W Patronite od 18.07.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 116

Liczba Patronów: 188

Zostań Patronem
Kup na prezent
116 patronów
5 310 miesięcznie
29 320 łącznie
"Czaban robi raban" to kanał w serwisie You Tube, który stał się ważnym źródłem informacji o kryzysie humanitarnym na granicy z Białorusią. Z założenia poświęcony jest szeroko rozumianej tematyce społecznej.

O Autorze

Nazywam się Piotr Czaban. Jestem dziennikarzem, muzykiem.
Przez ostatnie 13 lat pracowałem w TVN24. Przygotowywałem reportaże interwencyjne oraz śledcze do programów "Blisko ludzi", "Czarno na białym" oraz "Superwizjer".

Byłem pierwszym dziennikarzem, który 17 sierpnia 2021 roku relacjonował to, co działo się w Usnarzu Górnym. A ponieważ jestem stąd – z pogranicza polsko-białoruskiego, temat kryzysu uchodźczego stał się częścią mojego życia, a ja częścią tego, co nadal się tu dzieje.

Działam, wspieram, ustalam, publikuję.

I o tym opowiadam na na kanale "Czaban robi raban".

Moje produkcje publikowane na kanale "Czaban robi raban" pojawiały się na festiwalach.

Reportaż "W swoim tempie" to finalista Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".

"San" był prezentowany na festiwalach Clapperboard Golden Festival oraz One Earth Awards.

 

Krótki film "Pushback, czyli wywózka" pojawił się na First-Time Filmmaker Sessions May 2022.

W przeszłości, wraz z Karoliną Bacą-Pogorzelską, otrzymałem nagrodę specjalną Press Clubu i wyróżnienie od kapituły Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego, za uratowanie syryjskiej rodziny Al-Halabi. Próbowano to "zrównoważyć" hejtem, jaki również za to na nas się wylał, zwłaszcza ze strony rządowych mediów.

Wspólnie z Anną Borkowską-Minko i Patrykiem Szczepaniakiem otrzymaliśmy złotą nagrodę World Media Festivals za nasz reportaż emitowany w "Superwizjerze" „Szlak migracyjny Turcja – Białoruś – Polska”.

Kanał prowadzę społecznie od ponad roku i nadal będę to robił, bo wiem, że w temacie kryzysu na granicy z Białorusią nie wolno milczeć. Dzięki moim prywatnym śledztwom i publikacjom udało się m.in. odnaleźć zmarłych, ustalić ich tożsamość, skontaktować się z ich rodzinami, pomóc prokuraturze w ustaleniu faktów.

Informacje, które przekazywałem, były cytowane przez media ogólnopolskie i światowe.

 

Dlaczego jestem na Patronite?

Swoje reportaże realizuję sam. Jestem jednocześnie operatorem kamery, dźwiękowcem, montażystą i reporterem. Pozwala mi to na niezależność i swobodę twórczą

Do tej pory przygotowywaniem materiałów wideo na kanał zajmowałem się po pracy, w wolnym czasie, bez żadnego finansowego wsparcia. W takich warunkach starałem się najlepiej jak umiałem zadbać o jakość merytoryczną i techniczną moich produkcji. Zawsze zdawałem sobie sprawę, że mógłbym to robić lepiej. Na przeszkodzie stawały jednak pieniądze i czas. Tym bardziej, że oprócz przygotowania materiałów wideo, prowadzę również poszukiwania zaginionych na pograniczu. Gdy jest taka potrzeba, docieram ze wsparciem do tych, którzy tego potrzebują.  

Z pomocą platformy Patronite i szanownych Patronów będzie mi łatwiej informować o tym, co dzieje się przy granicy z Białorusią i poświęcić jeszcze więcej czasu na niesienie pomocy.
Jeżeli zechcecie mnie wesprzeć, to fajnie. Jeżeli nie, i tak cały czas będę robił to, co w mojej mocy, by świat nie zapomniał o złu, które dzieje się na granicy z Białorusią.

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Magda Zielińska
Magda Zielińska
Próg: 20 zł
Magdalena Babral
Magdalena Babral
Próg: 20 zł
Katarzyna Więciorek
Katarzyna Więciorek
Próg: 50 zł
Karolina Gorecka
Karolina Gorecka
Próg: 50 zł
Dorota Zerbst
Dorota Zerbst
Próg: 20 zł