Bojowe Schrony Proszowice - Izba Pamięci

W Patronite od 27.06.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2378

Liczba Patronów: 1821

Zostań Patronem
Kup na prezent
4 patronów
45 miesięcznie
305 łącznie
Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Bojowe Schrony Proszowice” to grupa łącząca ludzi z pasją do poszukiwania, odkrywania i poznawania historii w jakiejkolwiek postaci. Swoją działalność skupiamy na ratowaniu od zniszczenia i zapomnienia obiektów będącymi śladami historii,

O Autorze

Niestety do 1 września 2022 r. musimy opuścić obecnie zajmowany lokal, w którym mieści się Izba Pamięci. Przeprowadzka w nowe miejsce, jego dostosowanie i adaptacja oznacza dla nas znaczne wydatki. Kolejne koszty niosą dla nas też tak prozaiczne koszty jak media, transport czy konserwacja eksponatów. Ponadto chcemy rozwijać naszą działalność - pozyskiwać kolejne eksponaty, prowadzić poszukiwania i badania oraz chronić lokalne dziedzictwo historyczne. Jeśli uważasz, że nasza działalność jest warta wsparcia kilkoma "groszami" co miesiąc, to wiedz że dajesz nam możliwość jeszcze skuteczniejszej dalszej działalności. Gwarantujemy rzetelne rozliczenie z każdej złotówki.

Kto wie... być może razem uda nam się sfinansować nawet wynajem lokalu w Proszowicach dla naszej ekspozycji.

______________________________________________________________________________

Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Bojowe Schrony Proszowice” to grupa łącząca ludzi z pasją do poszukiwania, odkrywania i poznawania historii w jakiejkolwiek postaci. Swoją działalność skupiamy na ratowaniu od zniszczenia i zapomnienia obiektów będącymi śladami historii, nawet tymi najmniejszymi.

W ramach naszej aktywności prowadzimy szereg akcji poszukiwawczych zabytków naszej przeszłości by uratować pamięć o ludziach i wydarzeniach, ważnych dla naszego regionu. Poprzez nasze czyny szerzymy wśród najmłodszych ducha patriotyzmu i dobrych wartości. Tworząc skansen fortyfikacji chcemy pozwolić dotknąć i cofnąć się w czasie historii obecnie żyjącym pokoleniom i nie pozwolić jej odejść wraz z ostatnimi jej świadkami. Nasza organizacja posiada swoją własną obszerną kolekcje artefaktów związanych z przeszłością i kiedy tylko jest okazja staramy się państwa z nią zapoznawać ucząc tego co było kiedyś. Posiadane przez nas eksponaty militariów ukazują trwały obraz trudnych czasów dla naszego kraju oraz jego obywateli jak i reszty świata. Dzięki nim zrozumieć można jak straszną rzeczą jest wojna i dlaczego powinniśmy zrobić wszystko by już nigdy więcej do niej nie doszło.

Prowadzimy również Izbę Pamięci. Izba Pamięci ma na celu przybliżenie historii regionu z okresu XIX. i XX. wieku. Zgromadzone w niej eksponaty dotyczą bezpośrednio terenów powiatu Proszowickiego i w połączeniu z materiałami graficznymi oraz opisami opowiadają historię minionych lat. Izba Pamięci skupia się w dużej mierze na historii konfliktów – I i II Wojny Światowej, jednak nie w kontekście ich ogólnej historii, a wydarzeń które miały miejsce na naszych terenach, a które nie są szeroko znane współcześnie. Zwiedzając ekspozycje, poznacie historie, którą często mijacie “o krok”, zobaczycie setki archiwalnych – często unikalnych zdjęć, oraz będziecie mogli dotknąć eksponatów, które są materialnym świadectwem minionych wydarzeń. 

 

Nasze stowarzyszenie to przede wszystkim działanie w terenie! Przez ostatnie lata przeprowadziliśmy szereg różnego rodzaju “akcji”, a jeszcze więcej planujemy w przyszłości. Stowarzyszenie prowadzi także Izbę Pamięci opowiadającą historię i gromadzącą zbiory dotyczące Powiatu Proszowickiego z okresu XIX. i XX. wieku, w tym w szczególności konfliktów zbrojnych z tego okresu. 

Inne działania jakie podejmujemy, polegają na zabezpieczeniu wszelkiego rodzaju pozostałości po minionych czasach. Dlatego poszukujemy i konserwujemy różnego rodzaju artefakty. Staramy się także realizować działania w zakresie ochrony i odnowy mogił na terenie Powiatu Proszowickiego. Ponadto organizujemy akcje sprzątania rzeki “Szreniawy”, w trakcie których czyścimy koryto rzeki.

Staramy się także podejmować działania związane z ochroną zabytków i stanowisk archeologicznych, współpracując w tym zakresie z różnymi instytucjami. Aktywnie uczestniczymy w badaniach archeologicznych, a także staramy się je inicjować. Dodatkowo przy okazji różnego rodzaju wydarzeń, organizujemy wystawy historyczne, dzięki czemu możemy przybliżyć i propagować historie naszego regionu.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Wiktor Miraszewski
Wiktor Miraszewski
Próg: 10 zł
Justyna  Kocik
Justyna Kocik
Próg: 25 zł
Adam Nowak
Adam Nowak
Próg: 5 zł
Barbara Bujakowska
Barbara Bujakowska
Próg: 5 zł
Grzegorz Pachnicki
Grzegorz Pachnicki
Próg: 10 zł
Wojciech Bujakowski
Wojciech Bujakowski
Próg: 10 zł