Avatar użytkownika

Fundacja BRDA

3
patronów
150 
miesięcznie
2 590 
łącznie
3
patronów
150 zł 2 590 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

20 zł miesięcznie
Dwadzieścia złotych to niemała sumka. Można ją wydać na lancz, a Ty wydajesz ją na wsparcie dla naszych działań społecznych. To duża rzecz i bardzo ją doceniamy. Dzięki, że jesteś z nami!!!
30 zł miesięcznie
Och, gdyby tak każdy Patronite'owiec wpłacał 30 złotych – znaleźlibyśmy zastosowanie na każde zakurzone okno i każdy element budowlany, który zastąpiłby produkcję nowych. Razem działamy w kierunku bardziej zrównoważonej budowlanki – ogromne dzięki za wpłatę!
50 zł miesięcznie
Tyle kosztuje rolka stretchu z recyklingu, którym zabezpieczamy okna przed transportem do Ukrainy. Dzięki, że przybliżasz nas do celu <3
100 zł miesięcznie
Wokół stówki oscyluje koszt pozyskania, przechowania, spakowania i wysłania jednego okna z odzysku do Ukrainy. Super, że pozwalasz nam dalej realizować projekt.
200 zł miesięcznie
Wow! 200 złotych to koszt wysłania 2 okien PVC do Ukrainy. Dziękujemy z całego serca!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja BRDA w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Zbieramy okna z odzysku i wysyłamy je do potrzebujących w Ukrainie. Wykorzystujemy społeczny i ekologiczny potencjał materiałów budowlanych z drugiego obiegu. Reuse to przyszłość, mili państwo!

Kim jesteśmy?

Hej, tu Zofia Jaworowska i Petro Vladimirov – główny, polsko-ukraiński zespół Fundacji BRDA, która wspiera zrównoważone środowiskowo i społecznie odpowiedzialne budownictwo, architekturę i design. Zosia działała społecznie od lat jako aktywistka i członkini zespołów organizacji non-profit, od koordynowania projektów w SEXED.PL po założenie Grupy Zasoby. Wreszcie postanowiła założyć BRDĘ, żeby tworzyć przestrzeń, w której sektor budowlany spotyka się z zaangażowaniem społecznym. Petro z kolei to architekt i kurator, który zdobywał doświadczenie projektowe w pracowni Henning Larsen w Danii, gdzie ściśle współpracował z klientami przy tworzeniu produktów deweloperskich, a następnie prowadził działalność doradczą dla inwestorów w zakresie placemakingu oraz user experience w biurze Direction. Połączyliśmy nasze doświadczenie zawodowe i działamy już okrągły rok <3

 

 

Co robimy?

Wystartowaliśmy w lipcu 2022 roku z naszym flagowym projektem OKNO, w ramach którego gromadzimy stolarkę z odzysku z całej Polski – okna z demontażu od osób prywatnych, często nieużywane okna pochodzące ze zwrotów czy końcówek serii od dystrybutorów i producentów i demontowane okna z termomordernizacji i większych inwestycji. Stolarkę gromadzimy w Warszawie, skąd jedzie do organizacji społecznych zajmujących się oddolną odbudową w Ukrainie. W ciągu roku udało nam się wysłać i zgromadzić 1200 okien, kolejne setki przed nami. To łącznie okna, które wypełniłyby 1,5 Pałaców Kultury i Nauki.
Więcej o projekcie znajdziecie na instagramie (@fundacjabrda) i na stronie projektu: https://fundacjabrda.org/projekty/okno/.

Efekty działań? Kilkaset naprawionych domów, w których ataki rakietowe spowodowały wybicie szyb i do których mogą powrócić osoby z Ukrainy. Ciepłe, bezpieczne, suche schronienie dla tysięcy ludzi. 

To jednak dopiero początek! Stworzyliśmy darmowy katalog rozwiązań montażowych okien z odzysku ze studentami i polskimi pracowniami architektonicznymi. Ikeowskie w stylu instrukcje pozwalają samodzielnie zamontować za mała lub za duże okno, choćby i na 10 piętrze wielkiej płyty. Znajdziecie go tutaj, do ściągnięcia za darmo: https://issuu.com/fundacjabrda

We współpracy z Miastem st. Warszawą w ramach Domu Odbudowy Ukrainy wysłaliśmy do Ukrainy 52 agregaty prądotwórcze. Kolejne już w drodze. Przed nami osuszacze i pompy dla obwodu chersońskiego. Z Warszawą współpracujemy coraz bliżej i bardzo nas to cieszy!

W ramach rozwijającego się projektu BUDO zorganizowaliśmy warsztaty z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki na temat rozwijania potencjału materiałów budowlanych z odzysku (poza oknami, tematów jest wiele!). Kontynuujemy współpracę realizując wystawę o warszawskim Atrium (będzie szał, do zobaczenia w październiku w Zodiaku), ponadto robimy badania, pozyskujemy elementy budowlane z odzysku, których sprzedaż zasili nasz wacikowy budżet i przyglądamy się rozbiórkom. Więcej wkrótce, hi hi hi...

Przeprowadziliśmy 2 warsztaty malarskie z dzieciakami ukraińskimi w Warszawie i w Wiśle, we współpracy z Kają Gadomską, Fundacją Sztuki Polskiej ING oraz ING Dzieciom. Było kolorowo i poruszająco. Kolejny warsztat przed nami.

Już od września odpalamy ofertę doradztwa dla projektantów i inwestorów, którzy na szerszą skalę chcą wprowadzać material reuse i społecznie odpowiedzialne praktyki do swoich projektów i inwestycji. Specjalnie się w tej kwestii szkolimy. W roku numer dwa będziemy dużo gadać :)

Za nami 12 miesięcy nieprzerwanych warsztatów (Szwajcaria, Wrocław, Warszawa), wykładów, oprowadzań po wystawach (Muzeum Warszawy!), konferencji, wywiadów i podcastów (ten z CYRKLem już niedługo będzie online). Uczymy się i wymieniamy dobrymi praktykami.

Mało śpimy. Dużo działamy. Dlatego potrzebujemy wsparcia!

 

Na co zbieramy kasę?

Nie jest tajemnicą, że organizacje społeczne w Polsce mają pod górkę. Dlatego po roku działań poszukujemy wsparcia finansowego, który umożliwi nam kontynuację naszych projektów. Szukamy zastrzyku gotówki, który umożliwi nam opłacenie pracy zespołu, eksperymentowanie szerzej z materiałami budowlanymi, ale to, co pochłania większość naszego budżetu to logistyka i transporty w ramach projektu OKNO. 76% zebranych środków od dotychczasowych darczyńców przeznaczamy na transport do Ukrainy, odbiory okien w Polsce oraz materiały do pakowania stolarki. To koszty nie do przeskoczenia, a wciąż – nasz system pozyskiwania okien pozwala najtaniej, najszybciej i najefektywniej dostarczyć okna do tych, którzy najbardziej jej potrzebująOkna zamontowane już w Ukrainie możecie zobaczyć na naszym instagramie, gdzie na bieżąco informujemy o rozwoju projektu.

Dołączcie do nas. Ciepły, bezpieczny dom, to najpiękniejsza rzecz, jaką możemy dać naszym przyjaciołom i przyjaciółkom w Ukrainie. Slava Ukraini!

 

 

 

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Fundacja BRDA już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Adam Przywara
Adam Przywara
30 zł
Joanna Chorzępa
Joanna Chorzępa
20 zł
Anonimowy patron
100 zł
Julia Libera
Julia Libera
20 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.