Grupa Performatywna Chłopaki

W Patronite od 22.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1019

Liczba Patronów: 959

Zostań Patronem
Kup na prezent
15 patronów
406 miesięcznie
5 957 łącznie
Jesteśmy mężczyznami. Odczuwamy emocje. Boimy się. Nie dajemy rady. Jesteśmy szczęśliwi. Kochamy. Smucimy się. Wspólne bycie w męskim kręgu pozwoliło nam być sobą. Męskość potrzebuje nowych narracji, więc dzielimy się naszym doświadczeniem czułej męskości.

O Autorze

Jesteśmy grupą mężczyzn, którym było niewygodnie w sztywnym gorsecie społecznokulturowych ról i stereotypów związanych z męskością. Eksplorujemy więc wspólnie ideę czułej męskości

Zaczęło się od tego, że od grudnia 2019 r. co tydzień spotykamy się w empatycznym, demokratycznym kręgu i dzielimy emocjami. Mówimy o codziennym życiu: relacjach, troskach, radościach czy seksualności. Z tego właśnie wziął się nasz kolektyw – z osobistej potrzeby każdego z nas, żeby w końcu móc porozmawiać otwarcie i uważnie z innymi facetami. Tak zostaliśmy przyjaciółmi.

Nasz krąg rósł i pączkował. A im bardziej umacnialiśmy się w naszym poczuciu męskości, tym bardziej dostrzegaliśmy, jak wielka wokół nas jest potrzeba, by dzielić się nowymi wzorcami męskości. Męskości inkluzywnej, feministycznej, uważnej. Męskości wyrażanej przez facetów hetero, homo, trans, cis i inne osoby z doświadczeniem funkcjonowania jako mężczyzna. Męskości otwartej na przeżywanie i wyrażanie emocji, także tych trudnych jak lęk czy smutek. Męskości w kontakcie z ciałem, męskości potrzebującej dotyku, męskości bez lęku przed innymi mężczyznami. Czułej męskości.

Postanowiliśmy więc zmieniać rzeczywistość, nieść dobrą nowinę światu. Przede wszystkim pokazywać innym facetom, że można męskość przeżywać inaczej, niż wymaga tego od nas kultura. Że każdy z nas może przeżywać swoją męskość indywidualnie i unikatowo.

Prowadzimy zatem szereg działań aktywistycznych na rzecz czułej męskości:

 

  • Teatr

W 2020 roku zrealizowaliśmy nasz pierwszy spektakl Chcieliśmy porozmawiać o męskości, a zostaliśmy przyjaciółmi. Dzielimy się w nim naszym doświadczeniem socjalizacji do roli mężczyzny w Polsce. Jest w nim mnóstwo czułości i ciepła. Są opowieści o przemocy, lęku, wspólnocie, seksie. Jest demokratyczna i empatyczna energia, która oplata nasze ciała, łączy nas, karmi i wspiera. W spektaklu nie odtwarzamy ról – występujemy pod własnymi imionami, często zmieniając swoje wypowiedzi ze spektaklu na spektakl, w zależności od tego, z czym danego dnia jesteśmy, jak się czujemy, jaka jest energia między nami.

Spektakl gramy do dziś z dużym powodzeniem. Wykorzystując okoliczności pandemii skonstruowaliśmy przedstawienie w pełni dedykowane platformie Zoom. Jednocześnie zachowując doświadczenie "żywego" teatru. Gramy je online, więc każdorazowa oglądają nas setki osób nie tylko z Polski, ale i z całego świata.

 

W tej chwili rozpoczęliśmy prace nad drugim spektaklem, który będzie dotyczył relacji z pokoleniem naszych ojców.

 

  • Media społecznościowe

Prowadzimy stale rosnące media społecznościowe (facebook, instagram), których używamy jako platformy edukacyjnej. Codziennie zamieszczamy tam edukacyjne i wzmacniające treści, dekonstruujące obraz stereotypowej męskości. Publikujemy tam również nasze emocjonalne komentarze odnoszące się do stereotypowych ról płciowych i otaczającej nas rzeczywistości. Przede wszystkim jednak wykorzystujemy je do opowiadania światu o czułej męskości i mocy męskiego kręgu.

 

  • Grupa społecznościowa na facebooku - safespace dla mężczyzn

Prowadzimy grupę społecznościową dla mężczyzn na facebooku - bezpieczną przestrzeń, w której powstaje rozrastająca się społeczność mężczyzn. W tej przestrzeni dzielimy się swoim problemami i radościami. Szukamy rady, dajemy sobie wsparcie.

 

  • Podkast Czuła Męskość

Każdy odcinek to nasza luźna rozmowa dotycząca ustalonego wcześniej tematu. Dekonstruujemy patriarchalny wzorzec męskości, który uważamy za toksyczny i szkodliwy dla nas samych. Poruszane tematy omawiamy z perspektywy czułej męskości. Dzielimy się swoim doświadczeniem bycia wychowywanym do pełnienia roli mężczyzny w Polsce. Czerpiemy z doświadczenia naszego męskiego kręgu.

Do tej pory w naszym podkaście mówiliśmy m.in. o: wychowaniu, doświadczeniu terapii, tożsamości seksualnej, zdrowiu psychicznym, depresji i poczuciu bezradności. Planujemy rozmowy m. in. o: rodzinie, patriarchacie i roli kulturowej, patriotyzmie, zdrowiu fizycznym, ciałopozytywności i dickshamingu. Chcemy również reagować na bieżące tematy społeczne. Nie jest to jednak audycja ekspercka. Jej osią są nasze osobiste doświadczenia i historie.

 

  • Rozmowy o męskości

Comiesięczny cykl społecznych rozmów online. Zapraszamy w nich wszystkie osoby, niezależnie od płci, do dzielenia się własnymi opowieściami, przeżyciami i emocjami wokół różnych tematów - m.in.: męskich wspólnot, seksualności, relacji z ojcami, przemocy, gniewu.

 

  • Męskie kręgi

To forma chłopackiej wspólnoty, która opiera się na głębokim słuchaniu i dzieleniu się doświadczeniem, myślą i emocją. Wspólnota nie musi razem mieszkać, może być wspólnotą spotkania. Męski krąg to spotkanie najróżniejszych facetów, którzy potrzebują wsparcia i wsparcie chcą dawać. To miejsce na dotyk, przytulenie, czułość. Siadamy na podłodze w kręgu. I pulsuje życie każdego z nas.

Promujemy więc i inicjujemy męskie kręgi jako wspaniałą formułę do budowania relacji i dawania sobie przestrzeni do bycia usłyszanym. Prowadzimy również inspirowane kręgiem i naszym doświadczeniem warsztaty dla mężczyzn, na których wspólnie przyglądamy się swojej męskości.

fxbcxb

 

  • Chłopaki chłopakom

To projekt skierowany do chłopaków w szkołach średnich i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Osią projektu są warsztaty czułej męskości, kontaktujące uczestników z własną emocjonalnością i pokazujące moc wspólnoty płynącą z empatycznego męskiego kręgu. Działanie inspirowane jest aktywizmem feministycznym, kulturą kręgu (uważność, słuchanie siebie, bycie razem, podmiotowość) i chęcią przełamywania ograniczeń wynikających ze społeczno-kulturowych ról płciowych. Chcemy w ten sposób dawać młodym mężczyznom wsparcie, przestrzeń i uwagę do tego, żeby mówić o emocjach, o sobie.


 

Podsumowanie

Działamy społecznie i wszelkie nasze wydarzenia są dostępne za darmo. Dzieje się tak dzięki ogromnej ilości naszej nieodpłatnej pracy, naszej pasji i miłości, różnym doraźnym dotacjom i przede wszystkim poczuciu, że to co robimy jest niezwykle potrzebne. 

Jednak przychodzi taki moment, kiedy dotacje się kończą, a wydatki pozostają – wynajem sal, kupno licencji, dojazdy, szkolenia... Przychodzi taki moment, kiedy pasja i miłość nie wystarczają - bo rozwijające się obowiązki aktywistyczne coraz trudniej połączyć z pracą zarobkową.

Dlatego prosimy Was o wsparcie!

Dzięki niemu będziemy mogli sfinansować wiele aspektów naszej działalności:

  • prowadzenie i inicjowanie męskich kręgów
  • warsztaty dla mężczyzn, którzy chcą zakładać kręgi w swoich miejscowościach
  • produkowanie podkastu Czuła Męskość
  • prowadzenie społecznych Rozmów o męskości
  • produkcję spektakli teatralnych, performensów i sztuki o czułej męskości
  • opiekę i moderację bezpiecznej przestrzeni dla mężczyzn na facebooku
  • prowadzenie i obsługę mediów społecznościowych: przygotowanie kontentu i interakcję z odbiorc_zyni_ami
  • abonamenty i licencje narzędzi elektronicznych wspomagających naszą obecność w sieci
  • interwencje w przestrzeni medialnej: moniotorowanie i reagownie na szkodliwe przekazy medialne utrwalające toksyczne stereotypy męskości i mające wpływ na zdrowie i życie mężczyzn lub innych osób i istot
  • kontakt z mediami: przygotowywanie materiałów prasowych, wypowiedzi i komentarzy
  • wynajem sal
  • szkolenia i rozwój kompetencji (np. kurs trenerów antyprzemocowych SZTAMA).

Operowanie stałymi funduszami pozwoliłoby nam sprofesjonalizować nasze działania. Moglibyśmy w pełni skupić się na naszym aktywizmie i zwiększyć jego zasięgi.

Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę na rozwój działań wokół czułej męskości.

Przytulamy Was!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Martyna Markiewicz
Martyna Markiewicz
Próg: 14 zł
Szymon Misiek
Szymon Misiek
Próg: 14 zł
Piotr Kozielski
Piotr Kozielski
Próg: 7 zł
Ksenia Egorova
Ksenia Egorova
Próg: 35 zł
Lukasz Szczerba
Lukasz Szczerba
Próg: 14 zł
Artur Majer
Artur Majer
Próg: 35 zł