Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Fundacja BRDA w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyKim jesteśmy?
Hej, tu Zofia Jaworowska i Petro Vladimirov – główny, polsko-ukraiński zespół Fundacji BRDA, która wspiera zrównoważone środowiskowo i społecznie odpowiedzialne budownictwo, architekturę i design. Zosia działała społecznie od lat jako aktywistka i członkini zespołów organizacji non-profit, od koordynowania projektów w SEXED.PL po założenie Grupy Zasoby. Wreszcie postanowiła założyć BRDĘ, żeby tworzyć przestrzeń, w której sektor budowlany spotyka się z zaangażowaniem społecznym. Petro z kolei to architekt i kurator, który zdobywał doświadczenie projektowe w pracowni Henning Larsen w Danii, gdzie ściśle współpracował z klientami przy tworzeniu produktów deweloperskich, a następnie prowadził działalność doradczą dla inwestorów w zakresie placemakingu oraz user experience w biurze Direction. Połączyliśmy nasze doświadczenie zawodowe i działamy już okrągły rok <3
Co robimy?
Wystartowaliśmy w lipcu 2022 roku z naszym flagowym projektem OKNO, w ramach którego gromadzimy stolarkę z odzysku z całej Polski – okna z demontażu od osób prywatnych, często nieużywane okna pochodzące ze zwrotów czy końcówek serii od dystrybutorów i producentów i demontowane okna z termomordernizacji i większych inwestycji. Stolarkę gromadzimy w Warszawie, skąd jedzie do organizacji społecznych zajmujących się oddolną odbudową w Ukrainie. W ciągu roku udało nam się wysłać i zgromadzić 1200 okien, kolejne setki przed nami. To łącznie okna, które wypełniłyby 1,5 Pałaców Kultury i Nauki.
Więcej o projekcie znajdziecie na instagramie (@fundacjabrda) i na stronie projektu: https://fundacjabrda.org/projekty/okno/.
Efekty działań? Kilkaset naprawionych domów, w których ataki rakietowe spowodowały wybicie szyb i do których mogą powrócić osoby z Ukrainy. Ciepłe, bezpieczne, suche schronienie dla tysięcy ludzi.
To jednak dopiero początek! Stworzyliśmy darmowy katalog rozwiązań montażowych okien z odzysku ze studentami i polskimi pracowniami architektonicznymi. Ikeowskie w stylu instrukcje pozwalają samodzielnie zamontować za mała lub za duże okno, choćby i na 10 piętrze wielkiej płyty. Znajdziecie go tutaj, do ściągnięcia za darmo: https://issuu.com/fundacjabrda.
We współpracy z Miastem st. Warszawą w ramach Domu Odbudowy Ukrainy wysłaliśmy do Ukrainy 52 agregaty prądotwórcze. Kolejne już w drodze. Przed nami osuszacze i pompy dla obwodu chersońskiego. Z Warszawą współpracujemy coraz bliżej i bardzo nas to cieszy!
W ramach rozwijającego się projektu BUDO zorganizowaliśmy warsztaty z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki na temat rozwijania potencjału materiałów budowlanych z odzysku (poza oknami, tematów jest wiele!). Kontynuujemy współpracę realizując wystawę o warszawskim Atrium (będzie szał, do zobaczenia w październiku w Zodiaku), ponadto robimy badania, pozyskujemy elementy budowlane z odzysku, których sprzedaż zasili nasz wacikowy budżet i przyglądamy się rozbiórkom. Więcej wkrótce, hi hi hi...
Przeprowadziliśmy 2 warsztaty malarskie z dzieciakami ukraińskimi w Warszawie i w Wiśle, we współpracy z Kają Gadomską, Fundacją Sztuki Polskiej ING oraz ING Dzieciom. Było kolorowo i poruszająco. Kolejny warsztat przed nami.
Już od września odpalamy ofertę doradztwa dla projektantów i inwestorów, którzy na szerszą skalę chcą wprowadzać material reuse i społecznie odpowiedzialne praktyki do swoich projektów i inwestycji. Specjalnie się w tej kwestii szkolimy. W roku numer dwa będziemy dużo gadać :)
Za nami 12 miesięcy nieprzerwanych warsztatów (Szwajcaria, Wrocław, Warszawa), wykładów, oprowadzań po wystawach (Muzeum Warszawy!), konferencji, wywiadów i podcastów (ten z CYRKLem już niedługo będzie online). Uczymy się i wymieniamy dobrymi praktykami.
Mało śpimy. Dużo działamy. Dlatego potrzebujemy wsparcia!
Na co zbieramy kasę?
Nie jest tajemnicą, że organizacje społeczne w Polsce mają pod górkę. Dlatego po roku działań poszukujemy wsparcia finansowego, który umożliwi nam kontynuację naszych projektów. Szukamy zastrzyku gotówki, który umożliwi nam opłacenie pracy zespołu, eksperymentowanie szerzej z materiałami budowlanymi, ale to, co pochłania większość naszego budżetu to logistyka i transporty w ramach projektu OKNO. 76% zebranych środków od dotychczasowych darczyńców przeznaczamy na transport do Ukrainy, odbiory okien w Polsce oraz materiały do pakowania stolarki. To koszty nie do przeskoczenia, a wciąż – nasz system pozyskiwania okien pozwala najtaniej, najszybciej i najefektywniej dostarczyć okna do tych, którzy najbardziej jej potrzebują. Okna zamontowane już w Ukrainie możecie zobaczyć na naszym instagramie, gdzie na bieżąco informujemy o rozwoju projektu.
Dołączcie do nas. Ciepły, bezpieczny dom, to najpiękniejsza rzecz, jaką możemy dać naszym przyjaciołom i przyjaciółkom w Ukrainie. Slava Ukraini!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.