Avatar użytkownika

Misja Archeologiczna w Chodliku

8
patronów
202 
miesięcznie
13 618 
łącznie
8
patronów
202 zł 13 618 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

3 zł miesięcznie
Witaj w Misji Archeologicznej w Chodliku. Właśnie zostałeś naszym Patronem , Dziękujemy!!! Każda złotówka jest dla nas ważna! Wyślemy Ci podziękowania drogą mailową! Zawsze możesz nas odwiedzić w trakcie wykopalisk, zorganizujemy Ci wycieczkę po okolicznych zabytkach :).
5 zł miesięcznie
Dziękujemy za Twoje wsparcie nasz Patronie! Jest ono dla nas niezwykle ważne. Każda przekazana nam złotówka zostanie wykorzystana na badania naukowe, ochronę dziedzictwa kulturowego oraz popularyzację wiedzy na jego temat! Otrzymasz od nas specjalne podziękowania emailem! Jeżeli odwiedzisz nas w trakcie badań pokażemy Ci okolice, odkryte zabytki i opowiemy o regionie!
10 zł miesięcznie
Dziękujemy za Twoje wsparcie nasz Patronie! Jest ono dla nas niezwykle ważne. Każda przekazana nam złotówka zostanie wykorzystana na badania naukowe, ochronę dziedzictwa kulturowego oraz popularyzację wiedzy na jego temat! Otrzymasz od nas specjalne podziękowania emailem! Jeżeli odwiedzisz nas w trakcie badań pokażemy Ci okolice, odkryte zabytki i opowiemy o regionie!
15 zł miesięcznie
Dziękujemy Ci nasz Patronie! Zbieramy na badania w przyszłym sezonie, każda złotówka się liczy! Otrzymasz od nas specjalne podziękowania, ponadto będziemy przesyłać Ci nasz newsletter, no i oczywiście zapraszamy do nas, do Chodlika!!! ;)
21 zł miesięcznie
Dziękujemy bardzo! Dzięki Tobie kupimy opakowania na zabytki, woreczki strunowe, papier i tusz do drukarki, markery do fotogrametrii, ołówki, długopisy itp. Małe, lecz niezbędne rzeczy. Zbieramy również środki na sezon badawczy!
Będziesz otrzymywać od nas newsletter, a przez okres wspierania nas, co miesiąc wyślemy Ci zdjęcie ilustracyjne z badań lub któregoś z odkrytych przez nas zabytków, w najlepszej jakości, np. do ustawienia jako tapetę!
30 zł miesięcznie
Dziękujemy!!! Poza powyższym, dzięki Tobie możemy bardziej poświęcić się popularyzacji badań, stać na opłacenie serwera, domeny Wirtualnego Muzeum, możemy się rozwijać i zapraszać Was do świata nauki.
Otrzymasz od nas newsletter i zdjęcia na tapetę, informacje o nowych filmach i wydarzeniach, referatach i konferencjach z naszym udziałem.
50 zł miesięcznie
Dzięki Tobie nasze badania stają się lepiej dofinansowane, a tym samym skuteczniejsze. Pieniądze przeznaczymy na pokrycie kosztów paliwa w trakcie wykopalisk, analizy szczątków roślinnych oraz kostnych, opracowanie materiału z dotychczasowych badań.
Otrzymasz od nas newsletter, zdjęcia, chętnie oprowadzimy Cię po okolicy, przenocujemy w naszej bazie, pokażemy zabytki!
70 zł miesięcznie
Twoje wsparcie daje nam komfort psychiczny, dzięki któremu miast martwić się o każdy grosz, możemy skupić się na pracy naukowej. W sezonie zaprosimy Cię na specjalne zajęcia i pokażemy jak się lepi garnki, skleja ceramikę, szuka zabytków i dokumentuje nawarstwienia, wykonuje dokumentację dronem - słowem zaprezentujemy cały warsztat pracy archeologa. Możesz też z nami pokopać! Przenocujemy w naszej bazie lub udostępnimy miejsce pod namiot!
100 zł miesięcznie
Na spokojnie planujemy kolejne badania, zabytki przechodzą właściwą konserwację, stać nas na materiały biurowe i opłacenie kosztów bieżących, powstaje kolejna publikacja poświęcona wynikom badań!
Otrzymasz od nas wszystkie materiały z badań (zdjęcia, filmy, katalog zabytków). Jeżeli zechcesz nas odwiedzić w sezonie, zorganizujemy Ci wycieczkę po zabytkach, pokażemy warsztat i pracę archeologa! Przenocujemy Cię w naszej bazie lub udostępnimy miejsce pod namiot.
170 zł miesięcznie
To już naprawdę znaczna pomoc, dzięki tobie pokryjemy koszty analiz laboratoryjnych. Będziemy mogli „wyciągnąć” z zabytków wszystkie możliwe informacje. Zaprosimy Cię do nas na wykopaliska, pokażemy warsztat archeologa, przenocujemy w naszej chodlikowskiej bazie lub udostępnimy miejsce pod namiot.
Dostaniesz od nas archeologiczną chodlikowską koszulkę!
300 zł miesięcznie
To ½ kosztu datowania radiowęglowego jednej próbki węgla/kości. Dzięki Tobie uściślimy chronologię badanych zabytków/obiektów i być może zmienimy dotychczasowe patrzenie na historię!
Ponadto dzięki Tobie zorganizujemy zajęcia dla dzieciaków z wybranej szkoły podstawowej! Możesz ją nam wskazać! Przyjedziemy, pokażemy zabytki i opowiemy o pracy archeologa lub zaprosimy dzieciaki do nas do Chodlika, obwieziemy po okolicznych zabytkach, przygotujemy warsztaty archeologiczne i świetną zabawę poprzez edukację.
Zaprosimy Cię do nas na wykopaliska, pokażemy warsztat archeologa, przenocujemy w naszej chodlikowskiej bazie lub udostępnimy miejsce pod namiot. Dostaniesz od nas archeologiczną chodlikowską koszulkę i ceramiczny kubek :)!
600 zł miesięcznie
Badania ratownicze to ważny element naszej działalności, dzięki Twojemu wsparciu uratujemy (ew. zweryfikujemy i dobrze zadokumentujemy) jedno niszczone stanowisko (lub jego najbardziej zagrożony fragment) położone na piaskowych wydmach Kotliny Chodelskiej, przeprowadzimy jego weryfikację wykopaliskową. Możesz pomóc nam w jego wyborze i uczestniczyć w ekspedycji.
Twoje dane jako darczyńcy znajdą się w oficjalnej dokumentacji z badań oraz ich publikacji naukowej. Także na wystawach zabytków, zarówno wirtualnych jak i stacjonarnych. Otrzymasz od nas pełen pakiet dokumentacji oraz sprawozdanie. Będziemy przesyłać Ci publikacje naszych badań w wersji cyfrowej.
Oczywiście zaprosimy Cię do nas na wykopaliska, pokażemy warsztat archeologa, przenocujemy w naszej chodlikowskiej bazie lub udostępnimy miejsce pod namiot.
Dostaniesz od nas archeologiczną chodlikowską koszulkę, kubek! Zorganizujemy ciekawą wycieczkę! Jesteśmy otwarci na Twoje pomysły! :)
1000 zł miesięcznie
To już prawdziwy mecenat naszych badań naukowych. Dzięki takim ludziom jak Ty nauka idzie do przodu, dziedzictwo kulturowe jest lepiej chronione i badane. Dzięki Tobie tworzymy historię.
Możesz „zaadoptować” jeden kurhan lub inny obiekt, który dzięki Twojemu wsparciu będzie badany, opracowany, zrekonstruowany i otoczony opieką. Przekażemy Ci dyplom z tytułem Mecenasa Badań Archeologicznych w Chodliku, zaprosimy do nas, przyjmiemy z honorami, pokażemy dziedzictwo kulturowe regionu. Otrzymasz od nas fotoksiążkę z galerią zabytków, dedykacją i podziękowaniami. Ponadto otrzymasz specjalny pakiet Internetowy, zaproszenia na wszystkie nasze konferencje, referaty, pakiet publikacji. Wszędzie gdzie będziemy mogli umieścimy informacje o Twoim wsparciu, także w oficjalnej dokumentacji z badań oraz ich publikacjach. Dostaniesz od nas pakiet chodlikowskich gadżetów. W chwili tworzenia ścieżki dydaktycznej w Chodliku na jednej z tablic umieścimy informację o Twoim wsparciu i mecenacie.

5000 zł miesięcznie
Zostajesz oficjalnym mecenasem badań naukowych w Kotlinie Chodelskiej prowadzonych przez Towarzystwo Starożytnicze w Chodliku oraz Instytut Archeologii i Etnologii PAN. Informację na ten temat zamieścimy na stałe na tablicy informacyjnej przy wejściu na grodzisko w Chodliku. Jeżeli uda nam się (a przy takim wsparciu na pewno) wyremontować i stworzyć w Chodliku stałą bazę naukową, informacja o Twoim mecenacie zostanie uwieczniona na specjalnej tablicy - na zawsze. Będziesz specjalnym gościem wszystkich konferencji naukowych poświęconym badaniom Kotliny Chodelskiej. Otrzymasz specjalny pakiet kopii zabytków. Zresztą, jesteśmy otwarci na wszystkie Twoje sugestie i pomysły!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Misja Archeologiczna w Chodliku w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Badamy kulturę dawnych Słowian w jednym z najciekawszych pod względem dziedzictwa kulturowego miejsc w kraju, dokonujemy spektakularnych odkryć, zmieniamy historię, chronimy i ratujemy zabytki, popularyzujemy naukę. Pracujemy nad stworzeniem otwartej dla wszystkich bazy naukowej i muzeum!

 

Od pierwszego odcisku dłoni na ścianie jaskini jesteśmy częścią pewnej ciągłości, więc tak naprawdę nie umieramy nigdy -  „Wykopaliska”, reż. Simon Stone, 2021.  

 

Zmieniamy historię, ratujemy zabytki, rozwijamy i popularyzujemy naukę i dziedzictwo kulturowe. Jesteśmy zespołem badawczym, od kilku lat prowadzimy prace archeologiczne w Kotlinie Chodelskiej, niezwykłym regionie położonym w zachodniej części Lubelszczyzny. Celem badań jest poznanie i rekonstrukcja życia codziennego dawnych Słowian, ich kultury materialnej i duchowej. Prowadzimy również studia nad początkami państwa polskiego i zanikiem tzw. organizacji plemiennych. Nasz cel to stworzenie w Chodliku prawdziwej stacji badawczej wraz z muzeum, które będą otwarte dla każdego! 

 

Współpracujemy z pasjonatami historii, stowarzyszeniami, poszukiwaczami. Wspólnie działamy na rzecz badań i ochrony zabytków. Tworzymy pole wzajemnej współpracy i miejsce przyjazne dla każdego! 

Działamy lokalnie, lecz wyniki naszych badań mają znaczenie i wydźwięk międzynarodowy! Działamy wspólnie z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN oraz powołanym przez nas Towarzystwem Starożytniczym w Chodliku.

 

O Chodliku: 

Nieopodal Kazimierza Dolnego, w dolinie rzeki Chodelki, znajduje się jeden z najciekawszych w Polsce kompleksów wczesnośredniowiecznego, słowiańskiego osadnictwa. Przeszło tysiąc lat temu region ten należał do najliczniej zamieszkałych na obszarze Małopolski. Jego centralną częścią jest słynne grodzisko w Chodliku wraz z otaczającymi je osadami oraz  cmentarzyskami kurhanowymi. 

W tym niezwykły miejscu już od kilku lat prowadzimy badania archeologiczne. Badamy relikty chodlikowskiego grodu oraz kurhany – miejsca pochówków dawnej arystokracji. Odkrywamy kolejne aspekty życia codziennego, wierzeń i kultury dawnych Słowian – relikty naszych wspólnych korzeni. Staramy się również popularyzować wiedzę o przeszłości. 

Od pięciu lat prowadzimy badania wykopaliskowe kurhanów. Odkryliśmy w nich bogato wyposażone, wczesnośredniowieczne pochówki ze szczątkami koni — ewenement na skalę europejską. Znaleźliśmy szereg cennych zabytków zmieniających pogląd na kulturę materialną i duchową wczesnych Słowian. 

Na pobliskim grodzisku w Kłodnicy odkryliśmy prawdziwy spichlerz, zawierający największy jak dotąd odkryty depozyt wczesnośredniowiecznych ziaren zbóż i roślin bobowatych. Odkrycie to pozwoli zrekonstruować dietę mieszkańców regionu sprzed 1000 lat! 


Badamy cały region, łącznie z doliną Wisły, monitorujemy stanowiska zagrożone, prowadzimy ratownicze badania wykopaliskowe, organizujemy wystawy zabytków oraz warsztaty edukacyjne dla najmłodszych. Współpracujemy zarówno z naukowcami jak i pasjonatami historii.

W ciągu dwóch ostatnich lat uratowaliśmy od całkowitego zniszczenia cmentarzysko kultury łużyckiej oraz fragment wału podłużnego z okresu wczesnego średniowiecza. 

Oficjalnie nasze badania prowadzone są z ramienia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz powołanego przez nas Towarzystwa Starożytniczego w Chodliku.

 

 

Finansowanie: 

Staramy się o granty, czasem je dostajemy, ale by działać nieprzerwanie potrzebujemy wsparcia! Nie wszystkie wydatki możemy pokryć z grantów, nie zawsze możemy finansować z nich badań wykopaliskowych. 

Każdy z Was może dołączyć do naszej Misji! Wesprzeć nas finansowo, a w sezonie przyjechać i z nami pokopać! :) Nasze wydatki są transparentne - dla zainteresowanych udostępniamy pełne sprawozdanie finansowe! :)

 

Tutaj dowiecie się więcej na temat regionu oraz wykopalisk:

 

Więcej na nasz temat: www.chodlik.edu.pl 

Zapraszamy na nasz kanał na YouTube: www.youtube.com/user/archeochodlik

Nasz profil na Facebook: www.facebook.com/chodlik

 

Nasza podstawowa ekipa: 

Dr Łukasz Miechowicz – kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku, archeolog, pracownik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Zajmuje się archeologią średniowiecza, metodyką badań archeologicznych oraz dokumentacji zabytków, zwłaszcza tzw. nowymi technologiami. W 2010 roku otrzymał nagrodę naukową tygodnika Polityka. W latach 2013 r. oraz 2017 stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (opieka nad zabytkami), w 2014 roku otrzymał grant National Geographic Traveler „Bilet na przyszłość” na podążenie śladami Zygmunta Glogera oraz badania rzek i dolin rzecznych. 

 

Mgr Grzegorz Skrzyński - archeobotanik, pracownik Muzeum Ziemi PAN, specjalista od analiz i określania szczątków roślinnych. 

 

Agnieszka Chlebicka - studentka archeologii. Opracowuje tematykę epoki brązu w Kotlinie Chodelskiej! Zajmuje się również odkrywanymi przez nas zabytkami krzemiennymi.

 

Ponadto w naszych badaniach biorą udział naukowcy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci archeologii Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. :)

 

Popularyzacja: 

 

Popularyzujemy nasz badania! Stworzyliśmy Wirtualne Muzeum Chodlika www.chodlik.edu.pl

Prowadzimy również warsztaty i zajęcia dla najmłodszych! :)

 

Pisali o nas m.in.: 

Polska Akademia Nauk

Kurier Lubelski 

Portal KazimierzDolny.pl

 

 

 

A tu nasza propozycja wycieczki po Kotlinie Chodelskiej: https://zabytek.pl/pl/wycieczki/w-archeologicznym-el-dorado-szlakiem-grodzisk-i-kurhanow-w-d 

 

Odwiedźcie nas w sezonie, chętnie Was oprowadzimy i pokażemy wykopaliska!!! :)


Cele Autora

Usprzętowienie, lepsza stacja badawcza oraz stała wystawa archeologiczna!
 • 30 000 zł
 • 16 382 zł brakuje
45%
Do badań naukowych na wysokim poziomie potrzebujemy dobrego sprzętu i właściwie wyposażonej stacji badawczej. Dzięki wsparciu Gminy Karczmiska dysponujemy budynkiem dawnej szkoły podstawowej w Chodliku - niestety brakuje nam wyposażenia, prawdziwej pracowni zabytków, przydałby się również lepszy sprzęt badawczy, począwszy od szpachelek, po drony oraz tachimetr. Dzięki Waszemu wsparciu właściwie wyposażymy nasza misję badawczą, przełoży się to na stan i jakość badań. Zorganizujemy również salę wystawową zabytków, będzie do wstęp do powołania w przyszłości regionalnego muzeum archeologicznego w Chodliku :).
Opracowanie na 100% wyników badań grodziska w Kłodnicy oraz dalsze badania kurhanów w Chodliku
 • 3 000 zł
 • Cel osiągnięty!
100%
Chcemy opracować materiał, wykleić naczynia gliniane, zakonserwować zabytki metalowe, dokonać analiz szczątków roślinnych i zwierzęcych - powiedzą nam one co jedli, uprawiali i hodowali mieszkańcy regionu w XI w. Dzięki temu wyniki badań zostaną opublikowane, powstanie niezwykle ciekawa wystawa archeologiczna na którą Was zaprosimy, wprowadzimy nowe dane do historii! Środki przeznaczymy na konserwację zabytków, paliwo, trochę potrzebnego sprzętu.

W latach 2016-2018 prowadziliśmy ratownicze badania archeologiczne budynku odkrytego na grodzisku w Kłodnicy, gm. Wilków. Odkryliśmy prawdziwy spichlerz wypełniony ziarnami zbóż i innych roślin uprawnych - zebraliśmy ponad 300 kg próbek! Ponadto kilka tysięcy fragmentów naczyń glinianych, szereg rzadkich i elitarnych zabytków takich jak broń (w tym półmetrowy grot rzadkiej włóczni skrzydełkowej) czy naszyjnik składający się ze zdobionych srebrem i złotem paciorków oraz arabskich dirhamów. To jak dotąd najcenniejsze odkrycie w Kotlinie Chodelskiej i jedno z ważniejszych w Polsce!
Równolegle badamy cmentarzysko z VIII-X w. w Chodliku - niezwykłą nekropolię gdzie chowano zarówno ludzi jak i zwierzęta. Odkrywane zabytki wskazują na ich elitarność. Dzięki wykopaliskom jesteśmy w stanie rekonstruować obrządek pogrzebowy Słowian okresu plemiennego.
Utrzymanie i prowadzenie naszej misji, monitoring i badania ratownicze
 • 5 000 zł
 • Cel osiągnięty!
100%
Wszystko co związane z badaniami. Utrzymanie misji, czasem musimy kupić materiały biurowe, czasem paliwo by pojechać po zabytki lub sprawdzić nowe stanowisko archeologiczne, opłacić serwer i domenę Wirtualnego Muzeum w Chodliku Chodlik.edu.pl.

Prowadzimy również akcje ratownicze, monitorujemy niszczone dziedzictwo kulturowe, ratujemy zabytki, nie mamy na ten cel innych środków niż wsparcie od Was!
Zbadanie wykopaliskowe wału podłużnego w Chodliku
 • 9 000 zł
 • Cel osiągnięty!
100%
W odległości około 1 km od wałów grodziska w Chodliku, w gęstym Lesie Powiślańskim kryje się jeden z najbardziej tajemniczych i fascynujących zabytków regionu - długi na ponad pół kilometra wał ziemny, tzw. wał podłużny. Jest to fortyfikacja, wysunięty punkt mający za zadanie dodatkową bronę osad i grodu w Chodliku, kontrolowanie przybywających tu podróżnych. Zapewne wyznaczał również granicę osadnictwa. W jego nasypie, w jednym ze zniszczonych przez wybieranie piasku miejsc odkryliśmy wczesnośredniowieczną ceramikę. Na koronie wału znaleźliśmy topór bojowy z X-XII. Wał umocniony jest dodatkowo dwoma fosami. Badania geofizyczne wskazują, iż posiada skrzyniową konstrukcję. Tego obiekty są prawie w ogóle nieznane i niebadane. Chcemy go zbadać wykopaliskowo i lepiej wydatować. ponadto otoczyć ochroną (wykopaliska są niezbędne by wpisać go do rejestru zabytków!) i uratować od zniszczenia - wciąż wybierany jest z niego piasek.
Ratowanie zabytków zagrożonych całkowitym zniszczeniem!!!
 • 10 000 zł
 • Cel osiągnięty!
100%

W Kotlinie Chodelskiej znajduje się szereg stanowisk archeologicznych, bezcennych dla naszej historii, wciąż niszczonych poprzez wybieranie piasku z wydm. Dotyczy to m.in. dwóch cmentarzysk które monitorujemy - kultury łużyckiej z Trzcińca oraz kultury pomorskiej z Kosiorowa, ponadto eponimicznego stanowiska - cmentarzyska kultury trzcinieckiej z Trzcińca, stanowiska od którego kultura trzciniecka, jedna z największych kultur archeologicznych epoki brązu wzięła swoją nazwę. Jest bardzo niszczone, każdego roku coraz bardziej znika. Kolejne pochówki zostają zniszczone. Stanowisko to znane z badań z pocz. XX w., odkryliśmy na nowo w trakcie badań powierzchniowych w 2016 r. Teraz chcemy je ocalić, potrzebujemy Waszego wsparcia!!!
Badania grodziska w Chodliku!!!
 • 12 000 zł
 • Cel osiągnięty!
100%
Wkrótce rozpoczynamy badania archeologiczne jednego z największych grodów w Polsce okresu plemiennego (VIII-X w.)! Kiedy - zależy od środków finansowych. Planujemy zbadać wykopaliskowo duży budynek odkryty na majdanie grodu za pomocą badań geofizycznych. Posiada on wymiary 12x15 m oraz w części prawdopodobnie konstrukcję kamienną! Rzecz jest niezwykle fascynująca.


Wyniki badań opublikujemy zarówno w czasopismach naukowych jak i Internecie, wyślemy Wam sprawozdanie, zdjęcia i zrobimy nowy film z badań!!! :)

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Misja Archeologiczna w Chodliku już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Marcin Pazdyga
Marcin Pazdyga
70 zł
Artur Białosiewicz
Artur Białosiewicz
21 zł
Michal Tomaszewski
Michal Tomaszewski
10 zł
Ireneusz Adamczyk
Ireneusz Adamczyk
50 zł
Anonimowy patron
15 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.