Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Misja Archeologiczna w Chodliku w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kupony
Od pierwszego odcisku dłoni na ścianie jaskini jesteśmy częścią pewnej ciągłości, więc tak naprawdę nie umieramy nigdy - „Wykopaliska”, reż. Simon Stone, 2021.
Zmieniamy historię, ratujemy zabytki, rozwijamy i popularyzujemy naukę i dziedzictwo kulturowe. Jesteśmy zespołem badawczym, od kilku lat prowadzimy prace archeologiczne w Kotlinie Chodelskiej, niezwykłym regionie położonym w zachodniej części Lubelszczyzny. Celem badań jest poznanie i rekonstrukcja życia codziennego dawnych Słowian, ich kultury materialnej i duchowej. Prowadzimy również studia nad początkami państwa polskiego i zanikiem tzw. organizacji plemiennych. Nasz cel to stworzenie w Chodliku prawdziwej stacji badawczej wraz z muzeum, które będą otwarte dla każdego!
Współpracujemy z pasjonatami historii, stowarzyszeniami, poszukiwaczami. Wspólnie działamy na rzecz badań i ochrony zabytków. Tworzymy pole wzajemnej współpracy i miejsce przyjazne dla każdego!
Działamy lokalnie, lecz wyniki naszych badań mają znaczenie i wydźwięk międzynarodowy! Działamy wspólnie z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN oraz powołanym przez nas Towarzystwem Starożytniczym w Chodliku.
O Chodliku:
Nieopodal Kazimierza Dolnego, w dolinie rzeki Chodelki, znajduje się jeden z najciekawszych w Polsce kompleksów wczesnośredniowiecznego, słowiańskiego osadnictwa. Przeszło tysiąc lat temu region ten należał do najliczniej zamieszkałych na obszarze Małopolski. Jego centralną częścią jest słynne grodzisko w Chodliku wraz z otaczającymi je osadami oraz cmentarzyskami kurhanowymi.
W tym niezwykły miejscu już od kilku lat prowadzimy badania archeologiczne. Badamy relikty chodlikowskiego grodu oraz kurhany – miejsca pochówków dawnej arystokracji. Odkrywamy kolejne aspekty życia codziennego, wierzeń i kultury dawnych Słowian – relikty naszych wspólnych korzeni. Staramy się również popularyzować wiedzę o przeszłości.
Od pięciu lat prowadzimy badania wykopaliskowe kurhanów. Odkryliśmy w nich bogato wyposażone, wczesnośredniowieczne pochówki ze szczątkami koni — ewenement na skalę europejską. Znaleźliśmy szereg cennych zabytków zmieniających pogląd na kulturę materialną i duchową wczesnych Słowian.
Na pobliskim grodzisku w Kłodnicy odkryliśmy prawdziwy spichlerz, zawierający największy jak dotąd odkryty depozyt wczesnośredniowiecznych ziaren zbóż i roślin bobowatych. Odkrycie to pozwoli zrekonstruować dietę mieszkańców regionu sprzed 1000 lat!
Badamy cały region, łącznie z doliną Wisły, monitorujemy stanowiska zagrożone, prowadzimy ratownicze badania wykopaliskowe, organizujemy wystawy zabytków oraz warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Współpracujemy zarówno z naukowcami jak i pasjonatami historii.
W ciągu dwóch ostatnich lat uratowaliśmy od całkowitego zniszczenia cmentarzysko kultury łużyckiej oraz fragment wału podłużnego z okresu wczesnego średniowiecza.
Oficjalnie nasze badania prowadzone są z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz powołanego przez nas Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku.
Finansowanie:
Staramy się o granty, czasem je dostajemy, ale by działać nieprzerwanie potrzebujemy wsparcia! Nie wszystkie wydatki możemy pokryć z grantów, nie zawsze możemy finansować z nich badań wykopaliskowych.
Każdy z Was może dołączyć do naszej Misji! Wesprzeć nas finansowo, a w sezonie przyjechać i z nami pokopać! :) Nasze wydatki są transparentne - dla zainteresowanych udostępniamy pełne sprawozdanie finansowe! :)
Tutaj dowiecie się więcej na temat regionu oraz wykopalisk:
Więcej na nasz temat: www.chodlik.edu.pl
Zapraszamy na nasz kanał na YouTube: www.youtube.com/user/archeochodlik
Nasz profil na Facebook: www.facebook.com/chodlik
Nasza podstawowa ekipa:
Dr Łukasz Miechowicz – kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku, archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Zajmuje się archeologią średniowiecza, metodyką badań archeologicznych oraz dokumentacji zabytków, zwłaszcza tzw. nowymi technologiami. W 2010 roku otrzymał nagrodę naukową tygodnika Polityka. W latach 2013 r. oraz 2017 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (opieka nad zabytkami), w 2014 roku otrzymał grant National Geographic Traveler „Bilet na przyszłość” na podążenie śladami Zygmunta Glogera oraz badania rzek i dolin rzecznych.
Mgr Grzegorz Skrzyński - archeobotanik, pracownik Muzeum Ziemi PAN, specjalista od analiz i określania szczątków roślinnych.
Agnieszka Chlebicka - studentka archeologii. Opracowuje tematykę epoki brązu w Kotlinie Chodelskiej! Zajmuje się również odkrywanymi przez nas zabytkami krzemiennymi.
Ponadto w naszych badaniach biorą udział naukowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci archeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. :)
Popularyzacja:
Popularyzujemy nasz badania! Stworzyliśmy Wirtualne Muzeum Chodlika www.chodlik.edu.pl
Prowadzimy również warsztaty i zajęcia dla najmłodszych! :)
Pisali o nas m.in.:
A tu nasza propozycja wycieczki po Kotlinie Chodelskiej: https://zabytek.pl/pl/wycieczki/w-archeologicznym-el-dorado-szlakiem-grodzisk-i-kurhanow-w-d
Odwiedźcie nas w sezonie, chętnie Was oprowadzimy i pokażemy wykopaliska!!! :)
Wesprzyj działalność Autora Misja Archeologiczna w Chodliku już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.