z podejściem ciekawskich amatorów i entuzjastów.

Już dwadzieścia lat przedstawiamy Wam to, co najciekawsze w kulturze współczesnej.

W tym czasie wydaliśmy:

 • 143 numery bezpłatnego czasopisma NOTES NA 6 TYGODNI

Ukazuje się 6 razy do roku, w skrócie NN6T, opowiada o kulturze współczesnej, a wydajemy go od 2003 r.! Ukazuje się w nakładzie 2000 egzemplarzy i jest przez nas dystrybuowany w całym kraju. Znajdziecie go w instytucjach sztuki i miejscach prowadzących działalność kulturalną. Każdy numer dostępny jest również online na stronie www.nn6t.pl 

Pismo jest bezpłatne, nie otrzymujemy dotacji na jego publikację, a dalsze wydawanie „Notesu na 6 Tygodni” zależy jedynie od wsparcia reklamodawców.

 

 • 10 numerów kwartalnika humanistycznego Format P. 

Format P. to pismo eksperymentalne, które wydawaliśmy jako narzędzie dla artystów, pisarzy, specjalistów różnych dziedzin kultury i nauki, skupiających się na wyselekcjonowanych zagadnieniach i tematach oraz na odkrywaniu nowych związków pomiędzy dyscyplinami. Fajnie byłoby móc wydać kolejny numer!

 

 • Ponad 110 książek 

które są podsumowaniem prowadzonych przez nas projektów, które promują progresywne punkty widzenia, są fotoalbumami lub polskimi tłumaczeniami pozycji, które uważamy za wartościowe, zobacz nasze publikacje: https://issuu.com/beczmiana

 

 • Nagraliśmy ponad 20 odcinków Miastoczytania - programu, w którym promujemy czytelnictwo, rozmawiając z autorami książek o… książkach, mieście i o czytaniu. Bardzo lubimy współpracować – Miastoczytanie realizujemy we współpracy z fundacją Antyrama z Katowic.

 

 • Nagraliśmy ponad 220 wywiadów z osobowościami kultury w formie podkastu Bęc Radio, których możecie słuchać na różnych platformach podkastowych, np. na Spotify czy Soundcloud 


Do 2022 roku wzięliśmy udział w 179 projektach o tematyce związanej z naszymi celami statutowymi, czyli związanymi z architekturą, sztuką, projektowaniem, tematyką miejską. Obszarem naszych badań i miejscem działań jest przestrzeń miejska. Oto kilka przykładowych realizacji projektów i ich celów:

1. Zbliżamy do siebie mieszkańców Warszawy - Ławka Pętelka, proj. Przemek Kaczkowski i Jacek Piotrowski, Park Świętokrzyski, 2004 

Nasze pierwsze działanie w Warszawie! Ławka-pętelka. Ma 5 metrów długości i wykonana jest z drewna cedrowego. Oprócz swojej zwyczajowej funkcji służy także do… całowania, co ułatwiać ma właśnie pętelka, zaprojektowana tak, by pochylone ku sobie ciała zakochanych znalazły stosowne oparcie. Od czasu realizacji ławeczka ma już 3 wersję siedziska i nadal jest bardzo lubiana jako miejsce spotkań i wypoczynku.

2. Uczestniczmy w wydarzeniach, które budują architektoniczną tożsamość miasta - Finisaż Stadionu X-lecia i Jarmarku Europa, wraz z Fundacją Laura Palmer, 2007

Tuż przed wyburzeniem Stadionu X-lecia, który ustąpił miejsca Stadionowi Narodowemu, zorganizowaliśmy szereg wydarzeń upamiętniających najważniejsze i najbardziej charakterystyczne punkty w historii Stadionu X-lecia, który przez dziesięciolecia pełnił ważne funkcje sportowe oraz społeczne, aż po jego zniszczenie i udostępnienie kupcom z różnych kontynentów, którzy stworzyli tu największy bazar w Europie: Jarmark Europa. Najważniejszym z tych wydarzeń był performace Boniek! w wykonaniu szwajcarskiego artysty Massimo Furlana:


3. Łączymy środowiska artystyczne i naukowe, wychodzimy w przyszłość - Synchronizacje, 2008-2016, 2022

Synchronizacje to cykliczny projekt, który miał on na celu udzielenia głosu artystom/_stkom, architektom/_tkom i badaczom/_czkom poszukującym rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni współczesnych miast: projektowych, społeczno-politycznych, ekonomicznych, estetycznych i emocjonalnych. Przykładowe tematy, które były podejmowane to mikroprzestrzenie, możliwości wymyślania na nowo relacji, na jakich oparta jest organizacja miast czy miejskie nieużytki. Większość projektów zwieńczyła podsumowująca publikacja, będąca zbiorem tekstów teoretycznych.
 

4. Nadajemy nowe konteksty w mieście - Różowe świecące jelenie, proj. Hanna Kokczyńska i Luiza Marklowska, Skwer Cubryny, 2004-2007

Powiśle na początku lat dwutysięcznych było dosyć ponurą i zaniedbaną dzielnicą. Dzięki naszej interwencji na nadwiślańskim skwerze pojawiły się rzeźby projektu Luizy Marklowskiej i Hanny Kokczyńskiej. Mieszkańcy pokochali różowe, świecące jelonki: siadali na nich, robili sobie z nimi zdjęcia, a tymczasowa trzymiesięczna instalacja zamieniła się w trzyletnią obecność na Powiślu. To drobne działanie ożywiło dzielnicę. Ośmieliło do korzystania z przestrzeni publicznej.

5. Badamy potencjały przestrzeni miejskiej - Place Warszawy, 2017–2019
Bądąc partnerem tego projektu, wraz z Fundacją Puszka prowadziliśmy badania interdyscyplinarne placów, ich historii, obecnej kondycji, potencjałów i słabych stron, co w efekcie prowadzi do włączenia ich do debaty o mieście, a także ożywienia jako przestrzeni publicznych. Wynikiem działań jest darmowa publikacja Place. Instrukcja Użycia


6. Wspieramy działania na rzecz przystosowania miast do zmian klimatycznych - Plac Nowego Sąsiedztwa, projekt współrealizowany z Teatrem Studio, Fundacją Puszka, Grupą Projektową Centrala, A-A Collective, Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Plac Defilad, 2022

W lipcu i sierpniu 2022 przeprowadziliśmy szereg działań, warsztatów, spacerów, rozmów oraz wystaw związanych z nadawaniem nowego kształtu placowi Defilad, który niedługo ma zostać przeistoczony w Plac Centralny. Plac jest otwartą przestrzenią spotkania, wzajemnej ciekawości i wymiany. Miejscem realizacji wyobrażeń o włączającej przestrzeni publicznej: społecznej i przyrodniczej. Projekt Plac Nowego Sąsiedztwa porusza ważne dziś tematy: miejskości zorientowanej na pokonanie kryzysów, spotkania z nowymi sąsiadami i sąsiadkami z Ukrainy, a także rozpoznawania i pielęgnowania sąsiedztwa międzygatunkowego. 

 

7. Wspieramy słabe sygnały. Dajemy przestrzeń na nowe myśli. Organizujemy konkursy.

Słysz… architekturę! to konkurs, który zorganizowaliśmy w 2020 roku. Jego celem było stworzenie przestrzeni dla rozwoju nowej formy opowiadania o mieście, architekturze i jej twórcach. Tak jak ewoluuje nasze rozumienie przestrzeni oraz zmienia się myślenie architektów, tak i rozmowa o architekturze Warszawy powinna znaleźć nowe kanały i sposoby opisywania doświadczeń.Oprócz tego patronowaliśmy, wspieraliśmy medialnie lub organizowaliśmy setki wystaw, konkursów i wydarzeń. 

Prowadzimy także działalność gospodarczą – księgarnię znajdującą się przy ulicy Mokotowskiej 65 w Warszawie i sklep internetowy: https://sklep.beczmiana.pl/ 

 

Dlaczego potrzebujemy Twojego wsparcia?

Od 2003 roku śledzimy i opisujemy najświeższe trendy w tematyce sztuki, dizajnu, architektury, ruchów miejskich oraz społecznych. Nasze treści, publikowane w formie artykułów, newsów, raportów, podkastów czy nagrań video, są całkowicie nieodpłatne. Naszym założeniem jest nieograniczony dostęp do kultury dla każdego. Nie chcemy tworzyć barier finansowych dla odbiorczyń i odbiorców naszych działań i publikowanych przez nas treści. W związku z tym nie planujemy wprowadzania odpłatnych subskrypcji czy innych działań tego typu, a szukamy innych metod wsparcia. Będziemy niezmiernie wdzięczni, jeśli wesprzesz nasze działania.
www.beczmiana.pl

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 20 zł
Kopula.9 / Dom Twórczy im. Andrzeja Iwanickiego
Kopula.9 / Dom Twórczy im. Andrzeja Iwanickiego
Próg: 20 zł
Zuzia Kruczek
Zuzia Kruczek
Próg: 20 zł
Jadwiga Sawicka
Jadwiga Sawicka
Próg: 20 zł
Magdalena Gościniak
Magdalena Gościniak
Próg: 20 zł